Munatempera seinämaali

Maalaus ja varsinkin maalit jakavat mielipiteitä ja ansaitsevat oman osion
Vastaa Viestiin
Nuori emäntä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 63
Liittynyt: La Syys 29, 2012 10:18
Paikkakunta: Helsinki

Munatempera seinämaali

Viesti Kirjoittaja Nuori emäntä »

Onko kukaan kokeillut munatemperaa seinään?

Oon maalannut puulle ja sekoittanut pieniä määriä erilaisia pigmenttejä, mutta vielä en isommille pinnoille.

Pidän todella munatemperan hienosta tunnusta ja struktuurin elävyydestä. viini

Vuokranantaja tuskin innostuisi mun munatemparakokeiluista näihin valkoisiin seiniin, joten tyydyn kyselemään onko kukaan muu kokeillut ja millainen on lopputulos?
VillaMaire
Jäsen
Jäsen
Viestit: 32
Liittynyt: La Heinä 26, 2008 0:29
Paikkakunta: Turku

Re: Munatempera seinämaali

Viesti Kirjoittaja VillaMaire »

Keittiöön, olohuoneeseen ja makkariin tuli seinät leveästä vaakapaneelista, jotka maalasin munatemperalla kuultavan valkoisiksi. Tein vähän kokeita onko eroa maalaako vapaan kanan, häkki- vai virikekanalanmunilla. Törsäsimpä luomumuniinkin.... 8 munaa (kalvot mukaan kuorista), saman verran vernissaa ja vettä (mittasin munankuorilla), desi liitua, desi titaanivalkoista ja desi sinkkivalkoista. Liitua lähinnä siitä syystä, että halusin vähän mattapintaista. Eli periaatteessa ns. pohjamaali. Tähän voi sitten lisätä muun väristä pigmenttiä, jos haluaa. Tuolla määrällä suti suurinpiiretin yhden seinän. Huom. puu imi aika lailla, normisti paljon riittoisampaa. Tuli nättiä, puun syyt jäi kivasti näkyviin, mutta seinät on selvästi vaaleita. Jos kyllästyttää joskus, voi vetäistä vaikka uuden kerroksen.
Maalia saa hämmentää koko ajan, kun pigmentit ja liitu tahtoo painua pohjaan ( osittain siksikin tein pieniä satseja, että aina yhden seinän maalin sai yhteen erään ja helppo pikkuastiassa hämmentää, seuraavaan satsiin ajattelin kokeeksi lisätä ihan himpun metyyliselluloosaa eli vanhan ajan tapettiliisteriä, josko se "kiinteyttäisi" maalia sen verran, ettei painumista tapahtuisi). Kannattaa myös aika rivakasti mutta huolellisesti maalailla, että koko seinän saa kerralla tehtyä, ettei ehdi 'kuivumaan', paikkailun jäljet näkyvät. Varsinaisesti seinä kuivuu vasta viikon kuluttua.
Eteiseen ajattelin kokeilla sävyttämistä. Ostin kasan erivärisiä pigmenttejä ja kokeilen mitä niistä mahtaa tulla.
Olen kokeillut myös muuriin kalkkikaseiinimaalia ja kellariin kalkkimaalia, enkä aio enää koskaan ostaa teollisia muovimaaleja, väittivätpä myyjät niiden olevan kuinka hengittäviä tahansa!
Nuori emäntä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 63
Liittynyt: La Syys 29, 2012 10:18
Paikkakunta: Helsinki

Re: Munatempera seinämaali

Viesti Kirjoittaja Nuori emäntä »

Hienoa, että löytyi kokemusta!

Kiitos tästä, aion ehdottomasti kokeilla kun pääsen omaa kotia joskus (toiv. lähiaikoina) laittamaan. Mulla on mielikuva sävystä ja pinnan kiillosta jonka haluaisin, mutta se onkin sitten yllätys millainen siitä todellisuudessa tulee :-D
markokoo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1029
Liittynyt: Ma Maalis 12, 2007 22:23
Paikkakunta: Varsinais-Suomi

Re: Munatempera seinämaali

Viesti Kirjoittaja markokoo »

Meillä on myös maalattu munaöljytemperalla, se on maalien aatelia - mutta on siinä on kikkansa. Ota taloa odotellessa joku pikkuinen huonekalunmaalausprojekti, tempera kun ei oikeastaan haise niin voi hyvin sisälläkin maalailla, saat vähän tuntua ennen kuin isompia pintoja alat maalaamaan. Puu ja pahvi/paperi käyttäytyvät myös erilailla, voit hommata jostain kokeilua varten pinkopahvia ja tehdä koekappaleita.

Ja: tuoreus! Jos vain jostain saa niin juuri munittuja munia.
Nuori emäntä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 63
Liittynyt: La Syys 29, 2012 10:18
Paikkakunta: Helsinki

Re: Munatempera seinämaali

Viesti Kirjoittaja Nuori emäntä »

Markokoo, tuohan onkin hyvä idea, täytyypä käydä ikeassa hakemassa joku parin kympin puupintainen pikkupöytä tai joku muu pömpeli, jonka kanssa pääsen kokeilemaan maalaushommaa.
Vastaa Viestiin