Kuinka paljon huokolevyä on liikaa?

Seinien, ylä- ja alapohjan eristäminen uusilla tai vanhoilla eristeillä.
Vastaa Viestiin
Serenity Now
Jäsen
Jäsen
Viestit: 112
Liittynyt: Ma Kesä 03, 2013 23:47
Paikkakunta: Pohjanmaa

Kuinka paljon huokolevyä on liikaa?

Viesti Kirjoittaja Serenity Now »

Minulla on seinä, jossa on n. 4 cm paksusti huokolevyä, 10mm+ kerros jonka päällä 20mm+ kerros. Nyt pitäisi saada laitettua ilmansulkupaperi ja taas uusi huokolevy, eli paksuutta tulisi jo viiden sentin verran. Onko tuossa mitään järkeä? Onko muuta haittaa kuin että kaikki pitää laittaa kiinni todella pitkillä nauloilla ja ruuveilla? Seinälle ei tule muuta kuin (sähkö-)lämpöpatteri.

En millään haluaisi lähteä repimään noita poiskaan...
Pekka Huhta
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 3433
Liittynyt: Ma Loka 18, 2004 15:40
Paikkakunta: Espoo

Re: Kuinka paljon huokolevyä on liikaa?

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta »

Vähän overkilliltä kuulostaa. Jos se viimeinen kerros tulee vain sitä varten että saisit ilmansulkupaperin limitettyä levyjen väliin, niin voisit kyllä jättää sen poiskin. Lattialta tulevan suikaleen voi nostaa seinälle ja halutessaan vaikka liimata pahviin kiinni jos nyt ihan täydellistä haluaa.

Vai onko sille ylimääräiselle levylle muita syitä? Tommoinen paksuus alkaa olla jo vähän hankala: paitsi että kaikki pitää vetää pitkillä ruuveilla, niin pitää katsoa että ikkunat mahtuu aukeamaan ja että ne sa nostettua saranoiltaan, jos ne on mahottomissa poteroissa kovin syvällä.

Pekka
Askartelua ja ajanhukkaa: http://www.sihistin.fi/
Vastaa Viestiin