Kaivopumpun mitoitus

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Vastaa Viestiin
Järveläinen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 105
Liittynyt: Pe Maalis 29, 2013 19:46
Paikkakunta: Pirkanmaa

Kaivopumpun mitoitus

Viesti Kirjoittaja Järveläinen »

Pitäisi ostaa uusi vesiautomaatti vanhan, liikaa tilaa vievän järjestelmän tilalle. Lueskelin TM Rakennusmaailman vertailua 1 kW kokoluokan vesiautomaateista. Testatuista pumpuista yksikään ei jaksanut imeä vettä 25 m päässä olevasta kaivosta, vaikka kaivon viereen asennettuna vettä nousi hyvällä tuotolla. Minulla kaivoon tulee hyvinkin 20 m matkaa. Nostokorkeutta en tiedä kaivoon kurkkaamatta, mutta 4 metriä lienee hyvä arvaus. Mistäs ihmeestä osaan nyt arvailla, millainen pumppu tuossa toimisi?

Pystyykö jostakin pumpun teknisistä tiedoista arvailemaan sen todellista imutehoa? Järjestäänhän kaikille pumpuille ilmoitetaan nostokorkeudeksi 8-9 m, mikä ei kerro yhtään mitään. Ottoteho on samoin melko merkityksetön suure, koska pumpun rakenne vaikuttaa paljon enemmän. Joissakin pumpuissa näyttää olevan mainita viidestä siipipyörästä, toisissa yhdestä. Pitäisikö tehdä rohkea oletus, että pumpun tuottama paine riippuu oleellisesti peräkkäisten siipipyörien määrästä, ja tuollainen 5-pyöräinen pumppu voisi jo toimia? Tämä kävisi hyvin järkeen.

Uppopumppu olisi tietysti varma ratkaisu. Sitä en kuitenkaan halua, koska silloin pitäisi kaivaa sähköt kaivolle ja ährätä uusi vesiputkikin sinne. Vanhassa järjestelmässä oli imevä pumppu, joten kyllä se sillä on tehtävissä.
Itse kun tekee, niin saa juuri sellaisen kuin sattuu tulemaan.
Avatar
vesahy
Jäsen
Jäsen
Viestit: 3354
Liittynyt: Ma Maalis 17, 2008 19:18
Paikkakunta: Stadi + läntinen Uusimaa

Re: Kaivopumpun mitoitus

Viesti Kirjoittaja vesahy »

Noissa olosuhteissa Grundfosin JP-5 automaatti kyllä toimii ihan loistavasti. Yli kahdeksan metrin nostokorkeuksia ei taida mikään pumppu hoitaa, siinä kun ei ole kysymys raudasta vaan ilmanpaineen paine-eroista.
Minkä vuoksi on aina aikaa tehdä se uudelleen, muttei koskaan aikaa tehdä se heti kunnolla?
Avatar
Maatilallinen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1912
Liittynyt: Ke Tammi 02, 2008 15:40
Paikkakunta: Keski-Suomi

Re: Kaivopumpun mitoitus

Viesti Kirjoittaja Maatilallinen »

Vesirengaspumppu. Sillä saa paremmin tuottoa ja painetta kuin noilla vesiautomaateilla eikä tarvitse olla ihan joka vuosi vaihtamassa uutta tilalle. Vesirengaspumppuja on esimerkiksi Mako ja Pumppulohjan Isku.

Esimerkiksi tuossa Mako vesirengaspumpun esite:
http://www.mako.fi/img/kuvapankki/pdf/MAKO%20VESIRENGASPUMPPUESITE.pdf

Tuossa Isku vesirengaspumppu:
http://www.pumppulohja.fi/p_lohja/esitteet/Isku%20vesirengaspumppu.pdf

Esitteessä on mitoitusohje, joka lähtee siitä, että tiedetään kokonaisnostokorkeus ja vedentarve. Kokonaisnostokorkeus tarkoittaa imukorkeutta, imujohdon painehäviötä ja painekorkeutta yhteenlaskettuna.

Eli nyt nostokorkeus olisi jotain 4m ja jos pumppu kehittäisi vaikka 5bar paineen niin kokonaisnostokorkeus olisi 54m.

Sitten imujohtoa oli 20m ja mikäli imuputki olisi 40mm muovia niin se tekee esimerkiksi 30l/min vesimäärällä virtausvastusta 0,2m (isku-pumpun esitteessä on taulukko). Mutkia voisi olla vaikka se 4kpl jolloin niistä tulee 0,4m, eli imujohdon virtausvastus on 0,6mvp, hyvin vähän siis.

