Hän kuvitteli säilövänsä ilman eestä romujaan meidän tiloissa jne jne.. pitkä tarina johon liittyy velkakirjaa ja suullista sopimusta vähän kaikenmoisesta ja sitten vetää herneet nenään kun ilmoitetaan tekevämme rikosilmoitus varastetuista tavaroista, mut joo..
Tämä torppahan on rakennettu 1918 (olen siis väärällä voorumillakin, eehän tämä mikhän rintsikka edes ole
Kuinkas kattava sitten tuo kauppakirjan lauseke mahtaa olla jossa kerrotaan seuraavaa :" Ostajat ovat tietoisia myytävien alueiden ja niillä olevien rakennusten kunnosta koska ovat asuneet niillä vuokralla 1.12.2008 alkaen." ??
Eihän me voida vuokralla ollessa purkaa esimerkiksi seiniä, joten ei voida tietää mitä siellä takana piileskelee. Nyt sitten paljastuu esimerkiksi että keittiön lattia painuu yhdestä nurkasta 'hukkaan', siis oletuksena on että jokin niska antanut periksi. Samoin käynyt ilmi ulkovuorausta ihmetellessä, että lautojen alla olevat hirret näyttäisivät olevan suhteellisen pehmeitä (rakenne kutakuinkin on sisältä ulos: lastulevyntapainen, sitten luultavasti tapettia ja pinkopahvia (luultavasti), hirsi ja ulkopuolella suoraan hirressä kiinni rimalaudoitus (ei siis minkäänlaista tuuletusrakoa). Mökkihän siis seisoo kivijalan päällä, ja ulkoisesti vielä ryhdissä, toki ensi keväänä saattaa räystäät tippua kirjaimellisesti
Eli kysymys lyhyesti: kannattaisiko lähteä hakemaan hinnan alennusta ja JOS, niin kuinka lähdetään liikkeelle...





