paljonko maksaa puukeskuslämmitys-tsydeemi?

Keskustelu lämmitysjärjestelmien valinnasta ja huollosta, ilmanvaihdosta, putkisto- ja sähköremonteista ja muusta näihin liittyvästä.
Vastaa Viestiin
madde
Jäsen
Jäsen
Viestit: 433
Liittynyt: To Kesä 02, 2005 17:30
Paikkakunta: Lapinlahti

paljonko maksaa puukeskuslämmitys-tsydeemi?

Viesti Kirjoittaja madde »

Moro,
kävin lvi-liikkeessä ihan huvikseen kysymässä paljonko maksaa ko. järjestelmä kaikkine varustuksineen..

yli 10.000 egee :shock: .. onko kukaan foorumin jäsenistä byggannut tätä järjestelmää ja paljonko on ollut kustannus?

Mie meinasin lentää persiilleni, kun kuitenkin tiedän paljonko kattilat ym. varaajat maksaa.. ainoastaan tuo pikkusälä, mittaristot ym. hinnat eivät ole tiedossa..

Taidan kysellä toisesta puljusta myös hintahaitaria.. Patterit ovat jo valmiina, sellaiset vanhat valurautaiset sellaiset, jotka käyvät bueno rintsikkaan
:-D
-Madde-
viisas oppii omista virheistään, älykäs oppii muiden tekemistä virheistä, tyhmä ei opi mistään, koska hän tietää jo kaiken
Avatar
maanma
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 2371
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2005 22:21
Paikkakunta: Turku
Paikkakunta: 80m2, talo -48/50, pelletti, aurinko, sähkö, öljy

Viesti Kirjoittaja maanma »

Kannattaa mennä messuille hieromaan noista kattiloista ja varaajista kauppaa ... jos nyt ihan uudet tahtoo. Käytetyt saa parhaimmillaan ilmaiseksi itse purkamalla.

Savukaasuimurilla varustettu RICA olikohan DCS-25 tullee olemaan minunkin kattilani.
Varaajia saa myös käytettynä. Yli 10 vuotta vanhat kannattaa lisäeristää. Pieniä voi yhdistää toisiinsa. Lähinnä rosterisia käytettyjä kannattaa harkita. Myös nuoria kiertovesipumppuja ja automaatti säätimiä kannattaa kytätä netistä. Tavoitekoko 1500-2000 litraa puhtaasti puulle.
Asko
Jäsen
Jäsen
Viestit: 17
Liittynyt: To Helmi 09, 2006 14:56
Paikkakunta: Kaskinen

Viesti Kirjoittaja Asko »

Rakensin viimekesänä puulämmitysjärjestelmän, käytetty alapalokattila + varaaja. Lähes kaikki muut osat uutta, mm. latausyksikkö yms.

Rahaa meni kaikenkaikkiaan n. 1500eur + useampi ilta omaa työtä. Järjestelmään kuuluu myös omavalmisteinen stokeripoltin - näin talvisin lämpenee siis pelletillä tai jollain muulla nyrkkiä pienemmällä polttoaineella.
Koko pannuhuoneen tekniikka on maksanut lämmönsäätimineen, polttimineen kaikkineen alle 3000eur - eikä ainoatakaan laitteista johtuvaa häiriötäi ole ollut.

Mutta se on selvä, että jos putkari tulee uusien laitteiden kanssa paikalle, niin 10 000 euroa menee helposti ennenkun hormista tulee savu..
Villa Edita
Jäsen
Jäsen
Viestit: 464
Liittynyt: Pe Tammi 20, 2006 1:08
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Villa Edita »

Itse olen budjetoinnut vastaavaan remonttiin noin 6k€. Tarkempaa hintaa en osaa arvioida, järjestelmä tulee erilliseen talousrakennukseen joten varmana nostaa kustannuksia.

Omalla työpanoksella, kavereiden ammattitaidolla ja sopivilla suhteilla olisi tarkoitus selvitä mahdollisimman edullisesti. Kattilan jo hommasinkin, Högfors:n H6 :-D

Avaimet käteen-periaatteella varmana tulee kalliiksi. Tuntuvat nuo sähkö ja putkiasentajatkin olevan kiireisiä, joten niiden saaminen tupaan saman viikon sisällä tuntuu lähes mahdottomalta ajatukselta.

Olen vain miettinyt lopullista toteutustapaa, että laittaisiko erillisen lämminvesivaraajan asuntoon. Tuolloin talousrakennuksen 3 kuution massavaraaja olisi vain lämmityskauden käytössä. Toisaalta houkuttelisi kesäksi lämmönkeräin katolle, tällöin massavaraajan etuna olisi lisälämmön lähteiden helpompi liitettävyys.

