Tihkusadetta

Jokaiselta rintamamiestalon omistajalta on varmasti monesti kysytty: "Löytyikö yllätyksiä". Vanhat talot saattavat joskus todellakin kätkeä sisäänsä niin iloisia kuin surullisiakin yllätyksiä. Remontoidessa niihin sitten törmää.
Vastaa Viestiin
jutee
Jäsen
Jäsen
Viestit: 91
Liittynyt: Ti Elo 27, 2013 21:46
Paikkakunta: Valkeakoski

Tihkusadetta

Viesti Kirjoittaja jutee »

jep jep, pientä tihkusadetta kellarissa.. Ipanat kun olivat suihkutelleet ja kun oli meikäläisen vuoro, huomasin että tuleepa viileetä vettä.. Eikun kellariin katsomaan mitä varaaja näyttää ja olihan sieltä vaan lämmin vesi loppu taas.

Siinä samassa katsoin että lattalla läntti ja sieltä katonrajastahan tiputtaa vettä. Ensin kurkkasin tottakai vesimittaria ettei turhaan pyöri ja sitten porakoneella tein reiän joskos sieltä enimmät tulis alas, eipä tullut pahemmin kun se betoni oli ne imaissut näemmä..

Nyt on käynyt vakuutusyhtiön kautta tarkastajaa ja putkaria, sen mitä silmämääräisesti pääsivät tutkimaan ja totesivat että joo vettä se on.. Olettamuksena nyt että puurakenne keskikerroksen suihkun alta on taipunut ja vesieriste repeytynyt tms. reunasauman rakoon sai jo kynnen menemään :/ Suihku tuohon on rakennettu -95

Nyt sitten odotellaan että mitä vakuutusyhtiö sanoo vai laittaako nyörit kiinni, talo ostettu puoli vuotta sitten että kai tuossa joku myyjän vastuu tai myyjän vakuutuksiin sitten menis koska putkarin mukaan tuommoinen vesivamma ei ihan äkkiä ole syntynyt, edes puolessa vuodessa.. Hinnanalennusta kaiketi tämmöisessa tapauksessa voi hakea, pitää funtsia miten se toimii käytännössä..

tässä pari kuvaa mitä nyt tällä hetkellä näkee, voin päivittää lisää kuvia jahka joskus nyt pääsis siihen tilanteeseen että voin purkaa lattian ja pääsis tutkimaan kuinka laajalle alueelle vesi on mennyt, vai tuleeko vakuutusyhtiön kautta joku urakoitsija.. Kellarin katossa mittarilla katsottuna se on kuitenkin aika tarkkaan rajautunut alue mikä on kastunut, liekö lattiapalkit yms. pitänyt sitten sen verran..

https://www.dropbox.com/s/v3lx92egnutrr ... .34.25.jpg pannuhuoneen ulkopuolelta kuvaa, vähä terveemmän näköinen kun reilun viikon verran päässyt kuivamaan :P

https://www.dropbox.com/s/jj29l8x9w16dw ... .34.39.jpg pannuhuoneen puolelta, sieltä se pienen putken vierestä tiputteli, sama kohta mistä oli kuulemma joskus vesivahinkoa ollut mutta korjattu..siis tilkitty vain kaiketi..
Avatar
PetteriKivimäki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2045
Liittynyt: To Touko 17, 2007 11:32
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Tihkusadetta

Viesti Kirjoittaja PetteriKivimäki »

Hinnanalennushommeliinit lähtee siitä, että teet kirjallisen reklamaation, mihin liität vakuutusyhtiön ja putkimiehen dokumentoinnit. Ja omasi myös. Myyjällä on lain mukaan erinäisiä oikeuksia reklamaatiotapauksissa, joten kannattaa edetä ehdottomasti lain kirjaimen mukaan ettei tule ikäviä yllätyksiä vääristä menettelytavoista myöhemmin.

Googlettamalla "reklamaatio kiinteistökaupassa" pääset jyvälle.