Nyt kokonaisnostokorkeus olisi n. 55m ja vesimäärä vaikka 20-30l/min. Tämä tarkoittaisi pumppua Mako 312 1,5kWn moottorilla tai Isku 302 1,1kWn moottorilla esitteistä löytyvien taulukoiden mukaan. Mako 312kin menee 1,1kW moottorilla millä sitä näkyy kaupattavan, moottorikoko nousee juuri tuossa nostokorkeuden kasvaessa 50mvp -> 60mvp.

On noita muitakin kuin Mako ja Isku, esimerkiksi Grundfosin CH jne... Kalliita tuppaavat olemaan vesiautomaatteihin verrattuna ja tarvitsee vielä lisäksi painesäiliön, painekytkimen ja moottorinsuojan (ja tietysti kolmivaihevirtaa).



Vai oliko nyt niin että tällainen toimiva pumppu sieltä jo löytyykin mutta vie liikaa tilaa?
Järveläinen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 105
Liittynyt: Pe Maalis 29, 2013 19:46
Paikkakunta: Pirkanmaa

Re: Kaivopumpun mitoitus

Viesti Kirjoittaja Järveläinen »

Kiitos vinkeistä. Nuo vesirengaspumput löysin itsekin tätä miettiessä ja tajusin tehneeni emämunauksen "joutuessani" hävittämään tuollaisen pumpun. Sen kunnostaminen ja säiliön vaihtaminen pienempään olisi tainnut olla viisain vaihtoehto. Tosin, tiedä sitten kuinka paljon pumpulla olisi ollut käyttöikää jäljellä. Imusuodattimen puuttuessa pumppu oli niin täynnä humusta ja ruostetta, joten eiköhän tuo melko lähellä entistä jo ollut vaikka toimikin vielä ennen purkamista. Tosiaan, tuollainen löytyi, mutta 150 l säiliön kanssa kokonaisuus oli nyt vain kerta kaikkiaan liian iso, kun tilaa tarvitaan ihan muuhun. Talossa on nykyään kunnallistekniikka, joten sikälikin paljon vaatimattomampi laite riittää kasteluun ja auton pesuun.
Ilmeisesti nostokorkeudeltaan 60 m pumppu voisi olla passeli. Hintaa on tuplaten noihin pienimpiin nähden, mutta josko ei sitten tarvitsisi ostaa ensin halpaa ja sitten hyvää.
Itse kun tekee, niin saa juuri sellaisen kuin sattuu tulemaan.
seesam
Jäsen
Jäsen
Viestit: 75
Liittynyt: Pe Helmi 06, 2009 18:12
Paikkakunta: Evitskog

Re: Kaivopumpun mitoitus

Viesti Kirjoittaja seesam »

Kasteluun ja auton pesemiseen riittää joku 100euron vesiautomaatti. Hae Bauhausista niin voit käydä seuraavat 5 vuotta rauhassa aina vaihtamassa uuteen, kun vanha hajoaa. Pumppu pitää olla kaivossa tai siinä vieressä.. ei missään kymmenien metrien päässä.
mush
Jäsen
Jäsen
Viestit: 75
Liittynyt: Pe Kesä 15, 2012 9:25
Paikkakunta: Kirkkonummi
Kotisivu: warister.com

Re: Kaivopumpun mitoitus

Viesti Kirjoittaja mush »

Minulla on tällä hetkellä vielä kiinni Gern merkkinen 1200W pumppu, jonka hain väliaikaiseksi kun tämän talon ostimme viime kesänä. Kaivolle matkaa noin 25-30m ja talo vielä korkeammalla mäen päällä verrattuna kaivoon. Tuo jaksaa imeä sen verran hyvin, etten ole vielä kiiruhtanut sitä vaihtamaankaan, vaikka uusi pumppu on jo laatikossa odottamassa (uuden merkkiä en muista, mutta täysin rosteriset sisuskalut, viisi siipipyörää, jne, tuotto ja imukorkeus täysin eri luokkaa tuohon halpikseen verrattuna)

Puuilosta tuo Gern tarttui mukaan 69eur hintaan, pelkkä pumppu siis. Tuossakin on rosterinen pesä, mutta sisuskalut varmaankin muovia.
Rintamamiestalon omainen tuote mummonmökin kylkeen rakennettuna
Avatar
Lerssinen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 389
Liittynyt: To Touko 31, 2012 22:21
Paikkakunta: Oulainen

Re: Kaivopumpun mitoitus

Viesti Kirjoittaja Lerssinen »

Mulla on tommonen, kuva remontin ajalta kun ei oo vielä kytkettykkään uusiksi takaisin paikolleen..
Kuva

Tullu taloon -93.. Nyt sitten huolto missä laakerit/stefat ja säiliö (oli niin vanhaa mallia ettei saanu kalvoa vaihdettua erikseen, nyt saa).. Eli nyt kondiksessa ja vissiin taas pelaa parikymmentä vuotta ? viini
Avatar
vesahy
Jäsen
Jäsen
Viestit: 3354
Liittynyt: Ma Maalis 17, 2008 19:18
Paikkakunta: Stadi + läntinen Uusimaa

