Laitetaan projektia näytille. 2016 tuli ostettua takaisin isoisoisän vanha kotipaikka joka oli joutunut suvusta pois. Rakennusvuodesta on vähän huonosti tietoa mutta paras veikkaus on -46. Talo on hirsirunkoinen ja perinteisellä rossipohjalla.
Veranta on rakennettu -87 joten kylppäri ja sisäsauna on siltä vuodelta ja keittiöä on kalustettu arviolta 90- luvun alussa. Hommia riittää ja niitä tehdään yleensä itse. Rakennusalan kokemusta ei ole muuta kun metalli ja teollisuuskunnossapidosta.
Panu Kailan talotohtori kädessä ja isojen poikien opastuksella mennään.
Viimeksi muokannut andersson91, Ma Maalis 30, 2020 20:46. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Sitten oli navetan pelastus operaatio. Katolla vanhaa ondulinea eli bitumiaaltoa joka oli rapeaa kun näkkileipää. Vuoti sisälle sateella ihan kun olis ämpärillä kaatanut.
Jos joku tarvii Itä-Uusimaan tai Lahden alueella kattopeltiä niin voin kovasti suositella Orimattilassa Heikki Saarinen Ky. 1 804,30 oli hinta tälle katolle listoineen ruuvineen kuljetuksineen.