Laajennusosa ja ilmanvaihto (sisätilat, alapohja)

Keskustelu lämmitysjärjestelmien valinnasta ja huollosta, ilmanvaihdosta, putkisto- ja sähköremonteista ja muusta näihin liittyvästä.
järilä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 16
Liittynyt: To Loka 18, 2012 14:50
Paikkakunta: Satakunta
Kotisivu: -

Laajennusosa ja ilmanvaihto (sisätilat, alapohja)

Viesti Kirjoittaja järilä »

Teimme noin 50m2 laajennusosan rintamamiestalon kylkeen. 3porrasta alaspäin ja hiukan lomittain, ilman rossipohjaa.
Uusi osa on tietenkin tehty nykyajan rakennusmääräyksiä noudattaen, ja imuri välikatolla asennusta vailla (poistoilma).
Mutta..

Vanha osa on hirsirakenteinen täysremontti -87, rossilattialla, ei kellaria ja painovoimainen ilmanvaihto. Nyt talo on alkanut hengittämään alapohjan tunkkaista ilmaa, uusi puoli on niin tiivis että hengittää vanhan puolelta?

Talo on rakennettu kallionpäälle, kallio viettää loivasti, talo on kuitenkin mäenpäällä jokapuolelta, ei siis vietä taloa kohti. Yhdessä nurkassa ryömintätilaa on vain noin 20cm ja kissanluukut tietenkin suhteellisen pienet ja haju tulee täältä nurkasta voimakkaimmin, kun ei ehkä pääse tarpeeksi tuulettumaan? Valokuvia puista otettu, kaikki näyttää kuvilta, ei tummumia/valumia ja 3v sitten mitattu kuiviksi.
Onko ideoita miten toteuttaa tämä sisäpuolinen ilmanvaihto ettei ottaisi korvausilmaa lattian läpi ja ehdotuksia alapohjaan, auttaako "pussissa" olevaan nurkkaan lisäluukut, uskaltaako kuinka lähelle nurkkaa tehdä?
Kallio kaiketi toimii vähän eritavalla, kun varaa lämpöä, hikoilee jne. millaisia ratkaisuja voisi koittaa?
Asiantuntijatkin ovat vähän ihmeissään eikä oikein kukaan osaa kertoa mikä olisi oikea ratkaisu.
Limes
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1179
Liittynyt: Ma Heinä 23, 2007 14:31
Paikkakunta: Saarijärvi

Re: Laajennusosa ja ilmanvaihto (sisätilat, alapohja)

Viesti Kirjoittaja Limes »

Ensinnä tulis mieleen että jotain on muuttunut,tavoissa asua ja elää tai esim on otettu tulisija käyttöön.
Toki sillä kohtaa mikä laajennuksesta peittää vanhaa osaa on saattanut olla korvausilmalle joko tehty tai
tahattomasti syntynyt helpompi ja tuoksuttomampi reitti. Ilma kun taitaa tulla sieltä mistä helpommin pääsee.

Onko siellä laajennuksessa mahdollisesti pesutilat ja sauna puukiukaalla ?
Poistuiko joku vanha ikkuna josta ennen mahdollisesti tuli tarkoituksella tai tarkoittamatta korvausilmaa ?

Saattaa tuulikin muuttaa paine-eroja rakenteissa kun rakennuksen muoto/koko on...50 m² laajennuksen johdosta nähdäkseni oleellisesti muuttunut.
järilä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 16
Liittynyt: To Loka 18, 2012 14:50
Paikkakunta: Satakunta
Kotisivu: -

Re: Laajennusosa ja ilmanvaihto (sisätilat, alapohja)

Viesti Kirjoittaja järilä »

Suihku on uudella puolella, ei saunaa eikä tulisijaa.
Ikkunan kohdalla on nyt oviaukko laajennusosaan ja vanha ikkuna on siirretty uudelle puolelle, muut ikkunat uusia.
Vanhassa ikkunassa ei ole kaihtimia vaan vedetään verhot eteen yöksi, ikkunaruutu on kostea alareunasta aamuisin.

