Puinen välipohja ja sen korjaus

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Vastaa Viestiin
laimikko
Jäsen
Jäsen
Viestit: 56
Liittynyt: Ma Maalis 27, 2006 16:58

Puinen välipohja ja sen korjaus

Viesti Kirjoittaja laimikko »

Ongelma on tämä:
Talomme puinen välipohja on virheellisen lisäeristyksen (joka on jo purettu) takia osittain lahonnut/purut homeessa hajusta päätellen. Esim keittiön lattia pudonnut noin sentin. Välipohja pitäisi siten purkaa osittain tai kokonaan. Lisäksi kellariin pitäisi saada hieman korkeutta lisää jos sieltä saisi vaikka hieman lisätilaa. Onko kukaan korvannut puuvälipohjaa valaen uuden betonista tai esim. korvannut alimmat runkovasat teräspalkeilla saaden lisäkorkeutta kellariinsa? Miten homma kannattaisi tehdä? Ehdotuksia. Rakenne yksinkertaisesti nyt tämänkaltainen:lattialauta,runkovasat ristissä. Alapinnassa rimojen tukemana laudat ja koko välipohja eristetty purulla.
laimikko
Jäsen
Jäsen
Viestit: 56
Liittynyt: Ma Maalis 27, 2006 16:58

Ei korjattavaa?

Viesti Kirjoittaja laimikko »

Eikö kukaan ole moista remppaa tehnyt? :?
plaanaa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 554
Liittynyt: Pe Marras 18, 2005 2:40
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja plaanaa »

Tuskin, sillä välipohjan homehtuminen ei varmaan ole kovin yleistä? Miten tuo tapahtuu virheellisen lisäeristämisen takia?!?
laimikko
Jäsen
Jäsen
Viestit: 56
Liittynyt: Ma Maalis 27, 2006 16:58

Yksinkertaisesti näin:

Viesti Kirjoittaja laimikko »

Laitetaan 50*50 lisäkoolaus sekä betoniseen perustukseen ja puiseen välipohjaan. Täytetään väli styroxilla, mutta rakenteen taakse jätetään vapaa ilmatila. Pintaan laitetaan lastulevy. Kaiken huipuksi lisäeristetty kellari jätetään kylmilleen. Eikä tietenkään huolehdita ilmanvaihdoista. Talvella betoniin tiivistyvä kosteus hakeutuu ilmatilassa lämpimien tullen hanakasti puurakenteisiin ja puruihin. Soppa on parin vuosikymmenen jälkeen melkoisen valmis. :cry:
Ajatus olisi pudottaa koko välipohja alas ja valaa kellarista "betoniarkku". Samalla tehtäisiin uuden arkun ja vanhan betonin väliin eristys maan yläpuoliselle osalle ja ulkopuolelle maan alle esim fuktisol tms. Tarkoitus olisi saada hieman lisätilaa kellariin. Nyt välipohjan paksuus on 45cm, joten siitä pitäisi nipistää kellarin huonekorkeuteen.
Vastaa Viestiin