Lecasoraa Pirkanmaalla?

Keskustelua maanpinnan alapuolelta - kellari, salaojat, sokkeli jne.
Vastaa Viestiin
Turboruuvi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 64
Liittynyt: Su Marras 14, 2010 0:33
Paikkakunta: Nokia

Lecasoraa Pirkanmaalla?

Viesti Kirjoittaja Turboruuvi »

Olin aloittelemassa pahantuneen alajuoksun vaihtoa, mutta ensimmäinen palikka olikin vain hiukan nurkasta pilaantunut - sen verran mitä ryömintätilasta näkemään pääsi.
Puun nurkassa oli pilaantunut kolmio, jonka sivut olivat n. sentin. Muu puu oli ihan kunnossa.
Ilmeisesti alapohjaa riivaa kondensaatio.

Ajattelin laittaa - nyt eristämättömään - maahan leca soraa, mutta mikä sortti kelpaa? Pitääkö olla kapillaarikatkotavaraa vai kelpaako jokin muukin - esimerkiksi yläpohjan
eristeeksi tarkoitettu? Ja jos kapillaarikatkoa, onko kellään tietoa mikä pulju sitä Pirkanmaalla myisi (edullisesti)?

Luultavasti 3 kuutiota riittäisi sinne, minne sitä tarvittaisiin, joten 3 suursäkkiä olisi sopiva vaihtoehto.
K-raudassa, Rautiassa ja Starkissa ei näytä kapillaarisorttia olevan myynnissä. Yläpohjatavaraa ja hiekoiruslecaa kyllä olisi.
Eikä kauheasti kiinnostaisi ruveta jotain hiton tarjouspyyntöjä tekemään ja tappelemaan puhalluksia ym. rahastuskonsteja vastaan.
KariFS
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1284
Liittynyt: Pe Heinä 22, 2005 22:12
Paikkakunta: Hämeenkyrö

Re: Lecasoraa Pirkanmaalla?

Viesti Kirjoittaja KariFS »

Minä laitoin vilpolan rossiin pohjalle ihan tavallista lecasoraa, jotain 15cm kerroksen. Sen 8 vuotta mitä tämän jälkeen siinä asuttiin niin asentamani laudoitukset ym eivät muuttaneet väriä ollenkaan, vaan olivat kuin just tarhalta haettuja.

Mielestäni tavallinen lecasora kelpaa tähän tarkoitukseen (=mielipide oman kokemuksen perusteella). Kaikki orgaaninen tietysti alta pois.

Ostin Ylöjärven Rautia Toikkoselta, nouto oli Myllypuron (Tre) noutovarastolta. En kysellyt mitä muualla maksoi enkä muista mitä Toikkonen pyysi... Kolmessa kuutiossa tuskin suuria euromääräisiä eroja tulee kuitenkaan.

Muoks: Niin, suursäkkitavarana ostin, kaksi säkkiä sitten painaa jo sen verran että tarttis olla jarrullinen kärry.
Kari

"...and we'll raise up our glasses against evil forces,
singin': 'Whiskey for my men and beer for my horses!' "
Turboruuvi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 64
Liittynyt: Su Marras 14, 2010 0:33
Paikkakunta: Nokia

Re: Lecasoraa Pirkanmaalla?

Viesti Kirjoittaja Turboruuvi »

Kaipa se yläpohjasorttikin parempi on kuin ei mitään, kun näyttäisi alapohja kärsivän yltäkylläisestä kondensaatiosta.
Kiitti vinkistä. Olin jo kallistumassa siihen, että heittelisin routa-EPS-levyjä alapohjan lattialle. Niitä ei kait edes pitäisi laittaa kovin tiiviisti, jos niitä yleensä täytyy laittaa.

Mitä olen katsellut, tyypillisesti kuutio (suursäkki) painaisi 250 kg, eli 2 säkkiä saisi jarruttomalla peräkärryllä tuoda, ellei auton rajoitukset tule vastaan.
Jarruttoman rajahan on 750 kg, mutta kärry itsekin painaa, ja vetoauton jarruteho ja massa saattaapi rajoittaa tuota edelleen.

Tuohon kondensaatioon mielestäni viittaavat:
- tippuva alapohja ryömintätilan keskialueella teräksisen pystytukipalkin läheisyydessä (myös maa on märkää alapuolella)
- joksenkin kuiva alapohja seinän vierillä (myös maa on kuivaa)
- yhdestä kantista pahantunut alajuoksu, joka on sokkelin vastaiselta osaltaan kunnossa samoin kuin purua vasten olevilta osiltaan sekä uloseinän puolelta
- rankkasateenkin jälkeen kuiva sokkeli
- näin kesällä tuuletusaukkoa on n. 8 promillea pohjan pinta-alasta
- lämpötila ryömintätilassa nyt n. 13 astetta
- vesi ja viemäröinti aivan toisella puolella taloa
Turboruuvi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 64
Liittynyt: Su Marras 14, 2010 0:33
Paikkakunta: Nokia

Re: Lecasoraa Pirkanmaalla?

Viesti Kirjoittaja Turboruuvi »

Päädyin sitten tilaamaan suursäkkejä taloon.com:sta (Leca sora KS 420KAP/1000 4-20 mm 1000 l).
Hinta säkiltä 128.40 (sis. alv).
4 säkin rahti Nokialle 165.81.
Toimitusaika 1 - 5 päivää.

Erona kapillaarikatko- ja muun lecasoran välillä näyttää olevan se, että kapillaarikatkoaines on pintakäsitelty vettäimemättömäksi.
Tämä siis tiedoksi muille asiaa pähkäileville hintatasosta.
Nihan
Jäsen
Jäsen
Viestit: 430
Liittynyt: Ti Elo 24, 2010 21:25
Paikkakunta: Pirkanmaa/Kanta-Häme

Re: Lecasoraa Pirkanmaalla?

Viesti Kirjoittaja Nihan »

Kannattaa kysyä hintaa myös lecasoran puhaltajilta ja laskea kotitalousvähennyksen vaikutus mukaan. Ei tarvitse myöskään nähdä levittelyn vaivaa.
Vastaa Viestiin