Öljylämmityksestä luopuminen, onko jotain huomioitavaa?

Keskustelu lämmitysjärjestelmien valinnasta ja huollosta, ilmanvaihdosta, putkisto- ja sähköremonteista ja muusta näihin liittyvästä.
Avatar
lmfmis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 3553
Liittynyt: Pe Huhti 17, 2009 10:49
Paikkakunta: Espoo
Kotisivu: http://www.rintamamiestalo.fi/viewtopic.php?f=9&t=8430

Re: Öljylämmityksestä luopuminen, onko jotain huomioitavaa?

Viesti Kirjoittaja lmfmis »

Khyron kirjoitti: Ei kai toi öljysäiliöitten purkaminen luvanvaraista puuhaa ole?
Hyvä kysymys.
KariFS
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1284
Liittynyt: Pe Heinä 22, 2005 22:12
Paikkakunta: Hämeenkyrö

Re: Öljylämmityksestä luopuminen, onko jotain huomioitavaa?

Viesti Kirjoittaja KariFS »

Ei se bitumilla päällystetty ja sisältä öljytöhnäinen pytty ihan minne vaan kelpaa. Tyhjennyksestä ja putsauksesta neuvoisin hankkimaan virallisen "tiploomin", se maksaa pari-kolmesataa, mutta siitä saa kotitalousvähennyksen. Itse kun vastaavan homman tein, en ollut luopumassa öljystä vaan laitoin uudet säiliöt kellariin. Vanhan säiliön pohjalta löytyi reilu sata litraa kelvollista öljyä, joka imaistiin eri tankkiin putsausmiesten autossa, suodatettiin ja tuupattiin uuteen säiliöön. Eli jos laski kotitalousvähennyksen ja käyttöön saamani öljyn, niin hommahan oli ilmainen :-) Pohjamuju meni sitten toiseen tankkiin autossa ja kuskattiin hävitettäväksi. Postissa tuli jälkeenpäin sitten paperit jotka toimitin paloviranomaiselle. Ylitäytönestimestä tempaistiin piuhat ja töpseli veks.

Muutama vuosi myöhemmin tehtiin salaojahommia ja siinä yhteydessä nypättiin vanha säiliö pois. Koneurakoitsija vei sen pois ilmaiseksi, kun kerran se oli putsattu, ja ilmeisesti sai siitä rautaromun hinnan jostakin.

Niinettä miustnähen on turhaa kikkailla noilla hommilla, asianmukainen putsaus todistuksineen ja purku niin saa mielenrauhan, eipä valu öljyt maaperään.
Kari

"...and we'll raise up our glasses against evil forces,
singin': 'Whiskey for my men and beer for my horses!' "
Khyron
Jäsen
Jäsen
Viestit: 731
Liittynyt: Pe Huhti 13, 2007 10:33
Paikkakunta: Turku
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Re: Öljylämmityksestä luopuminen, onko jotain huomioitavaa?

Viesti Kirjoittaja Khyron »

Ei meillä ainakaan ollu bitumia ulkopuolella, tosin säiliö olikin sisällä.

Samaten meidän säiliö oli sisältä aika tavalla puhdas, muistaakseni myyjät totes et se vissiin on puhdistettu. Mitään lappua siitä ei tietenkään ole. Ja säiliökin on palasina jo et sikäli ei valinnanvaraa enää ole:) Lähinnä mua siis kiinnostaa mitä lait ja asetukset (ja viranomaiset) sanoo, eikä niinkään se et kannattaako kaikki jättää ammattilaisille.
Naulat tykkää kun niitä lyödään.
tessu

Re: Öljylämmityksestä luopuminen, onko jotain huomioitavaa?

Viesti Kirjoittaja tessu »

Tuttavilla naapurinmies tyhjensi säiliön ja vei omaan taloonsa poltettavaksi öljyn ja putsasi säiliön ja vei jätteet niille kuuluvaan paikkaan,paloviranomaisille toimittivat lapun että säiliö tyhjä ja puhdistettu,ei ne sen kummempia kysyneet,säiliö jäi paikoilleen missä on ollutkin.
Eri paikkakunnilla tietty on erilaiset vaatimukset ja itte ainakin kysyisin että saako itse mitään tehdä ja jos saa niin selväähän se sitten.
Se säiliön poisotto ei varmaan muuta merkitse kuin sitä että jos tulipalotilanteessa joku hoksaakin että siellähän on öljysäiliö niin missä on palosulut?? siinä tilanteessa pitää toimia nopeasti ja epävarmuus ei ole kellekkään kivaa,vakuutusyhtiökin tässä näyttelee omaa osaansa,niillekkin varmaan pitää kertoa että ei ole sitten sitä palavaa öljyä enää,saattaapi jopa vakuutushintakin muuttua?
Avatar
JJ72
Jäsen
Jäsen
Viestit: 348
Liittynyt: Ti Touko 31, 2005 20:53
Paikkakunta: Keski-Uusimaa

Re: Öljylämmityksestä luopuminen, onko jotain huomioitavaa?

Viesti Kirjoittaja JJ72 »

Mä raijasin kanssa öljysäiliön ulos talosta (oli siis sisätiloissa) ja kyselin paikalliselta romuyrittäjältä ja he eivät suostuneet ottamaan sitä vastaan jos sitä ei ole puhdistettu jonkun firman toimesta... Sitten kysyin, että voitteko sitten ottaa sen neliön paloissa vastaan, niin tuli hiljasta muutamaksi sekunniksi ja sitten todettiin että no siinä vaiheessahan se ei enää ole öljysäiliö :lol:

Mutta romurekalle kelpasi sellaisenaan... Vielä se tossa pihalla seisoo, odottaa että saisi muut metalliromut heitettyä sinne sisälle, niin pääsee niistäkin samalla eroon...

Omassa säiliössä ei ainakaan ollut muuta, kun metallinpalasia pohjalla ja ehkä desin lätäkkö löjyä...

Kuva
Vastaa Viestiin