Tosin jotkut pystyy hoitamaan asiat ilman virallisiakin tahoja, tyyliin "myyjä kävi vävypuolensa kanssa korjaamassa paikat", mutta kannattaako moisiin omatoimijuttuihin ostajan suostua on toinen juttu.
Jumalauta, saunan takana on tilaa!
Ensi kesänä teen sinne kasvimaan.
jutee
Jäsen
Jäsen
Viestit: 91
Liittynyt: Ti Elo 27, 2013 21:46
Paikkakunta: Valkeakoski

Re: Tihkusadetta

Viesti Kirjoittaja jutee »

Kiitti vinkistä, olikin vähän auki että mitenkäs tässä nyt eteenpäin sitten mennään jahka saan raportin putkarilta.. Eipä tuo nyt onneksi mikään maailmanloppu ole kun on kellarissa myös pesutilat, enemmän kiinnostaa että jos tuo on kauan tiputellut tuonne niin onko vetänyt homeeseen..
Black
Jäsen
Jäsen
Viestit: 38
Liittynyt: La Touko 31, 2008 16:23
Paikkakunta: Vantaa

Re: Tihkusadetta

Viesti Kirjoittaja Black »

Vahinko en selvä ja se pitää korjata, kuitenkin olettamuksen varassa ei kannata ihan suinpäin rynnätä myyjältä korvauksia hakemaan. Mikäli putket menneet ja kauppakirjassa niistä standardi maininta "käyttöikänsä päässä" - tuntuisi maalikosta melko kohtuuttomalta yrittää vierittää kustannuksia entisen omistajan kontolle rispaantuneen silikonisauman perusteella.

Onko "user error" suljettu pois laskuista?
Lapset tuppaavat olemaan hieman suurpiirteisempiä veden käytön suhteen ja vettä päätyy helposti myös paikkoihin joihin se ei kuulu, lattiakaivot vetävät jne...
jutee
Jäsen
Jäsen
Viestit: 91
Liittynyt: Ti Elo 27, 2013 21:46
Paikkakunta: Valkeakoski

Re: Tihkusadetta

Viesti Kirjoittaja jutee »

Black kirjoitti:Vahinko en selvä ja se pitää korjata, kuitenkin olettamuksen varassa ei kannata ihan suinpäin rynnätä myyjältä korvauksia hakemaan. Mikäli putket menneet ja kauppakirjassa niistä standardi maininta "käyttöikänsä päässä" - tuntuisi maalikosta melko kohtuuttomalta yrittää vierittää kustannuksia entisen omistajan kontolle rispaantuneen silikonisauman perusteella.

Onko "user error" suljettu pois laskuista?
Lapset tuppaavat olemaan hieman suurpiirteisempiä veden käytön suhteen ja vettä päätyy helposti myös paikkoihin joihin se ei kuulu, lattiakaivot vetävät jne...
Kauppakirjassa ei tuommoista mainintaa ole, olettamuksiin tuo vakuutusyhtiön raportti perustuu kun rakenteita purkamatta tutkivat.. Putkarilla nyt sentäs oli joku kamera tikun päässä tms. millä oli putken päässyt tutkimaan, puolisen tuntia se tuolla suihkutteli eikä saanut vettä tiputtelemaan kellariin.. En tiedä sitten miten suihkua voi väärin käyttää jos vettä laskemalla lattiat kastuvat pitkin kellaria. Laattoja oli lattiassa ja seinässä kuulemma monesta kohtaa irti. Noh raporttia odotellessa jos sitten sais revittyä lattiaa auki
tjk
Jäsen
Jäsen
Viestit: 58
Liittynyt: Pe Marras 30, 2012 0:00
Paikkakunta: Turku

Re: Tihkusadetta

Viesti Kirjoittaja tjk »

Vesieristeen tekninen käyttöikä on 20vuotta. Eli olisikohan myyjän vastuu 5% korjauskuluista. Vakuutusyhtiöt ei tiedettävästi korvaa näitä lainkaan.
jutee
Jäsen
Jäsen
Viestit: 91
Liittynyt: Ti Elo 27, 2013 21:46
Paikkakunta: Valkeakoski

Re: Tihkusadetta

Viesti Kirjoittaja jutee »

tjk kirjoitti:Vesieristeen tekninen käyttöikä on 20vuotta. Eli olisikohan myyjän vastuu 5% korjauskuluista. Vakuutusyhtiöt ei tiedettävästi korvaa näitä lainkaan.
juu eipä taida, kyllä ajattelin tuohon vielä suihkun pykätä mutta suihkukaappi tällä kertaa, tulevaisuudessa jahka kerkiää ja lakkaa köyhtymästä menee saunaosasto uusiks ni hyvä olla edes siihen asti pesutila.. Ainoa hankaluushan tässä on oikeastaan se että itse voin tehdä ja halujakin olis mutta kun neljästä ipanasta 2kpl on 1,5v ja 3kk niin koko vesivahingon harmittavin osuus lienee tuo remppaaminen eteistilassa kun siihen löytyy säkällä tunti päivässä aikaa jos sitäkään :P Paitsi illalla ja sillon taas kaikki nukkuu eikä voi melskata..
Zaffodi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2289
Liittynyt: Pe Maalis 26, 2010 14:44
Paikkakunta: Turku

