Kellarin KHH:n vesieristys/kosteussulku.

Keskustelua maanpinnan alapuolelta - kellari, salaojat, sokkeli jne.
Vastaa Viestiin
J.R.
Jäsen
Jäsen
Viestit: 21
Liittynyt: Ti Syys 01, 2015 19:24
Paikkakunta: Lahti

Kellarin KHH:n vesieristys/kosteussulku.

Viesti Kirjoittaja J.R. »

Moips.

Kysyisin hiukan kellariin tulevan kodinhoitohuoneen vesieristyksestä/kosteussulusta. Eli kyseessä siis -52 rakennettu rmt johon tehty salaojaremontti fuktisolein. Khh:n lattiaan tehdään kapillaarinen katko 100mm fuktisol, 50mm eps, 80mm raudoitettu valu ja sähköinen lattialämmitys. Enempää eristettä ei saa huonekorkeuden takia (kaivettu anturan alapintaan). Eli khh:hon tulee ppk, lavuaari, vesimittari ja jakotukki sekä lattiakaivo kaapin sisällä olevan vesimittarin ja jakotukin alapuolelle. Kaappi on tietenkin pohjastaan auki. Tilassa on myös reilun 1m2 kokoinen wc pienellä lavuaarilla ja pideellä muttei omaa lattiakaivoa. Lähinnä toi vesieristyksen tarve kiinnostaa että tarvitseeko tommoinen tila sen. Jos näin niin ajattelin käyttä Ardex 8+9:iä kun on kuulemma ns. hengittävä vedeneristys. Samaa olen käyttänyt jo valmiissa kph/saunassa. On vaan kovin tyyristä ja aikaa viepääkin sitä sinne turhaan laittaa koska khh:ssa pinnat pysyvät kuitenkin kohtalaisen kuivana. Ei esim. pestä mitään suihkuttamalla vettä lattioille. Maa on savimaata joten radon ei ole ongelma. Lähinnä mitä sanoo vakuutusyhtiö jos nyt sattuu vesivahinko tulemaan. Ainakin jakotukillisessa ja vesimittarillisessa tilassa tietääkseni pitää olla lattiakaivo mutta onko toi vesieristys pakollinen? Enkä tee muuten kaatojakaan kaivolle. Luulisi että pienemmät (ja isommatkin vesimäärät löytävät tiensä kaivoon ennen kuin valuvat muihin tiloihin.

J.R.
Avatar
Wespa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 140
Liittynyt: Pe Maalis 20, 2015 10:12
Paikkakunta: Karjaa

Re: Kellarin KHH:n vesieristys/kosteussulku.

Viesti Kirjoittaja Wespa »

En laittaisi vesieristystä tai kosteussulkua kun tilassa ei kuitenkaan ole (ilmeisesti) tarkoitus läträtä vedellä ja lattian rakenne on molempiin suuntiin kuivaava. Riittävän kaadon tekemistä lattiakaivoa kohti sen sijaan harkitsisin kyllä vakavasti, sen puute voi vahinkotilanteessa olla vakuutusyhtiölle turhan hyvä sauma luistaa korvausvelvollisuudesta. Suht pienellä vaivalla aika merkittävä varmistuskeino siihen että vuototilanteessa vesi todella menee sinne minne pitääkin.
-57 "tiilitalo" (tiiliverhous jonka päällä rappaus, puurunko & purueriste)
Matti Alander
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2256
Liittynyt: To Tammi 13, 2005 20:36

Re: Kellarin KHH:n vesieristys/kosteussulku.

Viesti Kirjoittaja Matti Alander »

Lattiakaivoja kannatta asentaa kaikkien vesipisteiden alle, mittaritilassa pakollinen. Lattiakaivo halpa turva vesivaraajien, pesukoneiden ym. Alla.
Vedeneristystä pitää käyttää kosteissa tiloissa, eikä siitä haittaa ole muissakaan tiloissa. Fuktisol tekniikalla on tarkoitus kuivattaa vain betonirakenteita, sisäilmasta huolehditaan pääsääntöisesti ilmanvaihdolla.
Vedeneristeen pois jättäminen saattaa tosiaankin aiheuttaa ongelmia vakuutusyhtiön kanssa ja myyntitilanteessakin voi ongelmia muodostua.
Betonirakenteitakaan ei kannata kastella huvikseen.
Fuktisol eristys kellarinseinässä ja lattiassa, estää kondenssin, salaojittaa, toimii kapillaarikatkona, säästää lämmitysenergiaa ja toimii automaattisena kuivaajana Diffuusiota hyödyntäen.
Vedeneristeellä ja tukiverkolla myös kätevästi ja edullisesti uuden betonilaatan reuna-alueiden tiivistys, jolloin alipaine ei pääse imemään mikrobeja laatan alta, eikä niitä muutenkaan pääse kulkeutumaan huonetilaan.
48tönö
Jäsen
Jäsen
Viestit: 143
Liittynyt: Ke Elo 12, 2015 16:48
Paikkakunta: Lieto

Re: Kellarin KHH:n vesieristys/kosteussulku.

