Mistä remonttikamat ?

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Vastaa Viestiin
hena
Uusi jäsen
Viestit: 2
Liittynyt: To Touko 03, 2007 18:48
Paikkakunta: Espoo

Mistä remonttikamat ?

Viesti Kirjoittaja hena »

Moro,
:roll:
meikäläisellä on alkamassa ensimmäinen kesä rintamiestalon kanssa.
Mallia 56 ja 5 vuoteen ei ole ollut käytössä. Nyt on tarkoitus käydä kaikki läpi ja modernisoida tuo alkuperäinen versio.

Kesä ja syksyn tavoitteet sisäremontissa, itse tehden (se mitä on luvallista).

Mistä kannattaa ostaa tuotteita LVIS ja sekä kiintokalusteet sekä kodinkoneet.

Onko kokemuksia weppikaupoista vs rautakaupat?

Halvalla kun pitäis pystyä tekemään mahdollisimman hyvää jälkeä.

T. EverGreen
MikaR
Jäsen
Jäsen
Viestit: 109
Liittynyt: Ma Kesä 19, 2006 14:37
Paikkakunta: Itä-Uusimaa

Re: Mistä remonttikamat ?

Viesti Kirjoittaja MikaR »

hena kirjoitti:Mistä kannattaa ostaa tuotteita LVIS ja sekä kiintokalusteet sekä kodinkoneet.
Omalla kohdallamme selailtiin ja vertailtiin pitkään mistä kodinkoneet hommattaisiin. Tarkoitus oli ostaa kaikki samasta paikasta, jotta saa mahdollisesti myös pakettitarjouksen. Halvimmaksi omassa vertailussa osoittautui Tallinnalainen nettikauppa, jonka sivusto oli kuitenkin suomenkielellä (kirjoitusvirheitä siellä sun täällä). Tallinnan meininki ja mahdolliset takuukäytännöt epäilyttivät, joten tyydyttiin vertailemaan sen jälkeen Suomalaisia liikkeitä, joista halvimmaksi osoittautui (yllätys, yllätys) Gigantti. Gigantista saa myös tarvittavan pakettialennuksen. Jahkailu ostamisen kanssa kuitenkin venyi, jonka aikana löydettiin erimoisia tarjouksia, jonka myötä liesi ja uuni ostettiin Hirvoxin poistotarjouksista, sekä astianpesukone, pyykinpesukone ja jääkaappi Prismasta. Prisman pakettiin päädyttiin tosin senkin takia, että avovaimoke sai henkilökunta-alen.

Ja kuten sunkin tapauksessa, mekin juostiin mahdollisimman halvan perässä (muttei halvimman, koska laatu ja kulutusarvot piti pysyä mahd. hyvinä). Jos tuo nimeltämainitsematon Tallinnan nettikauppa kiinnostaa, niin voin yrittää kaivella sen esiin.

edit: Lisäillään nyt muitakin kun kerran mieleen juolahtelee.

Puuilo Vantaalla Kehä kolmosen varrella (vanhan Motonetin tiloissa) on erinomainen ja edullinen paikka hakea vähän kaikkea. Ikään kuin Hong Kong, mutta monipuolisempi ja edullisempi. Sähkötavarasta LVI-tarvikkeisiin, puutarhatuotteista sirkkeleihin ja muihin sähkötyökoneisiin, maalaustarvikkeista ja maaleista takanmuuraustarvikkeisiin, ja näiden seassa vielä karkeista tuulipukuvaatetukseen. Hyvänä esimerkkinä se, että itse ostimme keittiön vesihanan astianpesukoneliitännällä 29€, kun tismalleen saman näköinen maksaa Bauhaussissa 79€. Ei tosin kaikessa ole noin suurta hintaeroa, mutta kannattaa katsoa myös sieltä ennenkuin ostaa muualta.

Varsinaisia remppatarvikkeita (ihan kaikkea kipsilevystä ikkunoihin) saa suht edullisesti Tattarisuolta "köyhien stokkalta", eli Helsingin metalli ja rauta.