Re: Tihkusadetta

Viesti Kirjoittaja Zaffodi »

1995 tehty kylppäri on valitettavasti tiensä päässä, lisäksi siihen aikaan ei vielä ollut mitään määräyksiä vedeneristeistä. Eli siellä laattojen alla voi olla joku pikinauha nurkissa ja hyvällä tuurilla pikisively tasoitteen päällä ennen laattoja.
Tuon ikäiset muksut vielä lisäksi suihkuttelee vettä minne sattuu, vettä on voinut mennä esim. ovenkarmin/kynnyksen raosta.
Auki tuo pitää toki ottaa ja jos sieltä löytyy isompi vahinko niin se on todennäköisesti ollut jo kaupantekohetkelläkin jolloin perusteet hinnanalennukseen voi olla olemassa.
Toki omasta mielestäni ostajan pitää ymmärtää, että 1995 tehdyn kylppäriremontin arvo kaupanteossa on 0,-€.
jutee
Jäsen
Jäsen
Viestit: 91
Liittynyt: Ti Elo 27, 2013 21:46
Paikkakunta: Valkeakoski

Re: Tihkusadetta

Viesti Kirjoittaja jutee »

Niinno, kyllähän tässä itse näen asian niin että pesutilojen tekninen käyttöikä on pykälien mukaan 20v ja käyttöönottovuotta ei lasketa. Kylpyhuone on meille myyty ehjänä ja toimivana, tietysti olis ollut jo kaupanteossa helpompi hintaa tarkastaa jos sielä olisi aikasemmin jo havaittu mahdollista vuotoa tai kuntotarkastaja olisi huomannut lisätä raporttiin puutteita saumoissa tms.

Vakuutusyhtiön raportti tosiaan perustuu ihan olettamuksiin ja tarkka syy selviää lähinnä purkuvaiheessa, putkari ei nähnyt tarpeeksi putkeen että olisi osannut sanoa olisiko liitos vuotanut; näkee kun purkaa.

Tänään kävi myyjäosapuoli katsomassa tilannetta ja jutskailtiin vähän että minkälainen projekti tuossa tulee olemaan, myyjä pyysi ottamaan muutaman tarjouksen purkuhommasta ja ilmoittamaan summan.. Itse tulin vastaan sen verran että ei tarvis teettää kuin tuo purkuhomma koska siel on kasvustoa ja täällä on allergisia niin minä kuin pienet lapset, uudesta huusista ei tulisi muuta kulua lähinnä kuin tarvikkeiden osalta kun sanoin että teen parin kaverin kanssa talkoohommina uuden veskin ja suihku jätetään pois tällä kertaa kokonaan, myyjä ainakin näytti olevan tyytyväinen suunitelmaan ja tarjosi joskos kelpais seinä ja lattialaattoja kun niiltä jäi reilusti yli omasta kylppärirempasta äskettäin :)

Sormet ristissä tietysti että ei tarvitse paljon purkaa ja että vuodon syy olisi jotain mikä menisi vakuutuksiin niin ei kenenkään tarvitse omasta pussista maksaa.. Muutamia korjauskohteita esittelinkin mitä olen repinyt auki ja tässä pikkuhiljaa harrastelen, pari semmoista mistä olis voinut pipo kireällä myös tehdä reklamaatiota mutta tässä muun rempan ohella menee nekin samalla.. Vähän ehkä kauhuissaan katseli kun esittelin miten on tojat repeytynyt talvella seinistä kellarissa mutta lisäsin kyllä heti että puran sieltä muutenkin maahan asti koko kellarin jossain vaiheessa että antaa niiden vaan olla ;)
jutee
Jäsen
Jäsen
Viestit: 91
Liittynyt: Ti Elo 27, 2013 21:46
Paikkakunta: Valkeakoski

Re: Tihkusadetta

Viesti Kirjoittaja jutee »

