Onko teillä kokemusta tällaisista hommista ja osaatteko arvioida, kauan niissä oikeasti menee ammattilaisen tekemänä? Kyseessä on kellaritilojen pintaremonttia. Minusta tuntuu hurjalta, että näihin arvioidaan manevän 100-115 tuntia (firma 1) tai jopa 150-172 tuntia (firma 2). Alla omia arvauksiani siitä, missä ajassa luulisi hoituvan.
- kittausta katon reunoilla, huone 2,2 x 2,7 m -> 2 t
- kattojen maalipesu, pinta-ala yht. n. 10 m2 -> 2 t
- kattojen maalaus telalla 2 krt, pinta-ala yht. n. 10 m2 -> 3 t
- valmiiksi tasoitettujen seinien pientä viimeistelyä, huoneiden pinta-ala yht. n. 10 m2 -> 3 t
- antiikkilaastia 2 krt seiniin, pinta-ala yht. n. 20 m2 -> 15 t
- lattioiden tasoitus, pinta-ala yht. n. 14,7 m2 -> 8 t
- seinien laatoitus 15x15-laatoilla, pinta-ala yht. n. 12,5 m2 -> 12 t
- lattioiden laatoitus 6-kulmaisilla, pinta-ala yht. n. 14,7 m2 -> 20 t
- uuden löylyhuoneen oven asennus karmeineen -> 2 t
Yht. 67 t.
Ette tietysti ole paikkoja nähnyt, mutta jos lähdette arvausleikkiin. Mitä sanotte omista arvioistani? Juttelin parinkin laatoittajan kanssa, että tuollaisia seinälaattoja tekee neliön vajaassa tunnissa ja että 6-kulmaiset vievät ehkä kolmasosan enemmän aikaa. Se huomioiden olen laskenut reippaasti aikaa. Antiikkilaastia meillä laittoi yksi tasoittaja kerran noin 4 neliön alalle ja siihen meni 1,5 t kaikkineen. Suhteessa pitäisi mennä jopa vähemmän, kun tehdään isompi ala kerralla samalla sekoituksella ja välineiden pesulla. Sikäli pitäisi riittää reilusti.
Tietysti tarkoitus on maksaa vain toteutuneet, jos hinta-arvio alittuu, mutta kun monessa tapauksessa hommat tuppaavat venymään sovittuun maksimiin asti, oli mikä oli... Meillä ei ole tekijäkandidaateista aiempaa kokemusta.
Työn kesto ja hinta-arvio
-
keltarinta
- Jäsen

- Viestit: 165
- Liittynyt: Ti Kesä 02, 2015 18:47
- Paikkakunta: Pääkaupunkiseutu
-
kakkaroolari
- Jäsen

- Viestit: 471
- Liittynyt: Ti Heinä 20, 2010 10:39
- Paikkakunta: Kangasala
Re: Työn kesto ja hinta-arvio
Pikkuhommat on varmaan yrittäjille kaikista tympeimpiä, kun siirtymiin ja valmisteleviin töihin menee suuri osa ajasta ja joutuu pian ravaamaan vielä hakemassa tukusta tarpeita. Ei ole kannattavaa jos laskun kirjoittaa vain parilta tunnilta. Tasoitehommat, maalaukset ja monet muutkin hommat vaatii usein yksi työvaihe per päivä.
-
keltarinta
- Jäsen

- Viestit: 165
- Liittynyt: Ti Kesä 02, 2015 18:47
- Paikkakunta: Pääkaupunkiseutu
Re: Työn kesto ja hinta-arvio
Kiitos vastauksesta. Tarkoitus on, että valittu yrittäjä tekee koko homman (koko listan läpi), ja kokonaistuntiarviotkin ovat koko urakasta. Laskusta tulisi tuolla 65 eurollakin 2340 euroa verottomana. Ei voi siis olla kyse siitä, että homma olisi kannattamattoman pieni ilman ylilaskutusta. Tarvikkeista sovitaan, että hankimme ne itse, eli arvio on pelkästään varsinaisesta työstä. MInusta tuntuu siis edelleen, että arvioissa on reippaasti yliaikaa verrattuna siihen, mitä tuon listan hommat veisivät tehokkaasti tehtyinä.
- lmfmis
- Jäsen

- Viestit: 3553
- Liittynyt: Pe Huhti 17, 2009 10:49
- Paikkakunta: Espoo
- Kotisivu: http://www.rintamamiestalo.fi/viewtopic.php?f=9&t=8430
Re: Työn kesto ja hinta-arvio
Sitten sinun kyllä kannattaa ruveta tekemään noita remontteja...
Yllättävästi aikaa menee kaikenlaiseen pulaamiseen.
Yllättävästi aikaa menee kaikenlaiseen pulaamiseen.
Eristysremppa: http://www.rintamamiestalo.fi/viewtopic.php?f=9&t=8430
Re: Työn kesto ja hinta-arvio
Pikku hiljaa olen oppinut siihen, että kun arvioin itse tehtävään remonttiin kuluvaa aikaa, kannattaa arvio kertoa kolmella niin ollaan paljon lähempänä totuutta. Siihen välttämättömään pulaamiseen menee melkein eniten aikaa. Esim laatoittamiseen sisältyy todella paljon kaikkea muuta kuin kiinnityslaastin levittämistä ja laatan lätkimisiä paikalleen. Ennen ja jälkeen homman.
Re: Työn kesto ja hinta-arvio
Kovasti komppaan kahta edellistä. Kaikenlaiseen puljaamiseen menee yllättävästi aikaa.