Muuten, nykyisessä 3 kuution varaajassa ei ole edes ylävastuksia kesän ajaksi.
Vanhala
Jäsen
Jäsen
Viestit: 10
Liittynyt: Ke Tammi 17, 2007 15:25
Paikkakunta: Kerava

Viesti Kirjoittaja Vanhala »

Moi!

Oliko sulla siis patterit asennettuna jo valmiiksi paikoilleen niinkuin monissa rintsikoissa lähtötilanteessa on?

Miten on sitten kattilan laita? Onko ja jos, niin mikä ikä vai lähdetkö nollilta liikkeelle?
- " Tuu sää hakeen voita leipäs päälle !!!"
madde
Jäsen
Jäsen
Viestit: 433
Liittynyt: To Kesä 02, 2005 17:30
Paikkakunta: Lapinlahti

patterit vielä pihalla

Viesti Kirjoittaja madde »

Niin kun sain ne tänä syksynä kun meidän kunnan vanha vuodeosasto purettiin niin varasin itselleni 11 kipaletta näitä valurautapattereita. Ne pitää siis kytkeä, ne ei ole paikoillaan valmiina.. Onneksi ovat näitä itseseisovia pattereita niin eivät tule kiinni seinään :).

Toi hinta kyllä hieman arveluttaa vaikkakin 15% energia-avustus vähentää sitä hieman mutta silti...
-Madde-
viisas oppii omista virheistään, älykäs oppii muiden tekemistä virheistä, tyhmä ei opi mistään, koska hän tietää jo kaiken
jonin
Jäsen
Jäsen
Viestit: 676
Liittynyt: Ma Joulu 12, 2005 10:01
Paikkakunta: Helsinki

Re: patterit vielä pihalla

Viesti Kirjoittaja jonin »

madde kirjoitti:Niin kun sain ne tänä syksynä kun meidän kunnan vanha vuodeosasto purettiin niin varasin itselleni 11 kipaletta näitä valurautapattereita.
Ovat muuten arvotavaraa. Taisi jossain olla hintana 10 euroa per lohko ja lohkoja on metrin patterissa jo aika paljon. Ja nuo vanhat ovat vielä niin hyvän näköisiä. Onnittelut löydöstä!
Energiatohtori
Jäsen
Jäsen
Viestit: 88
Liittynyt: Pe Syys 22, 2006 10:54
Paikkakunta: Nokia

Viesti Kirjoittaja Energiatohtori »

Me kytättiin käytetty alapalokattila ja 2500 litran varaaja sähkö vastuksilla, hinta 500e pihaan tuotuna. Putkari otti osineen varmaan 2200e, jonka jälkeen kiristin kaikki vuotavat liitokset itse ja totesin paisuntasäiliön liian pieneksi.... Ammattimies mikä ammattimies. Normaali rintsikkaan piisaa varmaan 2000 litran varaaja ihan hyvin.

Omia käyttökokemuksia: hommaa samaan vaivaan ainakin mahdollisuus aurinkolämpöön, mikäli talon katto osoittaa etelään päin. Ei tarvitse kesällä suotta poltella puita niin paljon. Eli varaajan alaosaan toiselle kierukalle paikka. Keräimet voi tehdä/ostaa myöhemminkin jos ei heti viitsi.

Mitoita kalvopaisunta tarpeeksi suureksi, meillä menin uskomaan putkaria ja kalliiksi tuli. Ainakin 10% koko vesitilavuudesta taitaa olla oikea koko? Tämä siksi, että puulämmityksessä varaajan lämpötila, eli veden tilavuus muuttuu aika isolla haarukalla 40-95 astetta. Lisäksi säädetään paisunta-astian paine sopivaksi ennen järjestelmän täyttöä, ei jätetä 1,5 bariin kuten putkimiehemme teki. Toimi hiukan huonosti kun varoventtiili oli 1,5 baria myös.

Hommaa lämmönsäädin, esim ouman. Tämä myös varaajan suurten lämmönvaihteluiden ja myös energiansäästön sekä asumismukavuuden kannalta. Meillä ei esim ole patteritermostaatteja ollenkaan ja lämpötila pysyy parin asteen sisällä ihan hyvin. Mm. http://www.neste.fi myy noin 300 euron hintaan.

Sitten kannattaa huomioida pieni tilan tarve: varaaja vie 4-5 m2, puuta saa olla varmaankin semmoiset 25-30 pino-m3, eli kahden metrin kellarikorkeudella puut vie 15 m2 ja varaaja 5 m2. Lisäksi varaajan sijoitus kannattaa olla mahdollisimman lähellä kattilaa. Uretaanieristeistä ei saa kattilahuoneeseen sovittaa, kertoi palotarkastaja. Rintsikan kellarin ovi meinasi tulla kynnyskysymykseksi, piti varaajan jalkoja lyhentää että mahtui.

