Moni kakku päältä kaunis

Jokaiselta rintamamiestalon omistajalta on varmasti monesti kysytty: "Löytyikö yllätyksiä". Vanhat talot saattavat joskus todellakin kätkeä sisäänsä niin iloisia kuin surullisiakin yllätyksiä. Remontoidessa niihin sitten törmää.
Vastaa Viestiin
Kuokkajussi
Uusi jäsen
Viestit: 1
Liittynyt: Ti Elo 06, 2013 19:24
Paikkakunta: Kuopijo

Moni kakku päältä kaunis

Viesti Kirjoittaja Kuokkajussi »

No terve kaikille. Kolmen kerrostaloasunto helvetin jälkeen päätin ostaa oman rintsikkatalon ja meinas jo käydä niin että kohta sitä jäädään taivasalle kun vanha osake oli jo myyty eikä sitä taloa alkanu löytymään.
No löytyhän sieltä vm 1950 ihan lupaava yksilö keskivertoa huomattavasti paremmassa kunnossa oleva kuin muut talot ja hehtaarin tontti. Vesiputket oli tarkoitus vaihtaa, katto uusia ensvuonna ja pinkopahvien tilalle vähä uudempaa tavarata mutta kun ruvettiin sitten aukomaan poikien kanssa sitä lattiata niin sammaleitten alta paljastu laho rossipohjan pohjalaudotus ja varsinkin keittiön kohdalla puolet sammaleista ja puruista oli tippunut sinne rossipohjan sisään ja mullaksi muuttunut. Tuuletus oli estetty tunkemalla sankkoja ja kaikenmaailman romut muutenkin matalaan noin 40cm ryömintätilaan. No ei paha, uuvet laudat ja tuuletus kuntoon ja uutta puuta helposti vanhan tilalle.

Sormi alko menemään suuhun siinä vaiheessa kun huomattiin että sokkelin päällä lepäävät mäntyparrutkin ovat aika monesta kohtaa aivan pehmeitä ja että mitenkä ne pystyy korjaamaan/ vaihtamaan kun koko talo lepää niiden päällä ja yläpuolella on pystykoolaukset jotka kannattelevat taloa ?? (HUOM EI HIRSITALO vaan lautaa purueristeellä)

Eikä paljoo mieli keventynyt siitäkään kun tänään huomasin että purujen jälkeen takaseinälaudoitus( 45 asteen kulmaan laitettu) on aivan p*skana pitemmältä matkalta. Varmaan valunu katolta vesi seinän väliin tai jotain muuta katastrofaalista aikoinaan.
Pitänee purkaa ne seinätkin nyt kokonaan pois, kun lattiakin on maahan asti auki, elikkä samantien rakentaa uusi talo niiden betonisokkeleiden päälle.
Ulkopuolelta talo on maalattu varmaan pari vuotta sitten, että eipä sitä kaikkee arvaa.

Noh ei muutaku asuntovaunua pihaan ja 20 vuotta niin on tuokin maksettu sitten.
Avatar
PetteriKivimäki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2045
Liittynyt: To Touko 17, 2007 11:32
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Moni kakku päältä kaunis

Viesti Kirjoittaja PetteriKivimäki »

Mikäli nuo on todellakin sellaisia yllätyksiä, joista ei kauppakirjassa eikä kuntotarkastuksessa ole mainintaa, niin mars lakimiehen puheille; talo lienee olennaisesti huonommasa kunnosa kuin mistä kaupat on tehty.

Ja omasta kokemuksesta voin valitettavasti sanoa, että jos on vinolaudoituksen alaosassa lahoa, niin sitä on myös rangoissa.

Kyllä mulla on käsitys rintamamiestalojen hyvästä rakennustavasta muuttunut muutaman vuoden aikana aika lailla: paljon on lahoja seiniä, joiden lahoamisten syitä voi vain arvailla. Itsellä oli vesi tullut vinolaudoitusta ylhäältä alas - ja julkisivu oli aivan priima..
Jumalauta, saunan takana on tilaa!
Ensi kesänä teen sinne kasvimaan.
Email
Jäsen
Jäsen
Viestit: 222
Liittynyt: La Syys 22, 2012 19:21
Paikkakunta: Etelä-Savo
Paikkakunta: Savonlinna

Re: Moni kakku päältä kaunis

Viesti Kirjoittaja Email »

Kaikkihan on korjattavissa. Jos lattiat vielä sisäpuolelta auki niin homma ehkä helpottunee. Alaohjauspuu tai parru on vaihdettava metrin tai korkeintaan kahden pätkissä. Sirkkelillä vinovuori pois sopivalta korkeudelta. Hyvällä tuurilla sisäseinät säästyy,,jos runkotolpat pehmeitä niin ei sit nekään. Työlästä ja hidasta hommaa. Täälläpäin tullut useassa mökissä vastaan. Tietynlainen tyyppivika.
Avatar
PetteriKivimäki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2045
Liittynyt: To Touko 17, 2007 11:32
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Moni kakku päältä kaunis

Viesti Kirjoittaja PetteriKivimäki »

Ei tarvitse sisäseiniä purkaa; kas noin:

Kuva


Pahiten lahoimmat puukkosahalla irti ja uutta rankaa sitä mukaa paikalleen, oikeaan jakoon tulevaa levytavaraa ajatellen.

Seinää nykyasussaan, puolitoista vuotta myöhemmin (tosin julkisivurempassa ei mennyt kuin 2 kk!):

Kuva
Jumalauta, saunan takana on tilaa!
Ensi kesänä teen sinne kasvimaan.
Vastaa Viestiin