Turvallinen liikkuminen katolla

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Vastaa Viestiin
gozzi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 82
Liittynyt: Ma Touko 28, 2007 17:48
Paikkakunta: Oulu

Turvallinen liikkuminen katolla

Viesti Kirjoittaja gozzi »

Terve,

ostettiin tuossa kopsakka rintsikka, jossa on profiilipeltikatto. Ajattelin heti ensimmäiseksi käydä vaihtamassa ruuvit ehjempiin. Olivat nousseet ylös ja tiivisteet kovettuneet sekä haljenneet.

Alkoi vain mietityttämään tuo turvallinen itsensä kiinnittäminen tuolla katolla. Minkäslaisia virityksiä olette tehneet? Köyden toisen pään kiinnittäminen lähinnä mietityttää... Piippuun en henno itteeni kietoa ja tarkoitus olisi pystyä työskentelemään köyden tukemana, ts. ei pelkästään luottaa liukkaan peltikaton pitoon.
Avatar
kaukomäki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 594
Liittynyt: Ti Elo 16, 2005 19:15
Paikkakunta: Lahti
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja kaukomäki »

Noihin hommiin ei kyllä parane virityksiä tehdä. Yleensä ottaen ne jotka ovat katolta horjahtaneet köysi vyötäröllä, ovat jälkeenpäin toivoneet ettei sitä köyttä olisi ollut..
Valjaspaketti ei lie vuokraamossa elämää kalliimpi? :-D :-D
whiski
Jäsen
Jäsen
Viestit: 982
Liittynyt: La Kesä 23, 2007 10:03
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja whiski »

Suosittelen tätä tai muuta vastaavaa, ennen kuin omia virityksiä.

http://www.temrex.fi/verkkokauppa/produ ... g.php?c=97
Wanha wirttynyt Whiski

Jollet tiedä, ymmärrä tai osaa ole edes hauska tekemällä itsesi naurettavaksi, joten
tervetuloa Suomen pelkokertoimeen, tänään vuorossa Kotikokin erikoinen!
Rasse
Jäsen
Jäsen
Viestit: 12
Liittynyt: Ke Huhti 25, 2007 21:56
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Rasse »

Valjaat kannattaa ostaa (hyvät maksaa noin 200e), on sitten aina tarjolla kun on katolle asiaa.

Jos ei mitään kiinnittymispaikka ole katolla, niin vanha piippumiesten respti on tehdä kakkosnelosesta risti ja tiputtaa ristin alaosa hormiin. Sitten naru kiinni ristiin niin varmasti pysyy tukevasti kiinni. Sitten vaan pitäisi saada se risti ensin turvallisesti sinne pipun viereen.

Paras tapa olisi pistää vanne piipun ympärille ja siihen pari kiinnityslenkkiä. Siinä olisi pysyvä ratkaisu.
gozzi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 82
Liittynyt: Ma Touko 28, 2007 17:48
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja gozzi »

Joo, valjaat onkin jo ostettu. Tarkoitus onkin nimenomaan tehdä homma turvallisesti. 'Viritys' oli vähän väärä termi tässä yhteydessä =)
Avatar
jope
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1467
Liittynyt: Ma Helmi 12, 2007 20:32
Paikkakunta: satakunta

Viesti Kirjoittaja jope »

Itestä on tullut vähän nirppa noissa kattohommissa. En kyllä juuri viitsi lähteä kiipeilemään jyrkille katoille minkään hirttoköyden tai valjashässäköiden kanssa. Hermot siinä menee kun veivaa niitä köysiä ja työt jää tekemättä. Jossakin vaiheessa ne nyörit lentää kiukun vimman voimalla kaaressa tontin toiseen päähän ja sen jälkeen siellä katolla keikutaan ilman turvavarusteita. Sen lisäksi vaikka ne valjaat olisikin niin ne pitää olla kokoajan tiukalla jotta ne jotakin hyödyttää. Yleensä ne köydet on niin löysällä että kun liukastut niin putoat jokatapauksessa ja vaikka et maahan asti pääsisikään niin kipu ja kolotus on infernaalinen kun köysi ottaa löysät pois ja vauhti pysähtyy ja jäät kiikkumaan niiden valjaiden kanssa siihen katon ja maan väliin.

Parempi systeemi on kun hankkii räystäille jonkun telinesysteemin ja liikkuu katolla vaan sen telineen leveyden rajoittamalla matkalla.
shit happens
Avatar
kaukomäki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 594
Liittynyt: Ti Elo 16, 2005 19:15
Paikkakunta: Lahti
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja kaukomäki »