Viesti Kirjoittaja 48tönö »

Ei kai nyt kodinhoitohuoneeseen hyvänen aika mitään vesieristyksiä tarvita. Ja vaikka jonkun mielestä tarveiskin, niin mikä järki.? Kyseistä tilaahan ei aloittajan kuvauksen mukaan käytetä suihkutilana.
48tönö
Jäsen
Jäsen
Viestit: 143
Liittynyt: Ke Elo 12, 2015 16:48
Paikkakunta: Lieto

Re: Kellarin KHH:n vesieristys/kosteussulku.

Viesti Kirjoittaja 48tönö »

Lattian osalle pitäisi laittaa ja 10cm seinälle, jos olisi puurakenteinen tila esim. ykköskerroksessa.
Mutta kellarissa en näe mitään järkeä.
Matti Alander
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2256
Liittynyt: To Tammi 13, 2005 20:36

Re: Kellarin KHH:n vesieristys/kosteussulku.

Viesti Kirjoittaja Matti Alander »

Vedeneristeellä ja lattiakaivolla kodinhoitohuoneessa saadaan hyvä lisäturva mahdollista vesivahinkoa vastaan. Kustannus kokonaisuutena ei minun mielestäni ole lainkaan liian korkea.
Samalla hoituu myös lattian reuna-alueiden tiivistys, jotta mahdolliset mikrobit betonilaatan alta eivät pääse lattian ja seinän raosta huonetilaan.
Porvoonparoni
Uusi jäsen
Viestit: 1
Liittynyt: Ti Huhti 04, 2017 23:43
Paikkakunta: Porvoo

Re: Kellarin KHH:n vesieristys/kosteussulku.

Viesti Kirjoittaja Porvoonparoni »

Kyisin aiheeseen liittyen seuraavaa: Onko vedeneristykseen ainoa vaihtoehto Ardex vai onko käytetty myös muiden valmistajien tuotteita hyvällä menestyksellä?
Matti Alander
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2256
Liittynyt: To Tammi 13, 2005 20:36

Re: Kellarin KHH:n vesieristys/kosteussulku.

Viesti Kirjoittaja Matti Alander »

Aineita vedeneristykseen riittää ja näiden vesihöyryn vastuksissa on eroja. On erikseen kosteusvaurioituneiden rakenteiden korjauksenkin tarkoitettuja, joissa vedeneristeen läpi vesihöyryn virtaus parempi ja kuivuminen mahdollista.
Vedeneristeistä kannattaa kysellä valmistajilta ja maahantuojilta. Itse en ole riittävästi perehtynyt näihin.
J.R.
Jäsen
Jäsen
Viestit: 21
Liittynyt: Ti Syys 01, 2015 19:24
Paikkakunta: Lahti

Re: Kellarin KHH:n vesieristys/kosteussulku.

Viesti Kirjoittaja J.R. »

Kiitos vastauksista. Pitänee ottaa lattiakaivon (vieser vesilukollinen) 100mm korokerengas irti ja lyhentää 10mm. Riittänee kaadoksi kaivoa kohden. Ajattelin tehdä kaadon ainoastaan 1m kaivosta koko seinän leveydeltä. Vesimittari, jakotukki, ppk ja pesuallas sijaitsevat samalla seinustalla korkeintaan metrin päässä kaivosta. Joten Matin ehdotusta en aio toteuttaa ja laittaa jokaiselle omaa kaivoa. Jää kaadot aikas mukavasti kaapiston alle. Samoin pikku wc jää ilman kaivoa ja kaatoja mutta on kuitenkin n.3 metrin päässä tätä aikaisemmin mainitsemaani kaivoa. Vessa jää aika avoimeksi khh-tilaan. Eli ovea siinä ei ole vaan ainoastaan kaareva verho ja pieni pätkä (90cm) seinää. Vesieristys pitänee laittaa juuri myyntiä ja vakuutusyhtiötäkin ajatellen. On tietääkseni kuiteskin ainoastaan ohjeistus että se kannattaisi laittaa khh:seen muttei määräys/ RT-kortin mukainen sääntö. Tulkinnan varaa löytyy. Ja toi lattiakaivon korokerengas voipi olla sitten tiukassa kun sinne jo sen paikalleni painoin. Valu torstaina (tänään siis edeltävä perjantai). Saas nähdä irtooko tappelematta kun on raudat, lämmitykset ja muut härpäkkeet jo laitettu ympärille vielä häiritsemään? Klara Vappen kaikille ! :)
JSila
Jäsen
Jäsen
Viestit: 109
Liittynyt: Su Touko 26, 2013 19:08
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Kellarin KHH:n vesieristys/kosteussulku.

Viesti Kirjoittaja JSila »

Eilen kiersin reunat läpi vesieristeellä/nauhalla, kestääkö vesieristeen päällä maali? Nyt kesken olevan huoneen kaakeloin, mutta toisen ajattelin maalata. Tosiaan vain reunat käsittelen, ensin siistin lattiamassalla raon joka kuivuessa tullut irroituskaistan luo.
Vastaa Viestiin