Ilma/vesi lämpöpumppu?

Keskustelu lämmitysjärjestelmien valinnasta ja huollosta, ilmanvaihdosta, putkisto- ja sähköremonteista ja muusta näihin liittyvästä.
Vastaa Viestiin
mr.v2
Jäsen
Jäsen
Viestit: 18
Liittynyt: Pe Helmi 09, 2007 15:33
Paikkakunta: Helsinki

Ilma/vesi lämpöpumppu?

Viesti Kirjoittaja mr.v2 »

Olisiko mielestänne ks.laite oikea valinta seuraavaan järjestelmään? Kellarista löytyy yö-sähköllä lämpiävä 3000l:n varaaja jonka sisällä käyttövesi kierukka. Tarvittaessa on tarkoitus nostaa varaajan lämpötila ylös puukattilalla jolla on mahdollisuus lämmittää myös pelkkää patterikiertoa ja käyttövettä. Tähän asti on joutunut pitämään tuota varaajaa kuumana kesälläkin pelkän käyttöveden takia nyt olisi hankinta listalla käyttövesivaraaja jotta voisi kytkeä kesäksi massavaraajan pois päältä. Mahtaako riittää 300l:n varaaja jota lämmittäisin myös yö-sähköllä? Saunasta löytyy myös vesipata jotta saa lämmitettyä pentujen kylpyvedet. Perheen koko on 2+2. Jaksaako tuollainen lämpöpumppu työntää massavaraajaan tarpeeksi kuumaa(termari nyt säädetty 85 asteeseen) vai onko se tarkoitettu lämmittämään suoraan patteriverkkoa? Mahtaisiko markkinoilta löytyä pumppumallia joka lämmittäisi pelkät käyttövedet ja ennen kaikkea miten arvokkaita ks.laitteet mahtavat olla.
JJ
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1559
Liittynyt: Ma Huhti 11, 2005 12:03
Paikkakunta: Vanda

Viesti Kirjoittaja JJ »

Parasta tietoa asiasta saat avarmasti tuolta:

http://www.lampopumput.info/foorumi/
Jii
Jäsen
Jäsen
Viestit: 258
Liittynyt: Pe Huhti 15, 2005 12:28
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Jii »

Meillä vähän sama tilanne. Iso varaaja (luokkaa 3-4 kuutiota), joka kesällä lämmittää aivan turhaan kellaria. Säädän termarin tosin sinne 55 asteen nurkille kesällä, vähentääkseni häviöitä. Mielessä on käynyt myös vesi/ilmalämpöpumppu mutta helv..... kalliin hinnan vuoksi se on jäänyt pois ajatuksista. Toinen ja oikeastaan parempi vaihtoehto mikä mielessä on käynyt on poistoilmalämpöpumppu (PILP), joka kytkettäisiin patteriverkon paluupuolelle. PILPpi poistaisi talosta koneellisesti ilman ja ottaisi lämmön talteen. (ja mikä parasta, vain poistaisi ilmaa). RMT:n periaate ilman vaihtoon ei siis pajon muuttuisi, vain tehostuisi, ilma tulisi edelleenkin korvausilmaventtiileiden kautta ja vuotoina ja mökki olisi alipaineinen varmasti myös yläkerran yläosissa.
Kesällä voisi varaajan ajaa alas jolloin lämpimänvedentuotantoon käytettäisiin vain PILP:ä.
Avatar
maanma
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 2371
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2005 22:21
Paikkakunta: Turku
Paikkakunta: 80m2, talo -48/50, pelletti, aurinko, sähkö, öljy

Viesti Kirjoittaja maanma »

Kaikissa PILPeissä ei ole omaa varaajaa, joten lämpö on kerättävä johonkin varaajaan.
Jii
Jäsen
Jäsen
Viestit: 258
Liittynyt: Pe Huhti 15, 2005 12:28
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Jii »

Pääsääntöisesti PILP:it ovat varaajallisia malleja (yleensä 180litraa). Toki on pumppuja jotka siirtävät lämmön sisääntulevaan ilmaan.
eskoensio
Jäsen
Jäsen
Viestit: 159
Liittynyt: Ma Joulu 05, 2005 19:56
Paikkakunta: Satakunta

Viesti Kirjoittaja eskoensio »

Heittäisin vielä, tavoilleni uskollisena, mahdollisuuden lisätä verkkoon vesikiertoinen 3- 11 kW pellettitakka, jossa löytyy ominaisuutena myös suoraan lämmitä käyttövettä antava vaihdin. Varaajaa ei välttämättä tarvita ollenkaan, mutta muutoin se on hyvä lämpöjärjestelmän osana talvisaikaan.
Jii
Jäsen
Jäsen
Viestit: 258
Liittynyt: Pe Huhti 15, 2005 12:28
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Jii »