Keittiökaapistot ostettiin huutonetistä (käytetyt). Ei tosin ole mitkään modernit, mutta toimivat, siistit ja kolhuttomat ja meille täydelliset kun suhteutetaan vielä siihen että maksoivat 30€. Uusina halvin vaihtoehto oli Ikeassa ~700€. (on tainnut nyt vuodessa tippua jonnekin 400-500€ nurkille?) Toki tuon 30€ päälle piti vielä muutamalla kympillä hakea kaappien päälle pöytälevyä, parilla kympillä kaapeille jalat, sekä muutamalla kympillä sokkelilevyt. Tiskipöytä pari kymppiä ja se vesihana sen 29€.

Weppikauppoja en rakennustarvikkeissa ole kertaakaan jaksanut selata, koska silloin kun tarvikkeita on saatava, niin lähdetään samantien hakemaan. Haetaan vaan halvimmaksi todetusta liikkeestä.
hena
Uusi jäsen
Viestit: 2
Liittynyt: To Touko 03, 2007 18:48
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja hena »

Moro ja kiitos,

toi on kutakuinkin se mitä ajattelen.
Eli tietyt tuotteet voi olla käytettyjä ja esim sähkö ja LVI kamat mielellään uusia/uudehkoja.
Mitä olen kartoittanut, niin yritän jakaa ostokset selviin kokonaisuuksiin, niin
silloin hankinta ja remontin edistymen menee hvyvin käsikädessä.

Ajattelin ostaa osan uusista tuotteita www-kaupoista, koska hintataso on kuitenkin melko edullinen esim. sähkökaapelit mmj, mcmk maakelit esim. varastomyynnissä (esim Starkissa ja K-raudassa maakaapeli 4 x kallimpaa???)

T:EverGreen
Villehoo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 135
Liittynyt: Ke Maalis 21, 2007 18:58
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja Villehoo »

Onko Bauhausin kamoista ja laadusta tietoa. Tarkoitus olisi lähteä tutustumaan valikoimiin su ja olisi hyvä tietää myykö bauhaus vain sekundaa. Hinta esim. seinälaatat n. 10 €/m2, tuntuu aika halvalta, onko laatu myös surkeaa, kokemuksia.
MikaR
Jäsen
Jäsen
Viestit: 109
Liittynyt: Ma Kesä 19, 2006 14:37
Paikkakunta: Itä-Uusimaa

Viesti Kirjoittaja MikaR »

Vielä lisäyksenä Tuusulan Tarjoustalo. Sekin on moneen muuhun Tarjoustaloon verrattuna monipuolisempi, ja rakentamiseen liittyviä tarvikkeita löytyy paljon ja ovat pääsääntöisesti edullisia. Me ostimme sieltä WC-pöntön 2-huuhtelulla 99€. Nykyisin olen tainnut K-Raudallakin nähdä noita huntin tarjouksia, jos oikein muistan.

Bauhaussin laadusta itse en tiedä, joku muu kommentoikoon. Johdonpätkän ja voimaliiman lisäksi en ole ostanut sieltä kuin vessan lavuaarin vesihanan, ja hyvin toimii vieläkin. :-)
herkkoo
Uusi jäsen
Viestit: 7
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 17:59
Paikkakunta: tampere

Viesti Kirjoittaja herkkoo »

Moro

Sellaisen kommentin halusin sanoa, että kannattaa olla tarkkana kun hankkii
noita lvi kamppeita. Tässä pätee se että halvalla ei saa hyvää.

Esim. bauhaussin tai bilteman hanat ovat kyllä halpoja mutta miten mahtaa olla varaosien, kuten tiivisteiden ja muiden sisuskalujen saatavuus.

