
Hommasin purkkiin puhaltimien tehonsäädön ja viikkoajastimen. Meille rintsikkamiehille on itsestäänselvää, ettei mikään tehtaan peruslaite kelpaa.
125mm putkitus hoitui siten, että hommasin työmalta ylijääneitä teräsputkia läjän ja toiselta työmaalta jääneitä mutkia ja liittimiä ison laatikollisen.

Ilman jäähdytystä oleva ilmanvaihto voidaan rakentaa ilman eristystä. JA PASKAN MARJAT!! Tuo ohje lienee niiltä samoilta proffilta jotka ovat konsultoineet jo vuosikymmeniä tätä homevapaata rakentamista.
Hommasin putkien päälle sellaisen ameriikan ilmastointiputken eli joustavan 150mm putken jossa rakenne on sisältäpäin: alimiini, tukeva muovi kosteuden eristämiseksi, teräslanka jousena pitämässä venytetyn putken suorana, eristevilla ja alumiini pinnassa. Tämän eristeputken vedin tuon 125mm teräsputken päälle eristämään.
Asuntoon lähtevä ilma kulkee äänenvaimentimen läpi ja ensimmäinen ulostulo olkkarin nurkassa. Suurin ilmantarve on makuuhuoneissa ja niiden venttiilin juuressa on isot äänenvaimentimet.
Meillä on suihku- ja WC-tiloissa erilliset olemassaolevaan tiilihormiin koplatut puhaltimet jotka käynnistyvät kosteustunnistimella ja veskiin valokatkaisijasta. Tähän viritykseen laitoin ainokaisen imun varaavan takan yläpuolelle. Siinä on lämpötila yli 40 astetta kun takkaa poltetaan. Tästä imusta johdan imuilman kattopuruihin haudatulla eristetyllä putkella LTO:lle.

Käytön kannalta parasta tuossa on tuo tehonsäätö. Sen toteutin e-bayn kautta hankkimallani jännittennsäätimellä. Tietysti taajuusmuuttaja olisi ollut oikeampi mutta moninkertaisesti kalliimpi.

