Yks tuttu naisimmeinen tuolla Pohjanmaan suunnalla maksoi pari vuotta sitten pienehkön talonsa sähkörempasta noin 15 000 €. Ei kuulemma tehty mitään erikoista, mikä mielestäni on erikoista tuohon hintaan nähden. 2 tuhannella eurolla saa uuden sähkökaapin, kytkimet ja töpselit ja muut. Alvillinen 13 000 € työlaskutus vastaa rakennusalan keskilaskutuksella 291,5 tuntia eli 2 kk. työtä. Ei sähköremppaan 2 kk. mene, 2 viikkoa ehkä.
No, sähkömiehillä on vastuuta touhustaan enämpi ja pidempi koulutus kun tavan mölliäisillä, joten ehkä niillä on kovempi laskutus.
Taitaa myös olla niinkuin olen epäillyt; rakennusalalla kotitalousvähennys on pumpattu suoraan hintoihin. Itse selvittelin muutama vuos sitten maalausurakoitten hintoja ulkoseinille ja katolle. Kävi ilmi, että maalausfirmojen tarjousten ja toteutuneen (oman työn mukaan) työn kesto perusteella tuntilaskutus per ukko pyöri siellä noin 90€:n tienoilla, mikä tekee alvittomana tuntipalkkana maalarille 70,56€. No mutta mikäs siinä jos joku suostuu maksamaan juristin liksoja tavan duunarille.




