Tietääkö joku hyvää kuljetusfirmaa Turu-Jyväskylän väliltä, tietenkin myös Turusta tai Jkl:stä.
Pitäis ensi kesänä tuoda tukkirekan nupillinen puita keuruulta kerta ilmaaseksi saadaan niin paljon kuin vaan halutaan vaikka 300 mottia :
Paljonko nuppiin mahtuu puita?
--------------------------------------------------
Melkein kaiken voi itse tehdä kun käyttää aivoja, sitten kun aivot ei riitä, niin on hyvä ottaa ammattilainen tekemään.
Ammatilta laattaaja. 5 v. ainakin 200 kylppäriä laatoitettu.
Nuppi (rekoista puhuttaessa) on puoliperävaunullisen se vetoauto, joka sitä perävaunua kiskoo perässään ja jossa kuski istuu... Eli siihen et kovin montaa mottia taida puita saada
Tukkirekat ovat yleensä täysiperävaunullisia mutta kyllä joku varmasti vajaankin ajaa. Jos puut ei ole
täysissä mitoissa kannattaa harkita vaikka siirtolavalla tms. kuljetusta... Tukkirekassa on tietysti se hyvä puoli, että
nissä on tarvittava kalusto tukkien siirtelyyn...
Kyllä sillä nupilla tarkoitetaan myös täysperävaunun vetoautoa. Tilaappa pihalle nuppikuorma hiekkaa ja katso tuleeko 15m3 vai sankollinen? Mutta asiaan: Pikaisesti voisi laskea leveys 2,4 x korkeus 3 x pituus 6m = 43,2 m3. Kärryyn voi sitten laskeakkin 100m3 lisäksi jos koko pötkyllä ajaa.
Tämä nyt menee ohi aiheesta eikä ole tarkoitus saivarrella tai piruillla...Mutta, joo, kyllä täysperävaunissakin
on nuppi. Se on nimenomaan sen vetoauton NUPPI eli se hyttiosa. Toisaalta onhan sitä mm. rakentamisessa termistöjä
joilla on erilaisia merkityksiä eikä ota selvää missä mitäkin käytetään... joten nuppi olkoon mitä kukin itse sen käsittää
Pääasia, että tilattaessa kaikilla osapuolilla on yhteisymmärrys
Perävaunulliseen tukkirekkaan menee puuta 40 - 50 m3 puuta, lähinnä puutavaran katkonnasta riippuen. Jos tukit on pitkiä/eripituisia, niin kuormaan mahtuu vähemmän. Ja vaikka katkonta olisi kuormatilaan optimi, paljon yli 50 m3 ei päästä koska painorajat tulevat vastaan.
Jos Keuruulta on tarkoitus hakea puuta Turkuun, niin suosittelen tekemään pientä laskutoimitusta etukäteen. Vaikka puutavara olisi Keuruulla "ilmaista", niin toinen asia on että kannattaako se haku taloudellisesti.
Tukkiauton tuntihinta on yksittäisellä keikalla helposti yli 100 e/h + alv.
Matka Turku-Keuruu-Turku (+muut siirrot, lastaus, tauot yms) vie helposti aikaa 10 h.
Kun kuljetuskustannus jaetaan m3 kohti, niin hintaa tulee helposti enemmän kuin lastilla on arvoa. Etenkin silloin jos ajetaan huonoa puutavaraa. Oikein hyvälaatuisella tukilla ollaan siinä ja siinä kannattaako. Siirtolava-autolla kuljetuskustannus räjähtää käsiin.
Paras ratkaisu saattaisi olla, että myy Keuruun puutavaran pois Keuruulla ja ostaa sopivampaa puutavaraa Turun seudulta itselleen.
JTJN kirjoitti:Tämä nyt menee ohi aiheesta eikä ole tarkoitus saivarrella tai piruillla...Mutta, joo, kyllä täysperävaunissakin
on nuppi. Se on nimenomaan sen vetoauton NUPPI eli se hyttiosa. Toisaalta onhan sitä mm. rakentamisessa termistöjä
joilla on erilaisia merkityksiä eikä ota selvää missä mitäkin käytetään... joten nuppi olkoon mitä kukin itse sen käsittää
Pääasia, että tilattaessa kaikilla osapuolilla on yhteisymmärrys
Ainakin täällä tavaran toimittajat tietää mikä esim on nupillinen soraa Kasetillinen on sit kasetillinen, jos et sattunut tietämään niin se on nuppi ja perävaunu, ainiin siis et tiennyt mikä nuppi on eli kasetillinen on yhdistelmä
--------------------------------------------------
Melkein kaiken voi itse tehdä kun käyttää aivoja, sitten kun aivot ei riitä, niin on hyvä ottaa ammattilainen tekemään.
Ammatilta laattaaja. 5 v. ainakin 200 kylppäriä laatoitettu.
Jos lasketaan et paikallinen pyytää sekaklapista 40e/m3 niin 60m3 tulee hinnaksi 2400e.
