Kellariremontin kesto

Keskustelua maanpinnan alapuolelta - kellari, salaojat, sokkeli jne.
Jarppi78
Jäsen
Jäsen
Viestit: 316
Liittynyt: Ke Huhti 04, 2007 20:18
Paikkakunta: Vaasa
Paikkakunta: Vaasa

Kellariremontin kesto

Viesti Kirjoittaja Jarppi78 »

Ihan mielenkiinnosta kyselen että kauanko porukalla on mennyt kellarin remonttiin aikaa, siis ihan täydeliiseen remonttiin missä lattiat vaihdetaan, tehdään rivinteerauksia jne?
sandra
Jäsen
Jäsen
Viestit: 39
Liittynyt: La Syys 03, 2011 17:39
Paikkakunta: Häme

Re: Kellariremontin kesto

Viesti Kirjoittaja sandra »

Nyt on mennyt puolitoistavuotta, on tehty salaojat, perustukset syvennetty 80cm ja lattiat valettu.
Remontoitavaa pinta-alaa noin 70 neliötä. Tämä talvi menee vielä sisätöissä, sauna, pesuhuone, WC, kodinhoitohuone, oleskelutila.
Sanoisin että kellarin kunnollinen remontointi on melkeimpä haastavinta rakentamista, sekä fyysisesti että tiedollisesti.
Myös remontoinnin kalleimmat neliöt ovat maan alla...
itokt
Jäsen
Jäsen
Viestit: 169
Liittynyt: To Kesä 10, 2010 17:46
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Kellariremontin kesto

Viesti Kirjoittaja itokt »

Täällä mennyt 2 vuotta:

- sähköpääkeskus uusittu
- asennettu kaapelikanavat ja -kaivot piha-alueelle, kaapelit vedettävissä sisältä putkissa
- toteutettu vesikiertoinen lattialämmitys
- puolet kellarin lattioista valettu, n. 30 m² (fuktisol+styroksi)
- purettu rivinteeraukset, piikattu betoniseinät puhtaaksi
- jatkettu perusmuuria n. 30 cm ja tehty samalla anturat
- tehty uusi ovi aukko betoniseinään
- purettu koko kellari kaikista materiaaleista betonille
- kaivettu ja asennettu salaojat ja fuktisolit, samoin sadevesiputket ja liitynnät ränneihin
- uusittu 3-4 metriä alajuoksua
- tukittu vanhoja ilmareikiä, tehty ulkoilman sisääntuloon maa-ilmakanava
- uusittu taloon tulevat vesi- ja viemäriputket, liitytty hulevesikaivoon
- uusittu kellarin viemärit
- hiottu timantilla vanha rappaus (hemmetin kova), tasoitettu maan pinnan yläpuolinen sokkeli (seuraavaksi eristeet ja uusi rappaus)

Ja näiden lisäksi monta monituista muutakin asiaa.. piha tehty kokonaan uusiksi, rakennettu takka ja siihen pohjat, uusittu sähköjä, laitettu piipun hattua jne...

Ja uuden saunan kun piti olla käytössä jo vuoden päästä muutosta.. no, saa nähdä onko vielä edes jouluna valmiudessa (..ei taida).
villelap
Jäsen
Jäsen
Viestit: 501
Liittynyt: Ke Heinä 28, 2010 14:09
Paikkakunta: NOkia

Re: Kellariremontin kesto

Viesti Kirjoittaja villelap »

Tunnustaako joku palstalainen, että remontti olis valmistunut aikataulussa tai nopeammin kuin oli kuvitellut?

Sellainen tunne on itselle tullut tässä remontoidessa, että kun kertoo 2 tai 3 sen ajan minkä kuvittelee johonkin menevän niin ollaan aika lähellä lopullista.
Avatar
Hower
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1866
Liittynyt: To Elo 25, 2005 13:00

Re: Kellariremontin kesto

Viesti Kirjoittaja Hower »

Mä lupasin perheelle rempan alkaessa alkukesästä, että jouluna saunotaan ja niin myös tapahtui!
(seuraavan vuoden jouluna)
ibix
Jäsen
Jäsen
Viestit: 266
Liittynyt: Ma Tammi 25, 2010 9:21
Paikkakunta: oulu

Re: Kellariremontin kesto

Viesti Kirjoittaja ibix »

kolmas kesä menossa, 45m2 kellarissa kaivettu 70cm maata pois. kaikki purettiin betonipinnalle ja tehtiin rakenteet uusiksi. jouluksi olis valmista jolloin kestoksi tulee 2,5v. saunomaan pitäisi päästä kahden viikon sisään.
jokihuoko
Jäsen
Jäsen
Viestit: 333
Liittynyt: Ke Syys 28, 2011 16:39
Paikkakunta: Karjalohja