Keittiössä ei mielestäni ole yhtään räppänää missään, mutta leinoliesi on, mistä ottaa korvausilman?
Nurkissa on alkanut vetää myös uuden osan myötä..
Voisiko ilmanvaihdon muutokset auttaa siihen että ottaisi ilman oikeista paikoista, mutta mikä on se oikea paikka?
LVI-suunnittelijat töihin?
Avatar
vm51
Jäsen
Jäsen
Viestit: 167
Liittynyt: To Kesä 07, 2012 21:57
Paikkakunta: Oulu

Re: Laajennusosa ja ilmanvaihto (sisätilat, alapohja)

Viesti Kirjoittaja vm51 »

Todelliset asiantuntijathan on täällä! Eli oikeasta paikasta kysyt. Muistaakseni eräässä aivan tuoreessa keskusteluketjussa oli joku joka tiesi aika älyttömästi painesuhteista ja mikrobihommista - pitäisi saada se tänne kommentoimaan. Mutta joo..voisiko olla mahdollista että talon tuuletus on blokattu tällä uudella osalla? Ilman rossipohjaa mainintasi taitaa nyt viitata maanvaraiseen laattaan? Tämmöiset on minun mielestäni hieman arveluttavia ratkaisuja kun muu rakenne on rossipohjaa. Tämä siksi koska usein uuden osan alapohja peittää vanhan osan sokkelin ja sen tuuletuksen. Rossipohjan tuuletus on kuitenkin sen elinehto. Varsinkin nurkka-alueilla jonne jää katvealueita. Katsopas seuraava opetusmateriaali slide 26A ja siitä eteenpäin http://www.rkl.fi/koulutus/muu_koulutus ... enteet.pdf

Tällainen perushomma rossipohjan kanssa on: lattialaudan alle ilmansulkupaperi limittäen ja saumat teipaten. Lisäksi nostetaan seinälle ja sielläkin teipataan ja listoitetaan huolellisesti. Huolehditaan myös että eristeen alla on hyvä tuulensuoja sekä eristeet on tiiviisti asennettu. Kun alapohjan ilmatiiveys on kunnossa, pitää järjestää korvausilmaotto hallitusti ulkoseinästä korvausilmaräppänästä. Poistohuoneisiin ei korvausilmaräppänää (poistohuoneita keittiö, vessa, kylppäri, vaatekomero)

Et semmosta..ja nyt nukkumaan
järilä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 16
Liittynyt: To Loka 18, 2012 14:50
Paikkakunta: Satakunta
Kotisivu: -

Re: Laajennusosa ja ilmanvaihto (sisätilat, alapohja)

Viesti Kirjoittaja järilä »

Mites vanhassa talossa toimii (kalliit) ilmanvaihto/ilmastointikoneet?
Olen käsittänyt että kun talo on hengittävistä materiaaleista niin ei olisi se paras ratkaisu?

Olohuoneessa on takan edessä (lattiassa) räppänä joka avataan kun takkaa poltetaan, olkkarissa myös ikkunassa yläosassa luukku ja alakerran makkarissa samoin ja uudella puolella joka huoneessa korvausilmaikkunat myös.
Vessassa suihkun seinässä auki/kiinni ruuvattava räppänä ja vessanpöntön päällä katossa räppänä kylmälle vintille.
Vaatehuoneessa (yläkerrassa) sekä seinässä että lattiassa aukot kylmälle vintille. Yläkerrassa vain yksi avattava/suljettava räppänä.

Alapohjaan yksi rakennusliike suositteli lisätiivistystä esim. tuulensuojalevyllä. Pikipaperi siellä onkin jo ennestään.
Uusi osa oli pakko tehdä laatalla, tuli kallio joka suunnasta vastaan, mutta tuuletusputki on laitettu "laatanläpi" ja pääsee tuulettumaan. Ongelmanurkka on toisessa päässä taloa, ollut jo pitkään ummehtunut haju satunnaisesti, mutta nyt laajennuksen myötä pahentunut.

Luin joltain palstalta että olivat laittaneet yläkertaan oman ja alakertaan oman ilmanvaihto (?) koneen, en ihan päässyt perille oliko ilmalämpöpumppua vastaava vai jokin muu.
En vaan uskalla laittaa ennenkun matalan reunan tuuletus on jollain tapaa saatu hoidettua ettei haju tulisi (+pöly, mikrobihiukkaset) sisälle ja ala kierrättämään sitä ilmaa.

