Katon korottaminen?

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Vastaa Viestiin
lkotkas
Jäsen
Jäsen
Viestit: 10
Liittynyt: Ti Tammi 23, 2007 21:14
Paikkakunta: Helsinki

Katon korottaminen?

Viesti Kirjoittaja lkotkas »

RMT-kaupat syntymässä :-D
Katto pitää uusia kokonaan. Onnistuiskohan lisätilan hankkiminen korottamalla kattoa muutamilla kymmenillä senteillä?

Onko kokemusta miten onnistuu?
Miten työlästä eli kallista?
Nyt puhutaan siis Helsingin hinnoista...

Tiedoista kiittäen!
Avatar
maanma
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 2371
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2005 22:21
Paikkakunta: Turku
Paikkakunta: 80m2, talo -48/50, pelletti, aurinko, sähkö, öljy

Viesti Kirjoittaja maanma »

jonin
Jäsen
Jäsen
Viestit: 676
Liittynyt: Ma Joulu 12, 2005 10:01
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja jonin »

Oliko ajatuksesi korottaa kattoa nimenomaan ulkopuolelta? Jos ulkopuolelta, niin oliko ajatus korottaa kattoa nykyisellä kattokulmalla vai nostaa pelkästään harjalta jolloin katto jyrkkenee?

Noissa joudut puuttumaan kantaviin rakenteisiin jolloin tarvitset kuvat ja luvat. Eli rakennesuunnittelijaa tarvitaan.

Jos kattotuolin sisäpinta on sellaisessa tasossa että voisit laittaa siihen ilmansulkupaperin ja muut sisäkattorakenteet mutta tarvitset kuitenkin reilummin eristetilaa voisi olla mahdollista korottaa kattoa laittamalla nykyisten kattotuolien "selkään" toiset sopivan korkuiset lankut. Tällöin kattotuolien väliin saisi reilummin eristettä eikä tuuletusraosta tarvitsisi tinkiä.

Kovin iso korotus on tälläkin menetelmällä sellainen että ulkonäkö muuttuu niin paljon että rakennusvalvonnalla voi olla mielenkiintoa asiaan - ainakin jos joku ohikulkija tai naapuri heille asiasta mainitsee.
lkotkas
Jäsen
Jäsen
Viestit: 10
Liittynyt: Ti Tammi 23, 2007 21:14
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja lkotkas »

Hyviä pointteja kaikki... harkitaan.
Miten sitten olisi kattolyhdyn rakentaminen toiselle lappeelle?
Onko tästä kokemuksia? Toisi ainakin lisätilaa ja -valoa pimeään yläkertaan. Taitaa olla luvanvaraista touhua tämäkin.
Tomppa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2393
Liittynyt: To Maalis 30, 2006 13:42
Paikkakunta: Suomi

Viesti Kirjoittaja Tomppa »

Tuo kattolyhty voisi olla kaikista järkevin vaihtoehto ja oikein toteutettuna myös kaunis ja sopusuhtainen.
Vastaa Viestiin