Ai lasikuitutapettiko ei lähde millään?

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Vastaa Viestiin
keltarinta
Jäsen
Jäsen
Viestit: 165
Liittynyt: Ti Kesä 02, 2015 18:47
Paikkakunta: Pääkaupunkiseutu

Ai lasikuitutapettiko ei lähde millään?

Viesti Kirjoittaja keltarinta »

Kaikki ammattimiehet pyörittelivät päitänsä ja sanoivat, että ei lähde. Tasoitetta vaan päälle. Tai kipsilevyt. Olihan se tiukassa pesuhuoneen betoniseinässä. Remontti-Reiska kokeili hiomakoneella ja sai muutaman pyöryläisen painauman aikaiseksi (lähti siis vähän muutakin). Mutta BioCompin maalinpoistoaineella lähtee! (Mahdollisesti muillakin merkeillä, ei vain ole kokeiltu.) Sen kun antaa muhia hyvän aikaa, niin lähtee helposti kaapimalla ja jopa levyinä vetämällä irti.

Ajattelin vaan jakaa tämän ilosanoman.
KariFS
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1284
Liittynyt: Pe Heinä 22, 2005 22:12
Paikkakunta: Hämeenkyrö

Re: Ai lasikuitutapettiko ei lähde millään?

Viesti Kirjoittaja KariFS »

Olisipa tuonkin tiennyt niin olisin säästynyt aika paljolta tasoittamiselta. Tasoitetapettikaan ei nimittäin peitä sitä säkkikangaskuviota kuin osittain.
Kari

"...and we'll raise up our glasses against evil forces,
singin': 'Whiskey for my men and beer for my horses!' "
Avatar
Lerssinen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 389
Liittynyt: To Touko 31, 2012 22:21
Paikkakunta: Oulainen

Re: Ai lasikuitutapettiko ei lähde millään?

Viesti Kirjoittaja Lerssinen »

Liimana on käytetty jotain halvempaa koska oikealla liimalla liimattu lasikuitutapetti ei tosiaankaan lähde seinästä kuin millin palasina.
Vastaa Viestiin