60m3 pärjää sen 3 vuotta, jos öljyä tilaan 3 vuodeksi hinnaksi tulee 7000e
Jos kuljetukseen menee 1500e niin son silti n. 1000e säästö
--------------------------------------------------
Melkein kaiken voi itse tehdä kun käyttää aivoja, sitten kun aivot ei riitä, niin on hyvä ottaa ammattilainen tekemään.
Ammatilta laattaaja. 5 v. ainakin 200 kylppäriä laatoitettu.
Noin pitkää matkaa ei kannata pelkkää nuppia ajattaa,vaan kärri kans perään. pelkkä nuppi on suhteessa kalliimpi ku kärrin kanssa. Jos uusi asetus voimassa niin tukkirekassa saa olla 76tonnia kuormaa vanhan 60tonnin sijaan. sekä 3 metriä kärrissä enemmän pituutta. jolloin vois mennä se 100m3 ehkä enemmänkin... Hintaa kelirikko aikana jolloin osalla kuskeista hiljaisempaa niin saattas saada sopu hintaan. täälläpäin auton saa luokkaa 2-3€ kilometri. Sellainen kuski joka ajaa toiseen suuntaan aina tyhjillään ni ottaa mielellään kuorman päälle, eikä paljon maksa.
Viime keväänä soittelin tuntitolkulla läpi näitä Varsinais-Suomen tukkikuskeja läpi. Silloin oli toki erikoistilanne kun puun ajoa oli myrskyn jälkeen paljon, mutta osoittautui paljon hankalammaksi hommaksi kuin olisin osannut kuvitellakaan. Ensin kyllä yritin saada traktorikuskia kun matka oli vain 15 kilometriä, mutta se osoittautui täysin mahdottomaksi hommaksi silloin. Lähes kymmenkunta tukkirekkakuskiakin yritin ennen kuin tärppäsi vihjeitten perusteella. Kone-Rauhansuu Pöytyältä ne minulle suostui ajamaan. Rekkakuskit kyllä antoi hyvin vihjeitä ketä kannattaa kysellä, eli kun saa jonkun kiinni niin seuraava yritettävä voi selvitä sitä kautta.
Pelkkää nuppikuormaa en minäkään lähtisi kyllä harkitsemaan (hassua muuten tämä keskustelu nupeista, liekö sitten jotain murrevaihtelua seassa). Sekalainen isokin propsikuorma kyllä vähän siinä ja tässä.
Email kirjoitti:Noin pitkää matkaa ei kannata pelkkää nuppia ajattaa,vaan kärri kans perään. pelkkä nuppi on suhteessa kalliimpi ku kärrin kanssa. Jos uusi asetus voimassa niin tukkirekassa saa olla 76tonnia kuormaa vanhan 60tonnin sijaan. sekä 3 metriä kärrissä enemmän pituutta. jolloin vois mennä se 100m3 ehkä enemmänkin... Hintaa kelirikko aikana jolloin osalla kuskeista hiljaisempaa niin saattas saada sopu hintaan. täälläpäin auton saa luokkaa 2-3€ kilometri. Sellainen kuski joka ajaa toiseen suuntaan aina tyhjillään ni ottaa mielellään kuorman päälle, eikä paljon maksa.
Sori. pakko viisastella kun kerrankin asiasta tiedän, tuoreinkin asetus ehdotelma esittää yhdistelmille 76 t. kokonaismassaa, ei kantavuutta eli hyötykuormaa.
Kuutioista en tarkemmin tiedä mutta 60t kokonaispainoilla liikkuvalla puutavarayhdistelmällä on pihaani muutaman kerran tuotu n. 40 kiintokuutiota 3m.koivukuitua.
PTM kirjoitti:Jos lasketaan et paikallinen pyytää sekaklapista 40e/m3 niin 60m3 tulee hinnaksi 2400e.
60m3 pärjää sen 3 vuotta, jos öljyä tilaan 3 vuodeksi hinnaksi tulee 7000e
Jos kuljetukseen menee 1500e niin son silti n. 1000e säästö
Eikös sun pitäisi ottaa vertailukohdaksi mitä polttopuurangat tai koivukuitupuu maksaa paikalliselta? Ja verrata sitä kuljetuskustannuksiin. Ja siihen onko ne Jyväskylän puut myytävissä paikanpäällä.
Itse pilkkomalla ja kuivattamalla jne tulee kyllä säästöä ihan reilusti jokatapauksessa. Kun työ, välineet ja varastointipaikat ovat ilmaisia. Aiheesta taisi suht viimeaikoina olla täälläkin jossain ketjussa keskustelua, haku löytänee.
joo,kiintokuutioita menee se 43-45m3,pinokuutioita 80-85m3 tuohon 60tonnin kokonaismassaan tietenkin riippuen puulaadusta,pituudesta yms. Uuden asetuksen autoon varmaan sit kiintoja 10m3 enemmän. (piti käydä tuossa pöllikuskilta kysymässä ku on tuossa pien savotta menossa)