Voipi käydä niin että tulee tehtyä eurolla sadan euron vahinko :roll:
Avatar
juhapaas
Jäsen
Jäsen
Viestit: 187
Liittynyt: Pe Joulu 08, 2006 1:21
Paikkakunta: Hausjärvi

Viesti Kirjoittaja juhapaas »

Tähänpä täytyy todeta, että kannattaa todellakin harrastaa tutkivaa journalismia ja kartoittaa lähikauppojen hinnat. Itse soittelin aikoinaan kaikki 50km säteellä löytyvät rautakaupat läpi ja kyselin kaikista muutamien samojen perustuotteiden hinnat (huokoleijonat, ekovillasäkit, maalit, listat jne.). Oli uskomatonta huomata kuinka suuria hintaeroja voikaan olla! Esim. 12mm huokoleijonalevyn hinta vaihteli välillä 8-13 euroa. Keskon paikat olivat noin ylipäätään muita kalliimpia.

Puolen tunnin puhelinrinki oli pieni vaiva siitä, että nyt tietää mistä tavarat kannattaa hakea...
Hyvä siitä tulee kun vähän maalaa...
Avatar
kaukomäki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 594
Liittynyt: Ti Elo 16, 2005 19:15
Paikkakunta: Lahti
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja kaukomäki »

Starkilta ja Terrasta. Eipä kehtais laittaa tämmöseen taloon mitään skeidaa, johan Kauko kääntyis haudassaan jos rupeisi kertakäyttö hanoja tai pyttyjä ostelemaan halpakaupoista.
sou
Jäsen
Jäsen
Viestit: 179
Liittynyt: Pe Touko 19, 2006 9:59
Paikkakunta: vantaa

Viesti Kirjoittaja sou »

Tammiston tarjoustalo on edukas paikka perusremppakaman suhteen. Sieltä löytyy vähän kaikkea ja laatu hyvää halpahallitasolla. En ole huomannut että siellä mikään varsinaisesti olisi ollut ikinä ylihintaista. Jos sieltä löytää haluamansa niin ei kannata jättää hyllyyn "jos jossain olis 10c halvempaa"..
Siinä samassa Jättijaon kiinteistössä on tietty Jättijako mistä voi hakea maidot ja makkarat, alkosta vähän väkevämmät ja viereisestä stockkan outletista carhartin reisitaskuhousut missä on kätevät taskut nauloille ja lenkit vasaroille/akkuruuvarille.. :roll:
Tomppa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2393
Liittynyt: To Maalis 30, 2006 13:42
Paikkakunta: Suomi

Viesti Kirjoittaja Tomppa »

Kannattaa käyttää hyväksi kaikki tutut putki-ja sähkömiehet jotka voivat hakea tukuista tavarat todella halvalla verrattuna mihinkään rautakauppa- tai tarjoustalohintoihin.
Meillä on kaikki LVI-ja sähkötarvikkeet haettu suoraan tukusta ja kun katselee noita hintoja rautakaupoissa niin väkisinkin alkaa hymyilyttämään... :-D
Rakennustarvikkeissakin kaikenlaisista isommista määristä harkkoja,levyjä,laasteja yms kannattaa aina pyytää tarjous erikseen vaikka olisi minkälainen rakentajantili rautakaupassa.Hyvänä esimerkkinä voisi mainita että Vetonitin s-30 kuivabetoni maksoi ensimmäisellä ostokerralla melkein 7 euroa säkki kun en sen suuremmin kysynyt hintaa vaan luotin tilin antamaan alennukseen joka olikin paha virhe...Seuraavalla kerralla kun neuvottelin hinnan erikseen niin hinta olikin 3,90 säkki.Se on prosenttuaalisesti todella paljon ja koskee myös monia muita tuotteita.Rautakauppojen touhu on loppujen lopuksi todella pahaa kusetusta jos ei osaa pitää puoliaan.
Jos se olis helppoo,olisin tehnyt sen jo.
Avatar
kaukomäki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 594
Liittynyt: Ti Elo 16, 2005 19:15
Paikkakunta: Lahti
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja kaukomäki »

Rautakaupasta tarjosivat tänään Pax 231 puhallinta, hintaa 92€
Pistäähän se rautakaupassa hymyilyttämään :lol: :lol:
Eikä tarvii miettiä, ostaisko pari egee halvemman kiinalaisen.
Vrt.

http://www.varastomyynti.fi/catalog/pro ... 81c43bbfa9
Vastaa Viestiin