Re: Kellariremontin kesto

Viesti Kirjoittaja jokihuoko »

Enpä tiennyt lahoa kynnystä viime heinäkuussa vaihtaessa mihin rupesin... puoli metriä kaivettu maata käsin pois, 50m2 kaivettu auki ja rempattu... 1,5-2v mennee kun pitää käydä välillä töissäkin :>

Mutta, ensimmäisen viikon aikana selvisi jo että 100% varmuudella ei voi sanoa minä vuonna on valmista.. 8)
"The harder you try, the dumber you look."
Jarppi78
Jäsen
Jäsen
Viestit: 316
Liittynyt: Ke Huhti 04, 2007 20:18
Paikkakunta: Vaasa
Paikkakunta: Vaasa

Re: Kellariremontin kesto

Viesti Kirjoittaja Jarppi78 »

"Mukava" kuulla että tää on ihan yleistä että venyy :) Itellä tulee pian 2 vuotta siitä kun riipaistiin salaojia varten eka kauhallinen maata pois. Salaojituksen jälkeen tosin tuli 7 kuukauden tauko ennen sisäpuolen aloittamista ja parin kuukauden äherryksen jälkeen oli pakko pitää parin kuukauden tauko V....ksen vuoksi :)

Sisäpuolen remppa on tehty kahdessa osassa eli ensin repäisin puoli keltsua auki (aloitettiin 1.4.2011) johon tulee takkahuone ja kodinhoitohuone. Tämä puoli on nyt periaatteessa maalia, sähköjä ja pikkusiistimisiä vailla valmis. Lattia siis piikattiin pois, kaivettiin sen verta pois että sais 100mm fuktisolia + 50-100mm eps:ä. Kalliota piti räjäytellä yms. pientä kivaa. Muuria en jatkanut enkä lähtenyt sen kummemmin anturoita valamaan, huonekorkeudeksi jäi se n. 2m. Rivinteeraukset tuli myös tehtyä.

Toinen puoli, jonka revin auki kesäkuun 2012 alussa, saadaan valettua toivottavasti viimeistään ensi viikolla, suihku on ollut poissa nyt 2kk (kiitos naapuri suihkun lainaamisesta). Tilapäinen suihku saadaan huomenna käyttöön tuonne ensi vaiheessa remontoidun päädyn kodinhoitohuoneeseen. Tässä päädyssä samat jutut kun ekassa eli käsin pois sen verta maata että saa eristeet ja 8-10cm valun vesikierrolla. Näillä näkymin voisi olla remppa valmis keväällä 2013. Innolla odottelen miltä tuntuu istua porealtaassa kaiken tän raadannan jälkeen, uskoisin olevan melko palkitseva tunne, varsinkin kun edellinen kylppäriremppa oli tehty ilmeisesti joskus 70-luvun lopulla.
jokihuoko
Jäsen
Jäsen
Viestit: 333
Liittynyt: Ke Syys 28, 2011 16:39
Paikkakunta: Karjalohja

Re: Kellariremontin kesto

Viesti Kirjoittaja jokihuoko »

Ei kai se remontti ittessään niinkään venytä itseään ainakaan omalla kohdalla... vaan se muu perheeksikin kutsuttu oheistoiminta joka tuppaa häiritsemään vannoutuneen tee-se-itse-miehen joutavia remonttikotkotuksia? =)
"The harder you try, the dumber you look."
Jarppi78
Jäsen
Jäsen
Viestit: 316
Liittynyt: Ke Huhti 04, 2007 20:18
Paikkakunta: Vaasa
Paikkakunta: Vaasa

Re: Kellariremontin kesto

Viesti Kirjoittaja Jarppi78 »

jokihuoko kirjoitti:Ei kai se remontti ittessään niinkään venytä itseään ainakaan omalla kohdalla... vaan se muu perheeksikin kutsuttu oheistoiminta joka tuppaa häiritsemään vannoutuneen tee-se-itse-miehen joutavia remonttikotkotuksia? =)
Tuohon sanoisin että kyllä pitää muistaa se että on muutakin kun se remppa. Ite ainakin välissä kärsin siitä kun ei muka ehdi potkimaan 5v. pojan kanssa palloa tai opettamaan 4v. tytärtäni ajamaan pyörällä....nyt olen pikku hiljaa ottanut asenteen että jos ei huvita tai on jotain mukavampaa tekemistä perheen kesken (esim. torille syömään pehmistä) niin sitten saa remontti odottaa.
Laurakaisa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1241
Liittynyt: Ma Huhti 05, 2010 21:28
Paikkakunta: Mikkeli
Kotisivu: http://laurakaisatalo.blogspot.com

