Entinen omistaja on tehnyt oudon virityksen maavaraisen pohjan alle, jossa salaojaputken kautta johdettu jätevettä kunnan hulevesiviemäriin. Tavarantarkastaja ja muut asiantuntijat ovat nyt arvioineet sen lainvastaiseksi ja entinen omistaja joutumassa tilille siitä. Näin ollen pohjasta tullaan varmaan kaivamaan tai imemään saastunut hiekka pois ja ajattelin samalla tehdä tilasta muutaman kymmentä senttiä korkeamman. Nyt korkeus 180 cm.
Rivinteeraus on siisti ja ajattelin, että säilyttäisin sen, mutta ongelma on siinä kun se on tehty vanhan valun päälle ja kun piikataan lattia pois, niin se jää tyhjän päälle. Onko tähän jotain ratkaisua millä sen saisi tuettua tai mikä ratkaisuksi? Uusi valu tulee siis 20 cm matalammaksi. Olen kaivanut sokkelin juuresta ja siellä on sokkelia noin 40 cm ainakin alempana, joten tuo laskeminen näyttää onnistuvan.
Miten siis kannattaisi toimia?
Rivinteerauksen tuenta uuden valun myötä
-
remppahessu
- Uusi jäsen
- Viestit: 7
- Liittynyt: Pe Marras 06, 2015 17:42
- Paikkakunta: turku
Re: Rivinteerauksen tuenta uuden valun myötä
Meillä oli pari tuollaista seinää, kaivoin rivinteerauksen alta maata vähän yli metrin pätkissä. Alle sepeliä ja betonivalu, jonka jälkeen taas uudet kaivaukset ja uusi valu.
Olisi sen voinut purkaa ja tehdä myöhemmin uudestaan. Seinä olisi sitten ollut "uusi", mikä ei tässä tapauksessa ollut se tavoiteltava ratkaisu.
Olisi sen voinut purkaa ja tehdä myöhemmin uudestaan. Seinä olisi sitten ollut "uusi", mikä ei tässä tapauksessa ollut se tavoiteltava ratkaisu.
-
remppahessu
- Uusi jäsen
- Viestit: 7
- Liittynyt: Pe Marras 06, 2015 17:42
- Paikkakunta: turku
Re: Rivinteerauksen tuenta uuden valun myötä
Kiitos. Noin mä itsekin sen jotenkin ajattelin toteuttavani. Ei viitsisi purkaa kun on hyvin muurattu ja toimii hyvin kosteusteknisesti. Pienet paalut metrin välein ja se väli sitten muurataan kun uusi lattia valmis. Näin se taitaa onnistua.
