Termostaatti, aka. sekoittaja. Tuo löytyy yleensä varaajan alapuolelta, sillä säädetään hanoille menevä maksimilämpötila ettei esim. suihkusta tule palovammoja.
lauri.l kirjoitti:Mutta ei kai tuon "jälkisäätötermarin" pitäs vaikuttaa legionellabakteerin syntymiseen, koska lämminvesivaraaja säädetty 75 asteeseen ..
Eipä vaikuta ei.
Ja liian kuuma vesi tuon sekoittajan jälkeen on tyhmää muutenkin.
Jos ei ole kunnallisen vesijohtoverkoston käyttäjä, vaan on oma kaivo ja pumppu, niin pumpun tuotto on helposti sen verran rajallinen, että tuolla säädöllä voi olla vaikutusta siihen millaisena liruna vesi suihkusta valuu. Esimerkiksi jos tuolla nupilla säätää lämpötilan vaikkapa 37 asteeseen, niin suihkusta tulee vettä vain sen verran, mitä pelkästä kuumavesiputkesta sekoittajalle tulee. Mutta jos putket ovat samankokoiset, kylmä vesi on 10 °C ja kuuma olisi 65 °C, niin kumpaakin putken täydeltä sekoittamalla tulisi suihkulämmintä vettä.
Rakennusmääräyskokoelma D1
2.3.8 Määräys: Lämminvesilaitteisto on suunniteltava ja asennettava siten, että veden lämpötila siinä on vähintään 55 °C.
2.3.8.1 Ohje: Vesilaitteiston odotusajan johto-osuuksissa veden lämpötila voi laskea alle 55 °C:n.
Käsittääkseni tuo tarkoittaa, että hanalle asti ei tarvitse laittaa kiertoa, kunhan putkistossa muuten on vähintään 55 asteista vettä, joka kohtuullisen juoksutuksen jälkeen nostaa lämpötilan hanalle menevässä putkessa riittävän korkealle. Kylmävesiputkista erikseen vielä sanotaan että lämpötila ei saa nousta yli 20 asteen. Miksi taskulämmintä vettä saisi sitten syöttää lämminvesiputkistoon legionellabakteerien riemuksi?
Putkistossa vesi vaihtuu melkein joka kerta kun avaat hanan jotakin varten = ei merkitystä.
Lämminvesivarajassa vesi vaihtuu paljon harvemmin = bakteerikanta pääsee kasvamaan.
Ja sitä legionellaahan on siis valmiiksi vesilaitokselta tulevassa vedessä, eihän se muuten missään muuallakaan kasvaisi. Sitä on vain niin mitättömästi ettei haittaa ole.