Kyllä se tuntuisi rahan haaskuulta laittaa ylikallis pellettitakka noiden vermeiden jatkoksi. Sitäpaitsi en ole vielä nähnyt asiallisen näköistä pellettitakkaa, pellettien säilytys yms.
Niin ja pelletit pitää ostaa, mikä huomattavasti kalliimpaa kuin puu omasta (lue: vanhempien) metsästä. Siis normitakka, ei mitään pellettikotkotuksia.
eskoensio
Jäsen
Jäsen
Viestit: 159
Liittynyt: Ma Joulu 05, 2005 19:56
Paikkakunta: Satakunta

Viesti Kirjoittaja eskoensio »

Niinhän se on, että toinen tykkää äidistä ja toinen tyttärestä.
Toisille 3.850- 4.500 euroa vesikiertotakasta on kallis, toisille sopiva, mitä kukin haluaa. Tuskin Sinäkään tuolta kotimetsästäsi kaikille puita ilmaiseksi annat.
Tuolla eteläsuomen kaupungeissa kun sanovat polttopuusta maksettavan enemmän, mitä pelletti maksaa, eli ei kaikilla mene yhtä hyvin. Yksi pohjanmaan rannikon kaveri kertoi myyvänsä halot etelän kaupunkeihin ja lämmittelevänsä sitten kalliilla sähköllä ja sanoi vielä voittavansa hieman.

Kyllä niitä löytyy myös vesikieroisia puutakkoja ja kattiloitakin, mutta alkuperäisen kysyjän tarpeet olivat hieman erilaiset.
Ja kyllä sitä kaunista tavaraa löytyy pellettitakoissakin, merkkejä tulee lisää kaiken aikaa. Kuviakin voin halutessa lähettää, mutta keskustellaan ensin kunnolla kunkin tarpeista eri vaihtoehdoilla.
Se näissä keskusteluissa on hyvää, että jokainen saa onneksi päättää itse omista ratkaisuistaan, eikö olekkin.
eskoensio
Jäsen
Jäsen
Viestit: 159
Liittynyt: Ma Joulu 05, 2005 19:56
Paikkakunta: Satakunta

Viesti Kirjoittaja eskoensio »

Niin se vain on, että toinen tykkää äidistä ja toinen tyttärestä.
Onneksi kukin itse päättää omista asioistaan tarpeen mukaan. Tuskin sinunkaan vanhempien kotimetsästä kaikki saa puuta ilmaiseksi hakea.

Toisille 3.850-4.500 maksava vesikiertotakka on liikaa, toisille sopiva.
Kyllä noita kauniitakin vesikierto takkojakin löytyy, juuri tuli yksi merkki lisää, mutta keskustellaan nyt rauhassa eri vaihtoehdoista kysyjän tarpeita ajatellen. Kuvia kyllä sitten tarvittaessa löytyy.

Tuossa eräs pohjanmaan rannikon isäntä kertoi myyvänsä polttopuut eteläisiin kaupunkeihin ja lämmittävänsä itse sähköllä ja vielä kannattaa. Nuo etelän asukkaat kun maksavat polttopuustakin enemmän, mitä pelletti kaupassa maksaa.
Jii
Jäsen
Jäsen
Viestit: 258
Liittynyt: Pe Huhti 15, 2005 12:28
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Jii »

Näinhän se on, tarpeet ja mieltymykset ratkaisevat. Onneksi.

Toivottavasti en astunut halkojaloillani kenenkään pellettivarpaille. Tuntuu olevan tämä pellettiasia yksi niistä asioista mistä saadaan lämpöenergia aikaiseksi täällä palstalla. (Nyt vähän liiottelin :oops: )

Itse asiassa meillä ei tällä hetkellä ole yhtään tulisijaa mutta todennäköisesti pönttöuuni tulossa (joskus). Sen puolesta tilanne ei ole hyvä. Pellettitakka ei ole ollut harkinnassa, eikä siis tule, koska puuta on tarjolla kunhan jaksaa halkoja tehdä. Kun puun itse metsästä kaataa ja tekee halot kirveellä eikä millään vihoviimeisellä halkaisukoneella, niin hinta on sopiva.

Itse asiassa mielenkiintoinen tieto, että puu on kalliimpaa kuin pelletti? :shock:

Ketjun aloittajan tilanne on aikalailla sama kuin meillä eli iso varaaja lämpiää yösahköllä ja tämän rinnalle olisi "saatava" jotain muuta esim. lämpöpumppu tai puukattila.
Vastaa Viestiin