Spautio kirjoitti:Kiva juttu etä täällä on joku uusikin kirjoittelija! Ja täytyy kyllä kehua tuota Tuumattaren (ja Tuuman tietty) pihaa aivan upeaksi, ihme jos se on ollut joskus vuosi tai kaksi sitten mukamasti siinä kunnossa että on ihan ilmoituksia tehty epäsiisteydestä! Nythän tuo on kuin suoraan jostain Huvila & Huussi -jutusta, ja naapurit saavat olla nyt todella kateellisia!!!! :)
Ihan sellaista tuumailin, että kun meillä on porakaivo (ehkä jotain 85m, tai niin ainakin mitattiin siis siimaleikkurin 2mm:n siimalla jossa oli paino päässä, taisi antaa tulokseksi 86m, ja laskin että sen metrin verran olisi venymää, en muista tarkasti kun tuosta mittauksesta on aikaa ehkä 8 vuotta)... niin että sieltä porakaivosta pitäisi saada vettä ylös ja kastelukäyttöön. Nyt siellä on 10m:n pituinen putki jonka alapäässä on karkeasuodattimellinen takaiskuvena. Ja putkeen on liitetty vesiautomaatti, jonka nostokorkeus taisi olla just sen 10m. No ei tuon surkeahkon porakaivon vedentuotto riitä kuin ehkä 50-60 litraan saakka, sitten saa taas kiskoa töpselin irti seinästä.
Toisaalta porakaivo täyttyy aika nopeasti, töpselin ei tarvitse olla irti seinästä kuin ehkä 25min, niin jo vaan saa taas vettä tulemaan.
Mutta onhan tuo hankalaa kun vesi loppuu kesken kastelun, ja saa juosta irroittelemaan tökkeliä ettei pumppu huutaisi tyhjänä.
Mites tuohon kohtaan kävisi sellainen viritys, että laittaisin sinne porakaivopumpun ainakin 30m:n syvyyteen, ja kytkisin (tai siis tietenkin sähkömies sen kytkee) tuohon painevesiautomaattiin, eli siis automaatin oma pumppu ohitettaisiin, mutta kalvopaineastia ja paineensäädinyksikkö olisi käytössä edelleen? Vesiautomaatin moottori taisi olla 0,9 kW.
Jep, väliin on hyvä saada uutta verta, muuten kuihtuu/tukahtuu.
Niin, some toki antaa ruusuisia kuvia kun voi vähän rajailla sun muuta. On täällä aivan reippaasti vielä pihalla tekemistä. Se että tuli huomautus silloin pihasta niin senkin tavallaan ymmärrän jos ei ole rempannut koskaan rintsikkaa sisältä käsin. Onhan noita kaikenlaista romua sisältä pihalle heitelty ikkunoista ja ovista pihalle melkoisella syötteellä kun meitin mentaliteetti on ollut se että ensin sisärakenteet kuntoon ja katsellaan sitten joskus tuota ulkokuorta ja pihaa. Jätesäkeillä miinoitettuhan tuo oli aika useaan mutta kerran vuodessa ja no, ehkä välillä kaksikin vuotta meni ennenkuin vaihtolava oli järkeävä hommata.
Vähän tavallaan tahalteen heitin lopulta muutaman jätesäkin kuriositeettina lavalle ja tyhjensin loput (puru)säkit maanparannusaineeksi. Sen toki kunnanmiehellekin ilmoitin etteivät ole jätettä pihalla vaan ihan vain luomupurua
Kerrostaloissa on kyttääjiä mutta riittää niitä okt alueillekin
******************
Niin tuosta porakaivo jutusta. Onko niin että teilläkin on porakaivo vain noin niinkuin kastelujuttuna, muuten kaupungin vesi. Onko sieltä purettu sellainen vanhanaikainen kaksiputkinen porakaivo systeemi pois? Sellainen jossa 3~ sähkömoottorilla varustettu injektoripumppu on ollut sisällä, ei kaivossa? Sitten sisällä ollut galvanoitu vesisäiliö, joku 100l ja sitä sitten vuosittain tyhjennetty ja jätetty "paisariin" ilma sinne yläosaan. Täällä sellainen yhä toiminnassa mutta ei muuta kuin kastelukäytössä.
Eli Hmmm, jos nykyaikaisen porakaivopumpun, joka tiputetaan kaivoon meinaat hommata, niin mikä estää sen tiputtaa sinne pohjaan saakka?
Itse en toki tiedä mitä sellainen ratkaisu sitten taasen vaatii toimiakseen, paisuntasäiliön varmaankin ja sitten taas pumppuautomatiikan. Siinäkö se juju sinulla on että saa hyödynnettyä nykyisen pumppuautomatiikan?
Porakaivo minusta tykkää että sen useasti tyhjentäisi pohjasta saakka niin elpyy. Ei mulla ole mitään tietoa siitä mutta niin tuo meidän porakaivo tykkää käyttäytyä. Muutaman kerran keväällä kun käyttää tyhjäksi ja kastelee pihaa niin elpyy sitten siitä.
Saatoin kyllä käsittää kysymyksesi totaalisen väärin.
-En tee virheitä, ne teen tekemättäkin...