Mistä uusia emaliämpäreitä?

Ajatuksena kertoa mm. "järkevän" hintaisista tuotteista ja vinkeistä niiden hankintaan. Keskustelua myös tarjouksista ja käytetyn tavaran myyntipisteistä ja kierrätyskeskuksista.
Vastaa Viestiin
Hejää80
Jäsen
Jäsen
Viestit: 343
Liittynyt: La Marras 20, 2010 18:19
Paikkakunta: Tampere

Mistä uusia emaliämpäreitä?

Viesti Kirjoittaja Hejää80 »

Kannellista emaliämpäriä hakusessa, kun en siedä katsella noita halpahallien mustia ja sinkittyjä tuhka-ämpäreitä joihin ei kansikaan sovi läpeen, vaan halajan taannoin mm. Motonetissä myynnissä olleita venäläisiä emaliämpäreitä eli suomeksi sanko(ja).

Jos joku sattumoisin on nähnyt näitä jossain ketjuliikkeessä myynnissä niin muchos basiibaa vain tiedosta. Motonetin malli oli tuo vaalean sininen ja koko 12L eli suht iso vaikkei kuvasta uskoisi.

Kuva

Valmistajan sivu:
http://www.rusposuda.ru/item.php?id=181

Kaikenmaailman kiinalaisia maalattuja peltiämpäreitä kyllä löytyy yllin kyllin. Ostin myös hienon rosterisangon ilman kantta ja ajattelin että tässäpä ämpäri isältä pojalle. Sanka lähti viikon päästä kun korvakkeet irtosivat pistehitseistä. Kyllä kiinalainen osaa tehdä hyvästä materiaalistakin p*****.
Viimeksi muokannut Hejää80, La Loka 13, 2012 21:37. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Yölento
Jäsen
Jäsen
Viestit: 154
Liittynyt: La Kesä 18, 2011 20:18
Paikkakunta: Keitele

Re: Mistä uusia emaliämpäreitä?

Viesti Kirjoittaja Yölento »

Voisin laittaa kyselyä kun tuttuja kulkee muutaman kerran vuodessa vennään puolella että löytyskö noita. Meille toivat emali- ja sinkkipesuvateja jollain käynnillä eikä hintakaan huimannut.
Hejää80
Jäsen
Jäsen
Viestit: 343
Liittynyt: La Marras 20, 2010 18:19
Paikkakunta: Tampere

Re: Mistä uusia emaliämpäreitä?

Viesti Kirjoittaja Hejää80 »

Tuttava voi myös tuoda kun taas käy Pietarissa. Muistaakseni tuo ämpäri maksoi motonetissäkin oikein 14 euroa. Siitä kun vähän kolhii emalia irti ja antaa ruostua niin voi pyytää 40e sisustusliikkeessä :mrgreen:
jumpingstone
Jäsen
Jäsen
Viestit: 20
Liittynyt: Su Huhti 30, 2006 7:23

Re: Mistä uusia emaliämpäreitä?

Viesti Kirjoittaja jumpingstone »

Mina ostin rautakaupasta hienon rosterisen amparin koirille juoma-astiaksi, kun kyllastyin siihen etta ne rikkoivat kaikki muoviset astiat. Se on Stanley -merkkinen ja siina oli tarra jossa luki "made in India". On toiminut loistavasti jo lahes vuoden, eivat ole koirat sita rikkoneet, eika ole yhtaan ruostunut eika syopynyt. Oli kylla aika kallis, jotain n. 30 euroa.
Vastaa Viestiin