Lautalattia keittiöön

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Vastaa Viestiin
koskinen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 62
Liittynyt: To Heinä 28, 2005 8:46
Paikkakunta: Espoo

Lautalattia keittiöön

Viesti Kirjoittaja koskinen »

Eli.. Mitä foorumilaiset on mieltä, lattian remontointia osa 2 alkamassa.
Keittiöön laminaattien tilalle tulossa 145/28 oksatonta koivulautaa.
Käsittelimme muut (jo uusitut) huoneet Osmolla, samaa ois tarkoitus laittaa kyökkiin.
Kestääkö? Lakka olis kai toinen vaihtoehto joka ei oikein houkuta.vinkkejä kuunnellaan!
_WiLLe_
Jäsen
Jäsen
Viestit: 23
Liittynyt: Ma Helmi 22, 2010 19:02
Paikkakunta: Kpää

Re: Lautalattia keittiöön

Viesti Kirjoittaja _WiLLe_ »

Itsellä kyseistä lankkua (lautaa) keittiössä, mäntysenä tosin. Olen ollut kyllä tyytyväinen.
Ilmeisesti ympäripontattua? Huolella kun tekee ja varmasti kuivana lyö lattiaan niin on lähes veden pitävä. Tarkoitan siis sitä, että ei ole tarvinnut stressata lasten ja eläinten ruokien ym. siivouksia kun pontit eivät ole rakoilleet ja voinut mopilla vetästä puhtaaksi.
Meillä on sävytetty venelakka, koska ajattelin sen tuovan hieman kestävyyttä muuten niin pehmeälle männylle.
Testi mielessä kokeiltin myös osmoa, oli todella miellyttävä paljaalle jalalle ja muutenkin miellytti mutta tosiaan nyt vain kaipasin "kovempaa" pintaa.
Jos olisi koivua niin osmolla vetäisin ehdottomasti. :roll:
Veltsu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 17
Liittynyt: Ke Touko 21, 2014 9:50
Paikkakunta: Espoo

Re: Lautalattia keittiöön

Viesti Kirjoittaja Veltsu »

Saako udella mistä olette koivua hommaamassa (ja missä hinnoissa liikutaan)? Meillä on keittiöön hommatuna jo kuusesta lattia mutta eteiseen olen koivua suunnitellut, kun siellä kävellään osin kengillä niin saattaisi kestää paremmin.
koskinen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 62
Liittynyt: To Heinä 28, 2005 8:46
Paikkakunta: Espoo

Re: Lautalattia keittiöön

Viesti Kirjoittaja koskinen »

Veltsu kirjoitti:Saako udella mistä olette koivua hommaamassa (ja missä hinnoissa liikutaan)? Meillä on keittiöön hommatuna jo kuusesta lattia mutta eteiseen olen koivua suunnitellut, kun siellä kävellään osin kengillä niin saattaisi kestää paremmin.
Moi!
Saa udella...
Kyyjärven sahalta, uunikuivaa 145 mm Ponttiset oksatonta koivua. 59,20€ / neliö + rahti Espooseen jotain 200€.
Tehtiin samasta olkkari ja mh, osmoa päälle ja tuli kyllä todella hieno, lämmin ja toimiva.
Sama käsittely ja matsku keittiöön. Jos tota haluaa niin kannattaa varautua toimitusaikaan, tässä meidän tapauksessa pari kuukautta. Mutta kannattaa venata!
Vastaa Viestiin