Re: Kaivopumpun mitoitus

Viesti Kirjoittaja vesahy »

Meillä oli vesirengaspumppu ja jumalattaman iso painesäiliö mutta valitettavasti pumpun moottori hörppäsi vettä ja yksi vaihe pimeni. Painekatkaisijalta tuleva noin metrin mittainen johto oli jäänyt sellaiseen asentoon, että sen keräämä kondenssivesi valui suoraan moottorin päällä olevaan kytkinrasiaan ja siitä edelleen sähkömoottoriin. Kun kallistelin pumppua, niin sen sisältä tuli reilu juomalasillinen vettä. Ja väristä päätellen se vesi oli ollut siellä varmaan aika kauan.

Ajattelin, että antaisin käämiä moottorin uudestaan mutta en mistään löytänyt tekijää. Sitten sen näki virolainen kaveri joka kiinnostui kovasti ja annoin sen hänelle, ihan ilmaiseksi, hyvä kun vei pois silmistä. Kai sillä nyt jotain puutarhaa kastellaan Saarenmaalla.

Tilalle hankin tuon yllä linkkaamani Grundfosin JP5-automaatin ja se tuottaa vettä ihan niin paljon kuin vain jaksan kuluttaa. Maksoihan se enemmän kun nuo halpahallin automaatit, mutta uskon raaka-aineiden olevan vastaavasti parempia ja ennen kaikkea huolto ja varaosat ovat turvattuja. Aikaisemmin mulla oli italialainen halpaversio puutarhassa ja kun siihen tuli vika, niin ei se ollut korjattavissa.
Minkä vuoksi on aina aikaa tehdä se uudelleen, muttei koskaan aikaa tehdä se heti kunnolla?
Avatar
Maatilallinen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1912
Liittynyt: Ke Tammi 02, 2008 15:40
Paikkakunta: Keski-Suomi

Re: Kaivopumpun mitoitus

Viesti Kirjoittaja Maatilallinen »

vesahy kirjoitti:Meillä oli vesirengaspumppu ja jumalattaman iso painesäiliö mutta valitettavasti pumpun moottori hörppäsi vettä ja yksi vaihe pimeni. Painekatkaisijalta tuleva noin metrin mittainen johto oli jäänyt sellaiseen asentoon, että sen keräämä kondenssivesi valui suoraan moottorin päällä olevaan kytkinrasiaan ja siitä edelleen sähkömoottoriin. Kun kallistelin pumppua, niin sen sisältä tuli reilu juomalasillinen vettä. Ja väristä päätellen se vesi oli ollut siellä varmaan aika kauan.
Tässä on hyvä esimerkki miksi pitäisi käyttää kunnollisia holkkitiivisteitä ja sen kytkentärasian kannen tiivistekin olisi hyvä olla kunnossa. Tällöin vesi ei pääse kotelon sisään. Jos ei ole kunnon tiivisteitä niin sitten vaikka "sähkärin paskaa" sipaisee :-D
vesahy kirjoitti:Tilalle hankin tuon yllä linkkaamani Grundfosin JP5-automaatin ja se tuottaa vettä ihan niin paljon kuin vain jaksan kuluttaa. Maksoihan se enemmän kun nuo halpahallin automaatit, mutta uskon raaka-aineiden olevan vastaavasti parempia ja ennen kaikkea huolto ja varaosat ovat turvattuja. Aikaisemmin mulla oli italialainen halpaversio puutarhassa ja kun siihen tuli vika, niin ei se ollut korjattavissa.
Joo, kyllä sillä hyvällä vesiautomaatillakin pärjää, mutta heikkoutena vesirengaspumppuun verrattuna siinä on pieni nostokorkeus. Vesiautomaatilla maksimi nostokorkeus on jossain 40-45m tietämillä ja silloin ei enään vettä tule yhtään.

Vettä reilummin käytettäessä verkoston paine putoaa johonkin 2-3bar tuntumaan, yhdellä suihkulla paine pysyy vielä suunnilleen 3 baarissa mutta kahdella suihkulla alkaa putoamaan jo sen alle, sitten jos putkistossa on painehäviöitä niin saattaa alkaa vedentulo hanasta käymään vähäiseksi. Varsinkin jos samaan aikaan vielä joku vetää vessan ja alkaa pestä käsiä.