Zaffodi kirjoitti:1995 tehty kylppäri on valitettavasti tiensä päässä, lisäksi siihen aikaan ei vielä ollut mitään määräyksiä vedeneristeistä. Eli siellä laattojen alla voi olla joku pikinauha nurkissa ja hyvällä tuurilla pikisively tasoitteen päällä ennen laattoja.
Tuon ikäiset muksut vielä lisäksi suihkuttelee vettä minne sattuu, vettä on voinut mennä esim. ovenkarmin/kynnyksen raosta.
Auki tuo pitää toki ottaa ja jos sieltä löytyy isompi vahinko niin se on todennäköisesti ollut jo kaupantekohetkelläkin jolloin perusteet hinnanalennukseen voi olla olemassa.
Toki omasta mielestäni ostajan pitää ymmärtää, että 1995 tehdyn kylppäriremontin arvo kaupanteossa on 0,-€.
Palatakseni tuohon että noi "tuon ikäiset" on alakoululaisia mitkä kyllä osaavat tuossa suihkussa asiallisesti käydä koska juuri tällaisten ongelmien takia niitä ohjeistettu, suihkupuoli on eristetty liukuovisella suihkuseinällä mistä ei vesi pääse suihkutilan ulkopuolelle ellei nyt ovi auki suoraan päästä ;) kellarin suihkutilassa saakin sitten lotrata vapaammin, se on maanvarainen ja hyvässä kunnossa säilynyt vuodesta -57
jutee
Jäsen
Jäsen
Viestit: 91
Liittynyt: Ti Elo 27, 2013 21:46
Paikkakunta: Valkeakoski

Re: Tihkusadetta

Viesti Kirjoittaja jutee »

Noo, Maanantaina tulee äijät osastoimaan eteisen ja purkamaan ainakin lattiat ja mitä kaikkea nyt tarvii, sen jälkeen homepesut ja myyjän kanssa sovittiin että hänen piikkiin materiaaleja ja uudet lattiat ja veskin teen itse.. Purkaessa yritetään selvittää samalla mikä tarkkaanottaen siellä on vuotanut ja jos kävis säkä että se menisi sittenkin vakuutusyhtiön maksettavaksi, toivotaan parasta ja pelätään pahinta.. Purkaessa näkee sitten pitääkö keittiönkin lattia avata mutta toivottavasti ei, samalla kun noita nyt puretaan niin ennaltaehkäisen seuraavaa vesivahinkoa ja vaihdan vanhat käyttövesiputket ja vedän pannuhuoneesta pexiä tilalle keittiöön ja vessoihin, pitää silmäillä myös onko tuota viemäriputkea uusittu vain mutkien osalta josko senkin samalla vaihtais. kellarissa näkyy muovimutka vessan kohdalla ja loput vanhaa valurautaputkea suoraan alaspäin, myöhemmin kun kellaria aletaan laittaan niin loputkin viemäriputkesta sitten uusiksi
Zaffodi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2289
Liittynyt: Pe Maalis 26, 2010 14:44
Paikkakunta: Turku

Re: Tihkusadetta

Viesti Kirjoittaja Zaffodi »

jutee kirjoitti:Palatakseni tuohon että noi "tuon ikäiset" on alakoululaisia mitkä kyllä osaavat tuossa suihkussa asiallisesti käydä koska juuri tällaisten ongelmien takia niitä ohjeistettu, suihkupuoli on eristetty liukuovisella suihkuseinällä mistä ei vesi pääse suihkutilan ulkopuolelle ellei nyt ovi auki suoraan päästä ;) kellarin suihkutilassa saakin sitten lotrata vapaammin, se on maanvarainen ja hyvässä kunnossa säilynyt vuodesta -57
Joo, meillä naperot on 3 ja 5 vee, vesi lentää minne sattuu :roll:
jutee
Jäsen
Jäsen
Viestit: 91
Liittynyt: Ti Elo 27, 2013 21:46
Paikkakunta: Valkeakoski

Re: Tihkusadetta

Viesti Kirjoittaja jutee »

Zaffodi kirjoitti:
jutee kirjoitti:Palatakseni tuohon että noi "tuon ikäiset" on alakoululaisia mitkä kyllä osaavat tuossa suihkussa asiallisesti käydä koska juuri tällaisten ongelmien takia niitä ohjeistettu, suihkupuoli on eristetty liukuovisella suihkuseinällä mistä ei vesi pääse suihkutilan ulkopuolelle ellei nyt ovi auki suoraan päästä ;) kellarin suihkutilassa saakin sitten lotrata vapaammin, se on maanvarainen ja hyvässä kunnossa säilynyt vuodesta -57
Joo, meillä naperot on 3 ja 5 vee, vesi lentää minne sattuu :roll:
Kyllä täälläkin alkanut vesileikit kun nuorimmat on sit 1,5v ja 4kk.. Tosin niitä varten täytetään suosiolla semmonen lasten pikkuamme kellarin pesutiloissa, sielä saa roiskia vähä huolettomammin :)
Vastaa Viestiin