Selailu jatkukoon :)
järilä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 16
Liittynyt: To Loka 18, 2012 14:50
Paikkakunta: Satakunta
Kotisivu: -

Re: Laajennusosa ja ilmanvaihto (sisätilat, alapohja)

Viesti Kirjoittaja järilä »

http://www.huutokuva.net/kuva/pXMA.jpg
http://www.huutokuva.net/kuva/pXMl.jpg
http://www.huutokuva.net/pXMh.jpg


Kokeillaans et toimiiko huutokuvan linkit täällä.
Tässä pari kuvaa alapohjasta matalasta nurkasta josta ummehtunut haju tulee.
Karhis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 240
Liittynyt: Ma Loka 31, 2011 15:31
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: Laajennusosa ja ilmanvaihto (sisätilat, alapohja)

Viesti Kirjoittaja Karhis »

Hei vaan,

luin kiinnostuneena, kun paritkin kaverit suunnittelevat lisäosan rakentamista ja ollaan pohdiskelu porukalla tätä lisäosaproblematiikkaa. Muutamia tarkentavia kysymyksiä tuli mieleen:

1. miten teillä se lisäosan höyrysulku on liitetty vanhaan osaan ja miten vanhasta ulkoseinästä tehtiin sisäseinä?
(->voisiko kosteus/korvausilman käyttäytymisen muutos syntyä siitä, että yksi seinä on paljon tiiviimpi?)

2. ymmärsinkö oikein,että lisäosa on siis toisessa laidassa kuin haisukulma ja näin ollen siis rakennettu sokkelin korkeammalle laidalle?
(tiivistyiko sokkelin ilmavampi laita umpilaatan myötä, menikö tuuletusluukkuja umpeen tai muuten vaan sokkelin rakenteesta tuli tiiviimpi?

3. mikäs putki siellä alapohjassa kulkee?

4. onko vanha osa remontoitu hengittävin materiaalein, vai onko siellä sisällä ongelmakohdassa laminaatit tai tiiviit seinät?
(tiiviit sisämatskut saattavat korostaa saumakohtien konvektiovirtauksia? parannusehdotuksissa varmaan tämä seikka tulisi ottaa huomioon?)

Taitaa tämä ilmiö olla niin monimutkainen, että osaako kukaan tähän mitään selventävää vastatakaan.
Jotenkin välillä tuntuu, että nämä ilmanvaihtoasiat on ihan salatiedettä.

Karhis
järilä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 16
Liittynyt: To Loka 18, 2012 14:50
Paikkakunta: Satakunta
Kotisivu: -

Re: Laajennusosa ja ilmanvaihto (sisätilat, alapohja)

Viesti Kirjoittaja järilä »

1) Tätä täytyykin kysyä kun en ole itse ollut liittämässä höyrynsulkua, mutta sisäseinä on otettu hirrelle, eli hirsi näkyvissä sisäpuolella, hiottu vaaleaksi ja puhtaaksi.
Laajennus on siis lomittain, jollon vain yksi tuuletusaukko sokkelissa "hävisi" mutta sekin korvattu putkella.
Ikkuna joka poistettiin laajennusosan tilalta, siinä ei ollut korvausilmaluukkua.

2) Lisäosa on eri kulmassa, eli kuvat jotka tuohon liitin on toisessa reunassa, eli kallio laskee laajennusosaa kohti joka on kolme rappusta alempana kun vanha osa ja siis hajuongelmaa on ollut ennen laajennusosaakin, edellisetkin asukkaat painivat osittain ongelman kanssa keksimättä ratkaisua

3) Alapohjassa kulkeva putki on korvausilmaputki takalle, eli takan edessä on avattava luukku josta takka saa tarvitsemaansa ilmaa :)

4) Vanha osa on tehty hengittävin materiaalein, parkettilattia, ei laminaattia, mutta kauttaaltaan on laitettu silikonit lattialistojen alle edellisen asukkaan toimesta

Mitä kommentteja muuten alapohjasta, näyttääkö kuvissa terveeltä kokeneemmin silmin.
Alapohjassa on tuota kahvipavun näköistä soraa (oliko lecasoraa), onko se ihan ok vielä?
Avatar
vm51
Jäsen
Jäsen
Viestit: 167
Liittynyt: To Kesä 07, 2012 21:57
Paikkakunta: Oulu

Re: Laajennusosa ja ilmanvaihto (sisätilat, alapohja)

Viesti Kirjoittaja vm51 »

järilä kirjoitti:Olohuoneessa on takan edessä (lattiassa) räppänä joka avataan kun takkaa poltetaan, olkkarissa myös ikkunassa yläosassa luukku ja alakerran makkarissa samoin ja uudella puolella joka huoneessa korvausilmaikkunat myös.
Vessassa suihkun seinässä auki/kiinni ruuvattava räppänä ja vessanpöntön päällä katossa räppänä kylmälle vintille.
Vaatehuoneessa (yläkerrassa) sekä seinässä että lattiassa aukot kylmälle vintille. Yläkerrassa vain yksi avattava/suljettava räppänä.
Onko nämä räppänät kylmälle sivuvintille? Koskaan ei saa lämpimän huoneilman poistoilmaa johtaa talon sisällä olevaan kylmään tilaan! Ilman sisältämä kosteus kondensoituu pintoihin ja aiheuttaa ongelmia. Tuuletusputki voi tulla kyllä esim alakerran vessasta sivuvintin kautta mutta pitää mennän katon läpi ulos.
järilä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 16
Liittynyt: To Loka 18, 2012 14:50
Paikkakunta: Satakunta
Kotisivu: -