Re: Kellariremontin kesto

Viesti Kirjoittaja Laurakaisa »

Ei kai se remontti ittessään niinkään venytä itseään ainakaan omalla kohdalla... vaan se muu perheeksikin kutsuttu oheistoiminta joka tuppaa häiritsemään vannoutuneen tee-se-itse-miehen joutavia remonttikotkotuksia? =)
Tää on niin totta. Meidän remontin päätoteuttajassa on se paha vika, että se kuvittelee että ne remontit tapahtuvat jossain täydellisessä olosuhteessa, jossa vaan tehdään hyvässä järjestyksessä 8-12 tuntisia remppapäiviä ja valmista tulee suorastaan silmissä. Ainakaan meidän huushollissa tuota täydellistä olosuhdetta ei ole vielä näkynyt, ja kaikki aikataulut pitää kertoa ainakin neljällä ja lisätä sinne väliin vielä parisen viikkoa lisää niin ollaan siinä missä ajassa ne oikeasti valmistuu siihen listat puuttuu -vaiheeseen. Listoja ei ole vielä ilmestynyt mihinkään, kaksi vuotta on asuttu.

Vaan onko se nyt niin justiinsa. Kyllä se pehmis torilla ja pyörälläajo on vähintään yhtä tärkeitä. No, paljon tärkeämpiä.
"Saavat tehdä tämän päivän talot juuri niin kuin haluavat, mutta minun talo on tehty kuusikymmentä vuotta sitten ja semmonen aika näkyy talossa ja ihmisessä. Kiitos mutta ei kiitos." - Tuomas Kyrö: Mielensäpahoittaja
Avatar
Juha_P
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1874
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2011 11:46
Paikkakunta: Lempäälä

Re: Kellariremontin kesto

Viesti Kirjoittaja Juha_P »

Kolme kevättä ja kaksi talvea.
Eli homma alkoi keväällä, sitten kesä taukoa. Talven tullen jatkui ja taas kesä tauko. Toisena talvena ja keväänä loput.
Päätin suunnitellessa, etten möyri kesällä kellarissa :-D . Pitkä hommahan se oli mutta meni suunnilleen suunnitelmien mukaan.
Avatar
Hyrskylä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 116
Liittynyt: Ti Heinä 07, 2009 18:24
Paikkakunta: Varsinais-Suomi

Re: Kellariremontin kesto

Viesti Kirjoittaja Hyrskylä »

Meillä meni 5 ja puol kk. Aloitin viime vuonna helmikuun lopulla ja samana vuonna heinäkuussa päästiin jo uuteen saunaan. Remontoitavia neliöitä 30. (s.ph.khh.pukuhuone.aula) Tehtiin koko hoito eli lattiat piikattiin ja kaivettiin n. 40cm, eristys, lattialämpö jne. Vanhat rivinteeraukset jäi.. Tosin vanhojen tasoittelu otti saman verran aikaa mitä uusien muuraaminen. Sen jälkeen tulikin pieni hengähdystauko...
Sitten jatkoin takkahuoneen puolella remonttia (15neliötä) ja sitä onkin tehty silloin kun on huvittanut..
kareiska
Jäsen
Jäsen
Viestit: 36
Liittynyt: Su Helmi 10, 2008 20:31
Paikkakunta: Porvoo

Re: Kellariremontin kesto

Viesti Kirjoittaja kareiska »

Rintamamiestalollisen elämäntarkoitus on kellariremontin yhteydessä taas kirkastunut: elämäntehtävä - asuntolainan maksu ja remontointi. Siinä riittävästi puhdetta, onneksi meitä on kaksi jakamassa tätä onnea :roll:
Kuvaja
Jäsen
Jäsen
Viestit: 696
Liittynyt: To Syys 09, 2010 21:27
Paikkakunta: Mäntsälä/Kemijärvi

Re: Kellariremontin kesto

Viesti Kirjoittaja Kuvaja »

Hower kirjoitti:Mä lupasin perheelle rempan alkaessa alkukesästä, että jouluna saunotaan ja niin myös tapahtui!
(seuraavan vuoden jouluna)
Saunaremppa alkoi itellä viime syksynä. Nyt elättelen toiveita Joulusaunasta...
Vastaa Viestiin