Talossa on vesikiertoinen lämmitys ja lämmönlähteenä on sähkökattila. Ongelma on että järjestelmää saa ilmata aina silloin tällöin. Viimeksi tänä aamuna sain laskea älyttömän ison määrän ilmaa pois järjestelmästä. Tätä on jatkunut vuosia ja alkaa ihmetyttämään mistä sitä ilmaa voi päästä suljettuun järjestelmään. Paisari vaihdettu muistaakseni kolme vuotta sitten, kun oli kalvo puhki. Välillä rättipatterissa on ollut ilmakello joten luulisi, että ilmat vuosien saatossa olisivat poistuneet järjestelmästä. Yleensä tuo alkaa kuplia aina siinä vaiheessa kun ilmat kylmenee ja oumanni vetää verkostoon kuumempaa vettä.
Painetta 1 bar, alajakoinen, noin 2 tuuman putket ryömintätilassa, jäspin 21 kw sähkökattila, pumppu paluupuolella, kaikki tilat yhdessä tasossa.
Kun tuolla järjestelmässä on painetta, niin näin puusta katsoen ei tunnu järkevältä, että jostain voisi päästä ilmaa järjestelmään, mutta jostain nuo kuplat tulee. (Saunalahdeltako

?)