Re: Laajennusosa ja ilmanvaihto (sisätilat, alapohja)

Viesti Kirjoittaja järilä »

Itseasiassa on, mutta vintillä on tuuletus järjestetty molemmissa päissä.. täytyykin tämä asia korjauttaa ja kysyä miksi näin!

Voisko alapohjan ilmantiiviyttä (ja ilmantuloreittejä) tutkia savukynällä kotikonstein?
Olvi3
Jäsen
Jäsen
Viestit: 34
Liittynyt: La Marras 17, 2012 23:02
Paikkakunta: M

Re: Laajennusosa ja ilmanvaihto (sisätilat, alapohja)

Viesti Kirjoittaja Olvi3 »

Itsekin olen paininut näiden alapohjan hajujen kanssa. itse olen tiivistellyt lattian ja seinän välejä.
(Pakkasella huomaa hyvin mistä vuotaa) Sokkeliin olen lisännyt tuuletusluukkuja + salaojat + maa-ainesta pois ja lecasora kerros +
kanavapuhallin puhaltamaan ulospäin alipainetta sinne alapohjaan. Meillä on myös laajennus maanvaraislla laatalla.
Lecasoraa teillä näyttäisi jo olevan...
järilä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 16
Liittynyt: To Loka 18, 2012 14:50
Paikkakunta: Satakunta
Kotisivu: -

Re: Laajennusosa ja ilmanvaihto (sisätilat, alapohja)

Viesti Kirjoittaja järilä »

Onko kanavapuhallin tehonnut?

Soittelin erääseen mielestäni asiantuntevaan yritykseen joka ehdotti seuraavaa:

Mobair tuloilmapuhallin, joka tuo hallitusti lämmintä tuloilmaa sisälle, jollon talon tarve ottaa sitä alapohjasta vähenee.
Mahdollisesti alapohjan lisätiivistys, ettei mielellään sitä sieltä ottaisi kun tulisi helpompiakin reittejä.
Ja puhallinta voisi koittaa kesäaikaan alapohjaan tuulettamaan lisää ja lisäämään alipaineen.
Jättämällä tuuletusluukkuja talveksikin jokunen auki.

Omaan järkeeni tämä yhtälö kuulostaa hyvältä.
Vielä kun laittaisi tuon mobairin siten että kun uudelta puolelta imuri imee, niin saisi otettua sitä mobairin kautta tilalle?
Eli asentaisi siten että on uuden ja vanhan osan liitoksen kohdilla?

Itse ajattelin lisätä myös ongelmaseinustalle pari tuuletusluukkua lisää..?
stewie
Jäsen
Jäsen
Viestit: 120
Liittynyt: Pe Elo 31, 2012 20:33
Paikkakunta: Oulu

Re: Laajennusosa ja ilmanvaihto (sisätilat, alapohja)

Viesti Kirjoittaja stewie »

Eipä tuossa todennäköisesti mitään ihmeempiä ole laajennuksen myötä tapahtunut, vaan aivan kuten itse arvelit ja täällä on jo pähkäilty, niin alipainehan se on asunnossa kasvanut. Koneellinen poisto on aina riskiratkaisu vanhassa rakennuksessa ja siksi tietysti mieluummasti laittaa koneellisen tulo- ja poistojärjestelmän. Silloin saadaan säädettyä taloon lievempi alipaine. Maksaahan se tietysti enemmän. Oli talossa mikä ilmanvaihtoratkaisu tahansa, niin rakenteiden tiiveys on varmistettava.