Vesirengaspumppu pystyy kehittämään helposti korkean paineen riittävällä tuotolla. Esimerkiksi tuo Isku 302 antaa vettä 30l/min 5bar paineella (JP5 kehittäisi 2,3bar paineen) ja 4bar paineella vettä tulee jo 45l/min (JP5 1,7bar). Imukorkeudeksi oletettu 5m. Sillä pelaa kaksi suihkua paremmin kuin hyvin ja vielä vessassakin saa rauhassa käydä.

Vesirengaspumppuja ei saisi käyttää sitten yhtään kuivana, eikä ne ole itseimeviä kuten vesiautomaatit yleensä ovat. Pumppu pitäisi asentaa "monttuun", eli imu- sekä paineputki asennetaan heti pumpulta nousevaksi ja imuputkeen lisätään t-haara sekä riittävän kokoinen venttiili niin, että koko imujohto sekä pumppu saadaan täytettyä vedellä ennen käynnistystä.



Vesiautomaatteja voi myös asentaa kaksi peräkkäin, tosin "ensimmäisestä" ottaa painesäiliön pois ja kytkee sen jälkimmäisen painekytkimeen. Noita saa myös pelkkiä pumppuja mutta ei ne aina niinpaljon halvempia ole että kannattaisi ostaa kun samalla saa varaosia kun ostaa koko automaatin. Tällöin saa nostokorkeutta lisää, esimerkiksi juuri tässä tapauksessa auton pesuun jne. kaksi halpapumppua pitkällä takuulla lienee paras vaihtoehto jos yksi ei riitä :-D


Itselläni on tässä kotona pari vuotta sitten Clas Ohsonilta ostettu Cotech 1300w pumppu kesällä kasteluvesikäyttöön ja ihan tyytyväinen olen ollut. Se oli silloin tarjouksessa, vajaan satasen taisi maksaa. Imumatkaa on montakymmentä metriä ja korkeuttakin joku 5-6m, imuputki 32mm. Vettä tulee ihan riittävästi kastelua varten mutta taloon sillä ei vettä kyllä pumppaisi.

Kuva

Jouduin purkamaan vähän pumppua, pumppu piti ottaa pois painesäiliön päältä ja painekytkin- sekä mittari siirtää painesäiliön päädystä pois että pumpun sai hyvin mahtumaan paikalleen :-D
Avatar
vesahy
Jäsen
Jäsen
Viestit: 3354
Liittynyt: Ma Maalis 17, 2008 19:18
Paikkakunta: Stadi + läntinen Uusimaa

Re: Kaivopumpun mitoitus

Viesti Kirjoittaja vesahy »

Silloin vielä, kun tuolla pumppukopin kuopassa se vesirengaspumppu vettä pumppasi, niin sattui imuletku jäätymään. Se oli oli se paha routatalvi, ehkä 2003 tai jotain sinnepäin. Täällä Uudellamaalla routa meni paljailla pelloilla viiteen metriin, en tosin itse sitä mitannut vaan uskoin lukemaani.

No, kun vettä ei putkesta tullut niin pumppu imi ja imi ja niin se sitten imi niin kiihkeästi, että imuputki meni ihan täysin lyttyyn. Putki oli 60-luvun muoviputkea, siniraitaa vastaavaa mutta ohutseinäistä, oliskohan paineluokka ollut jotain nelosen luokkaa. Pumppu oli käynyt aika pitkään ja ilmeisesti kuivana mutta niin vaan se sitten pelasi ihan normaalistai kun sain imputken taas pyöreäksi.
Minkä vuoksi on aina aikaa tehdä se uudelleen, muttei koskaan aikaa tehdä se heti kunnolla?
Avatar
Cardan
Jäsen
Jäsen
Viestit: 449
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 16:18
Paikkakunta: Turku/Masku
Viesti:

Re: Kaivopumpun mitoitus

Viesti Kirjoittaja Cardan »

Mulla on kaivossa Nocchi Dominator 5" avokaivopumppu ja siihen saa tarvittaessa vesiöintiyksikön erikseen. Ei lopu tehot kesken. Itsellä on kunnan vesi, enkä ole hankkinut vesiöintiyksikköä vaan hoitelen pumpulla autonpesut, puutarhan kastelun, uima-altaan täytön ym. Sadetin pelittää komiasti vielä 50 metrin päässä.

Huomautettakoon vielä, että mulla on KAIVO :-) 40 rengasta ja veden pinta on 8 metriä kaivon kannesta(pohjavesialue). Pumppu on noin 15 metriä maan pinnasta. Tönön onkin rakentanut kaivonkaivaja, joka on kaivanut poikansa kanssa suurimman osan kunnan kaivoista. Oli kuulemma aikoinaan tokaissut, että ennen loppuu kunnasta vesi kuin tästä kaivosta.

E: Mainittakoon vielä, että pumppu sijoitetaan kaivoon ja vesiöintiyksikkö tuoda sisälle.
Vastaa Viestiin