Olen tässä muuttamassa kylmää kuistia puolilämpimäksi. Lattian alta löytyi metri tyhjää tilaa ja sementtijätettä lohkareina. Kaikki oli siistiä lukkuun ottamatta pientä määrää puujätettä jotka poistin. Tein tuuletusaukot ja ajatus on eristää lattia puupohjaisilla hengittävillä materiaaleilla. Tasoitin sementtiroinan pohjalle ja ajattelin jättää homman niin. Nyt tuli kuitenkin heikko hetki ja mietin pitäisikö sittenkin heittää pohjalle soraa tai kevytsoraa. Onko kokemuksia?
Kuinka kuivaa lattialautaa (uunikuivaa, "puusepämkuivaa", perus "mökkilaatua") olette käyttänyt puolilämpimän kuistissa jotta se ei lähde elämään.
On muuten peffasta toi seinien eristäminen kun ei löydy yhtään saman kokoista koteloa + silput päälle.
Jep, tuota turhaa ylimääräistä hommaa itsekkin pyrin välttämään. Hommaa talossa riittää kyllä...
Taidan luottaa siihen että tuuletus pitää kosteuden poissa. Kuisti on vain 5 neliön kokoinen ja tein eteläseinään 150x150mm tuuletusaukon ja betoniportaiden alta niiden läpi vedin 125 mm putken. Eteläseinälle tein isomman aukon kun ajatus on tehdä sinne myöhemmin terassi ja luukku jää terassin "sisään".
Märkä puhallusvilla taitaisi tulla turhan kalliiksi (iso puhallusauto pihaan)kun kuisti kaikkiaan vain 7 neliötä ja eristettävää pintaa on kuitenkin vähän. Vital-eriste vaikuttaa hyvältä ja helpolta asentaa
kuula kirjoitti: Vital-eriste vaikuttaa hyvältä ja helpolta asentaa
Vitalin leikkaaminen on sitten ihan oma taiteenlajinsa ja hermot ovat aluksi koetuksella.Kun leikkaaminen alkaa luonnistua niin sitten asentaminen on helppoa.
kuula kirjoitti:Märkä puhallusvilla taitaisi tulla turhan kalliiksi (iso puhallusauto pihaan)kun kuisti kaikkiaan vain 7 neliötä ja eristettävää pintaa on kuitenkin vähän. Vital-eriste vaikuttaa hyvältä ja helpolta asentaa
No ihan varmasti on kallista tuohon tarpeeseen. Yksi tapa olisi laittaa puhallusvillaa kuivana (vuokrapuhaltimella tai käsipelillä) vähän kerrassaan alhaalta alkaen. Ilmansulkupaperia sitten nitoo kiinni homman edetessä. Tällä tavalla eristin talomme takaovella olevan "tuulikaapin" josta oli päässyt alaosa lahoamaan rakennevirheen takia (alapuu betoniportaan sisällä, sadevedet suoraan portaalle ja siitä kapillaarisesti rakenteisiin.
Meillä on vielä pari huonetta lisäeristämättä ja niihin tulen todennäköisesti käyttämään tätä "vähän kerrallaan" menetelmää.
Olin kuvitellut että pelkkä ilmansulkupaperi ei kestä ekovillan aiheuttamaa painetta eristäessä. Pyrkiikö paperi irtoamaan? Jos ei niin taidan vaihtaa (jälleen kerran ) eristystapaa. No, lattiassakin funtsin vielä purun ja ekovillan välillä.
Tuo minun "tuulikaappi" oli sen verran pieni että ongelmia ilmansulkupaperin kestävyydessä ei ollut. Nykyään saa jopa erikseen vahvistettua ilmansulkupaperia jotta yläpohjassa selviää harvemmalla tuennalla eikä paperi repeä villan painosta. Ekovillan X5 on mielestäni varsin tukevaa.
Vino-onteloita puhallettaessa ohje oli tehdä harva laudoitus jotta puhalluksen onnistumisen pystyy tarkistamaan helpommin. Nidontaa voi tietty vahvistaa vaikka laittamalla työn ajaksi lautoja ruuveilla kiinni tarpeen mukaan. Laudat sitten pois ennen levytystä jos seinästä uhkaa tulla liian paksu. Käsin jos mättää tavaraa paikalleen pystyy homman varmaan tekemään niin varovasti että paperi pysyy paikallaan.
Puhaltelin taannoin keittiön ja yläkerran seiniin ns ontelopuhalluksena ekovillaa. Eli ilmansulkupaperin niittasin koolauksiin kiinni ja sitten ylhäältä ujutin puhallusputken onteloon. Arvo-ilmansulkupaperi (Bauhaus) kesti paineen ihan hyvin, muutama niitti taisi korkata irti. Päälle laittelin sitten haltexit, ja hyvä tuli. Jos tuo puhallettava ontelo on kovin kapea niin putken mahtumisen kanssa voi olla vaikeaa.