Jos talossa ei ole mitään uusia kosteusvaurioita ilmennyt ja haju on selvästi paikannettavissa lattian rajaan, niin rossipohjastahan se on peräisin. Hajuongelma tulee pahenemaan kun kytkette tuon uuden koneellisen poiston vielä päälle ja ilman koneellista poistoakin tuo poistoputki vaikuttaa jo sisäilman painesuhteisiin. Onko lämpötila asunnossa noussut tuon laajennuksen jälkeen? Lämpötilan nousun myötä alipaine asunnossa kasvaa jos siis ulkoilman lämpötila ei kasva sisäilman lämpötilan kanssa samassa suhteessa. Mitä tulee tuohon rossipohjan kuntoon, niin ei se nyt sieltä pahimmasta päästä ole, ei ainakaan silminnähtävää mikrobikasvua ole. Tosin harvoinpa se kasvusto on silminnähtävissä, muutenhan mikrobivauriot ois liian helppoa havaita ja korjata :mrgreen: Tunkkainen hajuhan on yksi mikrobikasvuston merkki ja kyllä sitä jonkinlaista kasvustoa tuolta teidänkin rossipohjasta löytyy. Todennäköisin paikka missä sitä tuolla on, niin on tuossa perusmuurissa, jossa siis on näkyvissä tuota kosteuden nousua. Toinen paikka on sitten nuo puurakenteet perusmuurin lähellä. Paljas maapohjahan tietysti myös haisee koska maassa yleensäkin kasvaa mm. noita aktinobakteereja ns. sädesieniä jotka tuottavat geosmiinia "maan hajua".

Savukynällä voit tutkia ilmanvuotopaikkoja, mutta yleisimmät vuotopaikat ovat kuitenkin lattian ja seinän liitos sekä kaikki lattian läpiviennit. Mikä sitten neuvoksi? No Olvi3 luetteli jo perustoimenpiteet. Mitä tulee tuohon rossipohjan alipainestamiseen, niin se on suositeltavaa. Ennen sitä tulee tehdä nuo tiivistykset esim. liimatiivistemassalla tai jos on oikeen isoa rakoa, niin siihen ensin uretaanivaahdotus ja sen päälle liimatiivistemassa. Tiivistykset tulee tehdä ennen rossipohjan alipaineistusta, jottei sillä alipaineistuksella sitten imetä kosteaa sisäilmaa lattiarakenteeseen.

Tuloilmaventtiilejä kannattaa lisätä. Uudessa osassa niitä vissiin jo olikin, joten keskittyy sitten ensin tuohon vanhaan osaan. Jokaisessa huoneessahan tulisi olla vähintään yksi iv-venttiili oli se sitten tulo- tai poistoventtiili. Uusia tuloilmaventtiilejä laitat oleskelutiloihin mh,oh jne. esim. tuuletusluukkuun. Jos tuntuu, että niiden tuloilma aiheuttaa liikaa vetoa, niin tuloilmaventtiileihin on saatavissa lämmityselementtejä. Rossipohjan tuuletusluukkujahan ei mieluusti laitettaisi talvella ollenkaan kiinni.

Niin joo vielä yksi asia tuli mieleen. Yksi syy tuohon hajun lisääntymiseen saattaa olla alipaineen ohella mikrobikasvun kiihtyminen. Eli nyt keväällä kun alkaa lumet sulaa, niin kosteus lisääntyy--->mikrobit tykkää.
Viimeksi muokannut stewie, Ke Huhti 10, 2013 15:10. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Olvi3
Jäsen
Jäsen
Viestit: 34
Liittynyt: La Marras 17, 2012 23:02
Paikkakunta: M

Re: Laajennusosa ja ilmanvaihto (sisätilat, alapohja)

Viesti Kirjoittaja Olvi3 »

Joo mielestäni tuo kanavapuhallin toimii. biltemasta ostin. ja olen talvellakin pitänyt sitä koko ajan päällä. meillä se imee sellasesta nurkasta jossa on tuo laajennusosa. Ja olen koko talven pitäny luukut auki. kovilla pakkasilla -30 laiton parit luukut kiinni... sitten vähän viivyttelin kun pakkaset palasi -10. ja kun raottelin luukkuja ja nuuhkasin niin ummehtunutta hajuahan sieltä tuli... Nii joo ja olenhan vielä sisälle tehny raitisilma tuloja. vielä pitäisi yksi tehdä olohuoneeseen...
järilä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 16
Liittynyt: To Loka 18, 2012 14:50
Paikkakunta: Satakunta
Kotisivu: -

Re: Laajennusosa ja ilmanvaihto (sisätilat, alapohja)

Viesti Kirjoittaja järilä »

Lisäyksenä pikaisesti että vanhalla puolella on jo iv-venttiilit (ollut kokoajan)..
Ja miten alapohja alipaineistetaan?

Uuteen osaan on imuri jo laitettu välikatolle, vielä täytyisi ottaa käyttöön (viimeistellä asennus katon läpi kun lumet sulaa ja ilmat vähän lämpiää) eli laajennusosa on suhteellisen tuore tapaus :) Ja se on kaiketi käytössä vaan suihkun aikana ja tarvittaessa, eli ei jatkuvasti päällä.
Vastaa Viestiin