Mistä saa 50–60 -luvun tyylistä työpöytälevyä?

Ajatuksena kertoa mm. "järkevän" hintaisista tuotteista ja vinkeistä niiden hankintaan. Keskustelua myös tarjouksista ja käytetyn tavaran myyntipisteistä ja kierrätyskeskuksista.
Vastaa Viestiin
edamski
Uusi jäsen
Viestit: 3
Liittynyt: Ke Tammi 26, 2011 19:41
Paikkakunta: Nokia

Mistä saa 50–60 -luvun tyylistä työpöytälevyä?

Viesti Kirjoittaja edamski »

Mistä saa 50–60 -luvun tyylistä työpöytälevyä (ns. "iki-levyä")? Tarvitsen vanhoihin, kunnostettuihin keittiönkalusteisiin. Yhden ainoan mallin olen löytänyt joka muistuttaa sellaista, mutta se oli jotain 35 paksua lastulevyä jossa sitten tuo "iki"-pinta. En mä nyt niin paksua pöytälevyä halua laittaa siroon vanhaan kalusteeseen, aika ruma jööti se siinä olisi. Alkuperäinen oli jotain 15–20 mm vaneria jossa oli se "iki"-levypinta.

Noitahan oli tyypillisesti ainakin 60-luvulla käytössä, erilaisia ruutu/raitakuvioita, usein vaalean sinisiä, vaalean vihreitä tai vaalean harmaita. Ohessa kuva yhdestä harmaasta joka meiltä löytyy.
Liitteet
levyn_kuosi.jpg
levyn_kuosi.jpg (48.96 KiB) Katsottu 5228 kertaa
juha1
Jäsen
Jäsen
Viestit: 705
Liittynyt: La Marras 27, 2010 19:17
Paikkakunta: kemistä 11km etelään...

Re: Mistä saa 50–60 -luvun tyylistä työpöytälevyä?

Viesti Kirjoittaja juha1 »

http://www.formica.com/fi/fi/products/f ... erns/f6943

hieman vaaleampaa tämä kylläkin.. en käynyt ihan kaikkia vaihtoehtoja tuolta läpi.

itselle tilasin tuolta aikanaan keittiöön välitilaan laminaattia, noin 4 mm paksua ja hyvin on toiminut asiassaan, kunnon liimalla vaan kiinni. luulisi pöydän pinnassakin menevän.

joitain paksuuksiakin tuolla näyttäisi olevan.
sen siitä saa kun ei ole rakennusmies, joutuu pähkäilemään ja kyselemään tyhmiäkin..
edamski
Uusi jäsen
Viestit: 3
Liittynyt: Ke Tammi 26, 2011 19:41
Paikkakunta: Nokia

Re: Mistä saa 50–60 -luvun tyylistä työpöytälevyä?

Viesti Kirjoittaja edamski »

Kiitos vinkistä. Tuo VirrVarr White on aika identtistä kuvioltaan. Tilasin sieltä mallipalan.
Vastaa Viestiin