Keittiön kaakeleita70-l pari neliötä, asbestipurkunako?

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
sahrami
Jäsen
Jäsen
Viestit: 569
Liittynyt: Pe Elo 27, 2010 16:32
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Keittiön kaakeleita70-l pari neliötä, asbestipurkunako?

Viesti Kirjoittaja sahrami »

Toi on muuten mielenkiintoista, että suhtautuminen noihin firmoihin vaihtelee noin paljon eri aveissa, täkäläisessä tuo forma olisi päätynyt suoraan käräjille.
Avatar
Hower
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1866
Liittynyt: To Elo 25, 2005 13:00

Re: Keittiön kaakeleita70-l pari neliötä, asbestipurkunako?

Viesti Kirjoittaja Hower »

Jossei kukaan jaksanut tuota laittamaani linkkiä avata niin tässä asiatietoa/hysteriaa alkoholista:

"Alkoholijuomissa oleva ja alkoholista sisäsyntyisesti muodostuva asetaldehydi on yhtä syöpävaarallinen kuin asbesti, tupakka, formaldehydi ja bentseeni.
Maailman terveysjärjestö WHO:n alainen syöpäinstituutti IARC on vuonna 2009 luokitellut alkoholissa olevan ja alkoholista sisäsyntyisesti muodostuvan asetaldehydin ensimmäisen luokan karsinogeeniksi."
kakluuni
Jäsen
Jäsen
Viestit: 590
Liittynyt: To Tammi 10, 2008 0:25
Paikkakunta: Riihimäki
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Keittiön kaakeleita70-l pari neliötä, asbestipurkunako?

Viesti Kirjoittaja kakluuni »

Hyvin hämmentävää tuo, mitä Laurakaisa kertoo, että viranomaisillakin noin välinpitämätön suhtautuminen. Tuollaisista tulee kyllä aika kyyniseksi, ja vihaiseksi.
Laurakaisa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1241
Liittynyt: Ma Huhti 05, 2010 21:28
Paikkakunta: Mikkeli
Kotisivu: http://laurakaisatalo.blogspot.com

Re: Keittiön kaakeleita70-l pari neliötä, asbestipurkunako?

Viesti Kirjoittaja Laurakaisa »

Sen meidän putkimiehen tulevaisuuden osalta tuo Avin näkökulma on tosiaan käsittämätön.

Noin muuten olen valmis kallistumaan sille työterveyslaitoksen kannalle, jonka mukaan "Asbestoosi on mahdollinen, jos henkilö on altistunut työssään selvästi asbestille." Eli jonkun rintsikkaremontin parin metrin putkien purkutyömaa ei ole merkittävä altistus kenellekään ja siksi on ihan typerää vaikka nyt täällä pitää yllä sitä mielikuvaa että aina kun A-sana vilahtaakin, jossain, pitää poistua rakennuksesta ja huutaa avaruuspukuinen asbestimiehistö paikalle. Mekin asutaan huoltoaseman ja ison tien vieressä ja kersat hengittää joka päivä lakisääteisen tunnin ulkoillessaan ties mitä VOC-päästöjä ja muita pienhiukkasia ja eilen syötiin PAH-yhdisteistä ranskanpottua ja muovisten lasten astioiden bisfenolit muuttavat hormonitoimintaa ja aiheuttavat immuunijärjestelmän ongelmia...

Että ehkä tosiaan sitä suhteellisuudentajua JA toisaalta maalaisjärkeä sen asbestipurkamisen ja niiden työmaiden suojaamisen kanssa tässä itse peräänkuulutan. Todeten vielä, että oma isoisä kuoli keuhkosyöpään jonka aiheuttaja saattoi olla vuosikymmenten työskentely terästehtaan romupihalla ja ihan todettu asbesti keuhkoissa - tai sitten vuosikymmenten tupakanpoltto. Elämä on.
"Saavat tehdä tämän päivän talot juuri niin kuin haluavat, mutta minun talo on tehty kuusikymmentä vuotta sitten ja semmonen aika näkyy talossa ja ihmisessä. Kiitos mutta ei kiitos." - Tuomas Kyrö: Mielensäpahoittaja
tessu

Re: Keittiön kaakeleita70-l pari neliötä, asbestipurkunako?

Viesti Kirjoittaja tessu »

Isäukko se teki putkitöitä vuoskymmeniä ja eläkkeelle jäätyään pääsi asbestiseulonta tutkimuksiin ja ei löytyny mitään,kuoli aivan muihin sairauksiin,että ei se aina kuolemaksi ole
Vastaa Viestiin