PetteriKivimäki kirjoitti:Ekaa kertaa ko. maalilla maalaan ja tuumin, että onko maalin peittävyys teidän mielestänne huono verrattuna esim Uulan pellavaöljymaaliin? Maalaan pellavaöljymaaliin tottuneena ohuesti ja tiukkaan, pitääköhän alkaa jatkossa holvaamaan Intolla paksumpaa kerrosta..
Into on jumalaisen peittävää verrattuna oikein tiukkaan maalattuun pellavaöljymaaliin. Mulla on ovet maalattu kolmeen kertaan valkoisella pellavaöljymaalilla ja oksat loistaa läpi. Neljättä kertaa odotellessa, sitten joskus... Kaikki kattopaneelit oon sutinut valkoisella Intolla, joista keittiön paneelit joku kolmisen viikkoa sitten. Kahdella maalauskerralla kutakuinkin täydellinen peitto. Tai noh, sanotaan nyt, että täydellinen peitto.
Sen verran kritiikkiä kyseiselle maalille, että jos olisin oikein fiksu, niin maalaisin kerran laudat irrallisena ja toisen kerran vasta kattoon asennettuna. Tuo maali on mielestäni aika arka käsittelylle ja jos on asennetteassa yhtään kuumempi keli eli hikinen käsi, niin laudat saa klähmittyä täyteen tummia kädenjälkiä. Tuolla toisella maalauksella saisi asennusjäljet ja niitit maalilla piiloon.
En muista Inton maalausohjeita ulkoa, mutta en mää sitä tiukkaan sutinut, vaan käytin maalia reilusti. Vähän kuin olisi petroolilla tai lateksilla maalannut. Ei rypyn ryppyä tai valumaa missään.