Ei pidä sekoittaa turvavaljaita ja kiipeilyköysiä.. Turvavaljaiden varassa EI työskennelä, ne ovat noin 0.5m vapaana, ja automaattinen köysilukko huolehtii köyden kulusta, joten niistä ei suuremmin haittaa ole. Ja pudotessa, viralliset turvavaljaat ei satu, köysi niissä ei ole normaalia köyttä vaan hieman joustavaa.
Mutta nyt siis puhutaan ammattilaisen valjaista, jotka maksaa 200-500€, eikä kiloittain myytävästä sinisestä muovinarusta ja garbiinihaoista koostetusta setistä.
Aika hurjia juttuja tuli vastaan putoamisista ja "turvaköysistä" silloin kun näitä valjaita tuli kaupattua. Pahimpia olivat kyllä vanhemmat ukot, 55v ja siitä ylöspäin. Jännä oli tosiaan asiakkaista huomata, että elämä pitäisi laittaa valjaiden varaan, mutta 200€ on liian kallista. :roll:
Avatar
HillyMan
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2144
Liittynyt: Ti Helmi 14, 2006 19:33
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja HillyMan »

Joo turvanaru tiukalla, halvemmissa kun pitää ite hoitaa että ne on tiukalla. Tiedän tapauksen jossa ammattimies tippui hyväksyttyjen valjaiden varaan ja köysikin oli hyväksytty. Turvaköysi kun ei jousta samalla lailla kuin kiipeilyköysi niin siinä äkkipysäyksessä kaverilta repes aortta ja menehtyi. En tarkkaa tiedä montako metriä putosi räystäältä mutta todennäköisesti niin pitkälti kun narua oli. Toisilla kun on tapana pitää naru niin loysällä kuin mahdollista. Tämän takia tuo Itsekiristävä on parempi.
"Hyvä tuppaa tuleen vaikka keskinkertasta yrittää "
Avatar
jope
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1467
Liittynyt: Ma Helmi 12, 2007 20:32
Paikkakunta: satakunta

Viesti Kirjoittaja jope »

kaukomäki kirjoitti:Ei pidä sekoittaa turvavaljaita ja kiipeilyköysiä.. Turvavaljaiden varassa EI työskennelä, ne ovat noin 0.5m vapaana, ja automaattinen köysilukko huolehtii köyden kulusta, joten niistä ei suuremmin haittaa ole. Ja pudotessa, viralliset turvavaljaat ei satu, köysi niissä ei ole normaalia köyttä vaan hieman joustavaa.
Mutta nyt siis puhutaan ammattilaisen valjaista, jotka maksaa 200-500€, eikä kiloittain myytävästä sinisestä muovinarusta ja garbiinihaoista koostetusta setistä.
Aika hurjia juttuja tuli vastaan putoamisista ja "turvaköysistä" silloin kun näitä valjaita tuli kaupattua. Pahimpia olivat kyllä vanhemmat ukot, 55v ja siitä ylöspäin. Jännä oli tosiaan asiakkaista huomata, että elämä pitäisi laittaa valjaiden varaan, mutta 200€ on liian kallista. :roll:
Kyllä olen kokenut ne valjassysteemit äärimäisen epämukaviksi systeemeiksi vaikka on käytetty oikein niitä ammattikäyttöön tarkoitettuja kuusipiste systeemejä ja jojoversioita. Joten kovin epäilen noita näkemyksiä haittattomuudesta ja putoamisen kivuttomuudesta. Jos väitteen esittäjä itse loikkaa niillä vehkeillä katolta muutaman metrin esim moottorisaha kädessä alaspäin ja selviää hommasta ilman sydämen tykytystä niin harkitsen mielipiteen tarkastusta.Taikka jos pitää niitä vaikka viikon niskassaan 8h päivässä ilman hekumallista ärsyä. Yleensä ne turvasysteemit käytännössä lentää jossakin vaiheessa kuuseen viimeistään kun mestarin silmä vältää. Siis yleensä työmailla. Oli sitä ikää 55-tai vähemmän.

Sen lisäksi asia josta usein ymmärrettävästi vaietaan on se että monasti turvavarusteet luovat vääränlaista turvallisuuden tunnetta. Ne voi olla myös haitaksi. ei toki aina. Valppaus ja varovaisuus vaarantuu kun kuvitellaan varusteista liikoja. Sen lisäksi ne rajoittaa liikkumista ja sitä kautta aiheuttaa kiukkua ja sen vuoksi vaaratilanteita.

Edelleenkin pidän parempana vaihtoehtona että poukkii siellä katolla ilman köysiä ja valjaita vain kohdissa missä on telineet tms. Alapuolella ottamassa vastaan jos lähtee liukumaan.
shit happens
liuhu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 67
Liittynyt: Ke Huhti 11, 2007 21:32
Paikkakunta: keski-suomi

Viesti Kirjoittaja liuhu »

tässä olisi yksi esimerkki,että kannattaako pokkuroida ilman valjaita/köysiä.
n.5m pää edellä tontille kun jalka lipesi...ei pitäny luistaa!! :oops:
no kolme kuukautta paketissa ja koko kesän ne parhaat helteet!
että kyllä nyt pitää vaikka mitä valjaita,vaikka kuinka epämiellyttäviä olisikin.
ja ei siellä alhaalla kyllä kenenkään kannata olla ottamassa vastaan!
kun tuommonen n.80-kiloa painava mies tulee alas ja pudotusta se muutama metri,niin massa kasvaa entisestään...tulee pian tupla potti! :lol:
Pekka Huhta
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 3433
Liittynyt: Ma Loka 18, 2004 15:40
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta »

Itse olen noita hommia tehnyt ihan vaan lapetikkailta. Semmoiset kolistelee kasaan laudastakin, yläpäähän vaan niin pitkä tuki lappeen toiselle puolelle että varmasti ei pääse lipsahtamaan harjan yli. Ja jos haluaa ittensä hirttää niin laittaa sen hirttonarun tikkaiden yläpäähän harjalle kiinni. Kevyempiä jaksaa itsekin keikutella eteenpäin harjalla istuen, pidemmät pitää tehdä niin että alapäässä on keskellä lauta joka ylettää räystäältä yli ja alamies nostaa tikkaiden alapäätä seipäällä eteenpäin.

Mun mielestä muutenkin piippuun kiinnittäminen on vähän huono juttu. Jos ei satu olemaan just piipun kohdalla tippuessaan vaan melkeen päädyllä niin narua on niin pitkästi ulkona että sitä ryllähtää kumminkin räystäältä ohi. Ja milläs nostat satakiloisen ukon katolle taikka lasket sen alas kun se roikkuu kaks metriä räystään alapuolella valjaissa. Siinä on niin hauska taksvärkki että takuulla pääsee paikallislehtiin kun pelastuslaitos käy timpuria pilkkimässä räystäältä alas. :wink:


Taikka sitte, jos katto on tarpeeksi jyrkkä niin käy se näinkin jos on kymppimetrin alutikkaat:

Kuva

Pekka
Askartelua ja ajanhukkaa: http://www.sihistin.fi/
Markku&Rintsikka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 584
Liittynyt: Ma Heinä 17, 2006 23:01
Paikkakunta: Nummi-Pusula

Viesti Kirjoittaja Markku&Rintsikka »

Kyllä valjaita kannatta käyttää. Meinasin 80 luvun lopulla tippua radiomastosta noin 40 metrin korkeudesta. Onneksi oli edes toinen valjaiden sivulla riippuvista köysistä kiinnitetty :oops:
Silloin kun menin töihin tuleva työkaveri sanoi lohduttavasti: Mastosta putoaa keskimäärin vain kerran
Rintsikka asuja jo vuodesta 2005. Noin 200m2 kolmessa kerroksessa, on siinä sinkulla siivoamista.
En minä mikään utelias ole .... een
Avatar
pakoistinen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 483
Liittynyt: Pe Syys 09, 2005 9:41
Paikkakunta: helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja pakoistinen »

Ite oon tänä kesänä tehnyt kattonaulojen vaihtamista ruuveiksi. Tärkein väline on ehdottomasti lapetikkaat. Tikkaat kannattaa tehdä melko kevyestä puutavarasta, eli vaikkapa kuivasta vajaasärmälaudasta. Tikkaiden nostaminen katolle on vaikeaa jos niistä tekee liian painavat. Tikkaiden pituuden kannattaa olla lappeen pituus plus hiukan ekstraa, niin pääsee helpommin vaihtamaan myös alimmat helman naulat / ruuvit. Liian lyhyiden tikkaiden kanssa joutuu kurkottelemaan alaspäin, mikä on tosi huteran tuntusta puuhaa (kokemusta...)

Tikkaiden yläpäähän kannattaa tehdä ainakin metrin pituinen pätkä, joka menee vastapuolen lappeelle. Naapurin ukko kertoi että hänelle töitä tehnyt kattotyömies tuli alas katolta kun oli tehnyt lapetikkaisiin vain parikymmensenttisen jatkopalan, ja pala oli päässyt luiskahtamaan harjan yli. Ensin tuli ukko ja sitten tikkaat päälle. Autss...

Narun ja / tai valjaiden käyttö lienee perusteltua. Ken on saanut köysilaskeutumiskoulutusta tietää miten ja mihin naru pitää sitoa jotta se ei katkaise selkää / tunnu muuten turhan ikävältä jos tipahtaa ja pysähdys rytkäyttää. Jos taas köyttä ei taas osaa oikealla tavalla sitoa, niin mielestäni on parempi että pysyttäytyy valjaissa.

Ai niin - ja vielä kolmas hyödyllinen idea on ostaa halpis-työkaluvyö jossa on isot taskut ja lenkki vasaralle. Näin saa mukavasti muutaman sataa ruuvia kulkemaan mukana ilman että tarvitsee koko ajan rampata täyttämässä taskuja.
romeo

Valjaista vielä

Viesti Kirjoittaja romeo »

Itse temusin keväällä katolla nimenomaan lapetikkaiden avulla ja valjaat sitten varana. Ainakin kiiltäväpintaisella tai jyrkällä katolla ei työnteosta ilman lapetikkaita tule mitään.

Kerran olisin pudonnut jos ei olisi ollut valjaita, luonnollisesti juuri kun olin hommaa lopettamassa ja keskityminen herpaantui. Ilman valjaita en todennäköisesti istuisi tässä kirjoittamassa.
Vastaa Viestiin