Puusouvikin on mitä mainiointa puuhaa, mutta sitä tulee aika paljon. Suosittelen kunnon sirkkelin ja halkaisuruuvin ynnä kevyen mutta hyvän moottorisahan käyttöä sekä riittävää tilaa ulkona puun kuivua. Meillä on nyt ensi talven puut aika hyvin jo kasassa, eli eka talvi kun ei tartte tapella puiden hankinnan kanssa kun puut alkavat vähenemään.

Olipas tarinaa, lähtee aina lapasesta kun innostuu. Toivottavast on jotain apua!
"Mutta kun on niin mukavaa käydä aamup*****lla pelkät kalsarit jalassa!" Sukulaismies 36 asteisessa kylpyhuoneessa, kommentoituani että sen lattialämmitys maksaa 800e vuodessa.

Vettä säästävät suihkut ja poresuuttimet, sekä energiatehokkaat led-valot.
Avatar
Maatilallinen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1912
Liittynyt: Ke Tammi 02, 2008 15:40
Paikkakunta: Keski-Suomi

Viesti Kirjoittaja Maatilallinen »

Arimax 35: 3500€
Akva 3000l: 2300€
Ouman EH-203: 800€
Sälää: 1000€?

Ja työ vielä päälle. Siinäpä se 10.000€ jo onkin.
jiitek
Jäsen
Jäsen
Viestit: 28
Liittynyt: La Joulu 29, 2007 18:46
Paikkakunta: Peräkylä

Viesti Kirjoittaja jiitek »

Kyllä siihen uusista rojuista tekemällä saa tuon kympin palamaan aika kivutta. Jos taas haalii kattilan ja varaajan yms. osat käytettynä ja siskonmies sattuu olemaan putkimies hinta voi olla melkein mitä vain. Eli samat jutut mitä edellisetkin vastaajat ovat kirjoittaneet. :cool:
jsr
Jäsen
Jäsen
Viestit: 20
Liittynyt: Ke Marras 15, 2006 23:36
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja jsr »

meidänkin taloon tuli viime kesänä uusittua kattilahuone.
kalusteiksi tuli:
Jäspi ypv40
jäspi ovali 1500L
200litr paisunta säiliö
ouman eh-80.
3x6kw EFFEKT

Pannuhuoneeseen ei käytännössä jäänyt mitään vanhaa. Kaikki sähköt ja putkitukset uusittiin.

Hintaa en ole tarkasti laskenut mutta arvelisin hintaa kertyneen n.8t€

Kaikki työt tehtiin itse. Hintaa kertyy yllättävän äkkiä kun ostaa kaikki tarvikkeet uutena. Kalleimpia yksittäisiä komponentteja mainitakseni varaajan täyttöventtiili, sekoittaja ja paineensäädin(jouduttiin laittamaan kun ei aiemmin tuota ollut).
Sähkö tarvikkeista kertyy myös äkkiä hintaa kun 5x6mmj on jo aika kallista. Toki tuohon keskukseen tuli kolme din kiskollista tavaraa.
Joka tapauksessa ihan tyytyväinen olen tällä hetkellä tuohon remonttiin. Vielä kun saisi talon sille mallin että lämpöä ei karkaisi kovin mahottomia ulkoilman lämmitykseen niin tilanne olisi loistava. Lämmityskustannukset ovat kuiten tällä hetkellä niin halvat kuin mahdollista omalla kohdalla.
Toki teettää keväisin töitä jonkin verran kun pitää talven puut tehdä.
seppja
Jäsen
Jäsen
Viestit: 107
Liittynyt: Pe Syys 14, 2007 9:48
Paikkakunta: varkaus

Viesti Kirjoittaja seppja »

meilläkin tarkotus hommata puukattila ja hilkkeet.
just käytiin hintoja kyselemässä.
jäspin yläpainekattila n.1700e ja 1800 l varaaja toiset 1700e.
patterit halvimmillaan 150e kieppeillä ehkä.
tosin houkutus olis lattialämmitykseen kun hintaa ei kuulemma loppujen lopuksi tulis hirveästi enempi ja olishan se lupsakkaa :lol:
tarkotus olis löytää kaytetty kattila ja varaaja niin säästys tota rahaa.
mitenkähän on kun sanoivat kaupasta ettei toi kysymämme kattila-tsydeemi tarviis erillistä paisunta säiliöö? tuntuu jotenkin kummalta...
Vastaa Viestiin