kellarin laatan päälle klinkkeri ilman vesieristettä

Keskustelua maanpinnan alapuolelta - kellari, salaojat, sokkeli jne.
Vastaa Viestiin
jyrsija
Jäsen
Jäsen
Viestit: 195
Liittynyt: La Kesä 06, 2009 14:53
Paikkakunta: Porvoo

kellarin laatan päälle klinkkeri ilman vesieristettä

Viesti Kirjoittaja jyrsija »

Jeps, jeps

Kävi sitten niin että 2v toimi hyvin salaojitus pumpun kanssa, nyt sitten sähkäri oli 6 päivää sitten vetänyt töpselin irti pumpusta kaikkein sateisempaan aikaan, vettähän kellariin sitten tuli :cry:

Kuivaus ei nyt ole se ongelma, ilmastointi ja lattialämmitys hoitanee asian, revin jo pois lukkoponttikorkin. Kysymys kuuluu että voisko laatan päälle laittaa klinkkeriä laastilla kiinni, ilman vesieristystä, olettaen että jos tuo tapahtuu uudestaan tulevaisuudessa, lattia kuivuu hyvin saumojen kautta? En nyt viitsisi enään mitään korkkia tms laittaa ko tilaan mutta raakabetoni on vähän karu :o
Avatar
hutski
Jäsen
Jäsen
Viestit: 175
Liittynyt: Pe Marras 26, 2010 11:40
Paikkakunta: Vaasa

Re: kellarin laatan päälle klinkkeri ilman vesieristettä

Viesti Kirjoittaja hutski »

Pannuhuoneessamme on 10x10 laatat ilman vesieristettä ja saumojen välit on muuttuneet paikka paikoin valkoiseksi kalkin työntyessä kosteuden takia ulos, ja hyvin on toiminut raakabetonin päälle laitettuna tämmöinen rakenne. Jos olisin vesieristänyt lattian niin laatat olisivat korkanneet varmasti pois jo aikapäiviä. Eli lyhyesti: toimii.
stewie
Jäsen
Jäsen
Viestit: 120
Liittynyt: Pe Elo 31, 2012 20:33
Paikkakunta: Oulu

Re: kellarin laatan päälle klinkkeri ilman vesieristettä

Viesti Kirjoittaja stewie »

Vihreää valoa myös täältä ja mitä pienempiä laattoja viittit asentaa, niin sitä enemmän tulee saumoja ja lattia kuivaa nopeampaa.
Kuvaja
Jäsen
Jäsen
Viestit: 696
Liittynyt: To Syys 09, 2010 21:27
Paikkakunta: Mäntsälä/Kemijärvi

Re: kellarin laatan päälle klinkkeri ilman vesieristettä

Viesti Kirjoittaja Kuvaja »

stewie kirjoitti:Vihreää valoa myös täältä ja mitä pienempiä laattoja viittit asentaa, niin sitä enemmän tulee saumoja ja lattia kuivaa nopeampaa.
Ja joku jossain ketjussa kertoi vielä ne saumojen koot. Eli vähän "normaalia" leveämmän sauman kun laittaa, kuivuu paremmin.
Weho
Jäsen
Jäsen
Viestit: 21
Liittynyt: Pe Syys 04, 2009 19:51
Paikkakunta: Tampere

Re: kellarin laatan päälle klinkkeri ilman vesieristettä

Viesti Kirjoittaja Weho »

Samanlaista suunnitelmaa... Mutta olisiko jollakulla suositusta mahdollisimman matalasta ja helposta saneerauslattialämpökaapelista? Olisi mukavampi jalalle... Alla on 5 cm styroxia, ja kauhean paljoa ei viitsisi korottaa lattiaa että saisi vielä ovetkin auki. Lattialaatta on suora, kova ja ehjä niin ei viitsi piikkailla auki.

-weho-
eppu,
Jäsen
Jäsen
Viestit: 104
Liittynyt: Ma Helmi 22, 2010 12:06
Paikkakunta: mäntsälä,pian lapinjärvi

Re: kellarin laatan päälle klinkkeri ilman vesieristettä

Viesti Kirjoittaja eppu, »

a1ka huonosti haihtuu tuon styroksin läpi luulen :-D
stewie
Jäsen
Jäsen
Viestit: 120
Liittynyt: Pe Elo 31, 2012 20:33
Paikkakunta: Oulu

Re: kellarin laatan päälle klinkkeri ilman vesieristettä

Viesti Kirjoittaja stewie »

Weho kirjoitti:Samanlaista suunnitelmaa... Mutta olisiko jollakulla suositusta mahdollisimman matalasta ja helposta saneerauslattialämpökaapelista? Olisi mukavampi jalalle... Alla on 5 cm styroxia, ja kauhean paljoa ei viitsisi korottaa lattiaa että saisi vielä ovetkin auki. Lattialaatta on suora, kova ja ehjä niin ei viitsi piikkailla auki.

-weho-
Lattialämmityksen kanssa olisi suotavaa että eristettä olisi vähintään 150mm (maanvastainen rakenne), mutta jos siitä huolimatta haluaa lämmityksen asentaa, niin Devi valmistaa tollasta saneerauslattialämpömattoa, jossa siis kaapelit on asennettu valmiiksi mattoon joka sitten liimataan primerin päälle. Vahvuutta matolla on noin 3mm, ja tasoitetta tarvii kuivissa tiloissa vain sen verran että matto peittyy. 4,5mm saneerauskaapeliakin valmistavat jos ei halua tuota mattoa ostaa. Tämä on nyt vain yhden valmistajan esimerkki, on noita varmasti muitakin, ja noita tuotteita käytettäessä suosittelevat käytettäväksi Ardexin primereita, tasoitteita jne.
Email
Jäsen
Jäsen
Viestit: 222
Liittynyt: La Syys 22, 2012 19:21
Paikkakunta: Etelä-Savo
Paikkakunta: Savonlinna

Re: kellarin laatan päälle klinkkeri ilman vesieristettä

Viesti Kirjoittaja Email »

noita saneerauskaapeleita löytyy monen merkkistä. ei tartte piikata kuin syöttökaapelin ja termarin anturan urat. ei n. 20cm pitkät ja 2-3cm syvät juovat.
saneerauskaapeli joka on valmiiksi liimamatossa painellaan vaan primeroituun lattiaan kiinni. kuumaliimalla kannattaa vielä varmistaa vielä sieltä täältä ja kohdat joista liima ei ota kunnolla.

tuohon vesieristehommaan on olemassa hengittävät vesieristeet ulkokäyttöön jotka eivät irtoa betonista maakosteuden vaikutuksesta esim. mapeplastic.
eli käy hyvin kosteitten kellareiden lattioihin.
Vastaa Viestiin