kellarin sisämaalaus

Maalaus ja varsinkin maalit jakavat mielipiteitä ja ansaitsevat oman osion
Vastaa Viestiin
tomva74
Uusi jäsen
Viestit: 4
Liittynyt: Ti Heinä 31, 2007 9:56
Paikkakunta: Kajaani

kellarin sisämaalaus

Viesti Kirjoittaja tomva74 »

Millä kannattaa maalata/käsitellä kellarissa olevat kuivien tilojen seinät? Portaikko, käytävät, kodinh.hoitohuone.? Khh:n seinät ovat rosoiset, ja kaikki nämä seinät on maalattu tav. puolih. maalilla aiemmin, varmaan ties kuin monesti.. Varsinkin khh mietityttää, kun on niin rosoinen pinta.. Vinkkejä?
pikkumiäs
Jäsen
Jäsen
Viestit: 511
Liittynyt: La Huhti 21, 2007 10:24
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja pikkumiäs »

Ite en alkas käyttämään maalia täytteenä, vaanvetäisin tiilitasoitteen alle, jolla täyttyy ja suoristuu.
Varmaa on, että totuuden puhuja paljastuu aina.
Avatar
maanma
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 2371
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2005 22:21
Paikkakunta: Turku
Paikkakunta: 80m2, talo -48/50, pelletti, aurinko, sähkö, öljy

Viesti Kirjoittaja maanma »

Tasoitteella ensin suoraksi. Et maininnut seinien pintamateriaaleja, etkä iv- ja kosteustilannetta.
tomva74
Uusi jäsen
Viestit: 4
Liittynyt: Ti Heinä 31, 2007 9:56
Paikkakunta: Kajaani

Seinäpinnoista

Viesti Kirjoittaja tomva74 »

Tell, eli tiiliharkkoseinät, rypyläinen rappaus pinta, painovoimainen iv ja kosteus kurissa..
Avatar
HillyMan
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2144
Liittynyt: Ti Helmi 14, 2006 19:33
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja HillyMan »

Itse olen pohtinut että miten toimisi värillinen muurauslaasti, sillä siis rappaus ja jollakin sudilla vetelis jotain kuvioita. Eräänlainen antiikkirappaus modifikaatio. Jäisköhän pahasti pölyä keräävän huokoiseksi pinta. Ainakin olisi hengittävä materiaali.
"Hyvä tuppaa tuleen vaikka keskinkertasta yrittää "
Avatar
Hower
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1866
Liittynyt: To Elo 25, 2005 13:00

Viesti Kirjoittaja Hower »

Eipähän niitä kai pitäisi maalata, mutta meillä entiset tai luultavammin alkuperäiset asukkaat ovat kyllä surutta maalanneet kellarin rivinteerattuja seiniä ja kantavia betoniväliseiniä.
Maalina on mikälie perusremppamaali (ei siis ainakaan kalkkimaali). Minkäännäköistä irtoilua tai ongelman tyyppistä tilannetta ei ole näkyvissä.

Kellariin rakentamani vessan vanhat röpelöiset ja epätasaiset tiili/betoniseinät olivat paksun maalin peitossa ja maali kiinni niin hyvin etten lähtenyt sitä irtipois raapimaan. Tavoitteena oli kuitenkin sileä pinta, joten harjailin teräsharjalla pinnan himmeäksi ja tasoitin Vetonit Serpo 410-tasoitteella. Kiinni pysyy.

Piruuttani vetäisin toissa kesänä yhden varastokopin lattiaan hyllyltä löytynyttä Ykiä. Kiinni on sekin pysynyt (lattiarakenne alhaalta: märkä savimaa+ pohjalaatta + sepelikerros + pintalaatta).

Pyrin välttämään maalailuja eli aika moneen paikkaan tulee puuverhouksia ilmaraolla. Maalatakin aion, mutta epäselvää on millä....
Vastaa Viestiin