Vesi-WC-pöntön lämmityskustannukset

Keskustelu lämmitysjärjestelmien valinnasta ja huollosta, ilmanvaihdosta, putkisto- ja sähköremonteista ja muusta näihin liittyvästä.
Slyyda
Jäsen
Jäsen
Viestit: 151
Liittynyt: Ma Loka 08, 2007 12:05
Paikkakunta: Vaasan lähistö

Vesi-WC-pöntön lämmityskustannukset

Viesti Kirjoittaja Slyyda »

Tarkoituksena on tuo vesi-wc:n korvaaminen kuivakäymälällä. Ja sitähän sitten pitää perustella itselleen niin monella seikalla kuin mahdollista, kun se on aika kallis vekotin.

Tärkeimmät syyt, jotka ei varsinaisesti liity tähän aiheeseen, ovat:
- viemärisysteemi pitää uudistaa 2014 mennessä
- kalliilla ostettu ruoka pitäisi muka antaa jollekki maajussille lannoitteeksi, eikä vain antaa, vaan vielä maksaa siitä ilosta :shock:
- helpompi ja halvempi uudistaa viemärisysteemi kun tarvitsee pähkäillä ainoastaan harmaavesien kanssa
- voi uudistaa systeemin osa kerrallaan

Täällä on tuollanen vanhahko Gustavsberg jossa yksi vetokahva, eli "tarpeesta" riippumatta lähtee aina sama lasti vettä. Kahtelin netistä joidenki kauppojen listoilta, näyttäisi olevan normaalikoko 6 litraa.

Hanasta tulee aina kylmää vettä vesisäiliöön, joka sitten luonnollisesti lämpiää jonkin verran, koska se on sisätiloissa. Ja kaikki turha lämmittäminen on .. turhaa :-D

Jotenka iskin digitaalisen lämpömittarin "ulko"pään vessanpöntön vesisäiliöön, sisääntuloputkesta katsoen toiseen päähän alaosaan. Ja rupesin mittaamaan lämpötilavaihteluita. Lukema talteen juuri ennen vetoa ja sen jälkeen kun vesisäiliö on uudestaan täynnä.

Täysin aukoton tämä tilastointi ei ole, koska vesi suihkuaa sisään pisaroina ilman halki ja lämpiää jo siinä jonkin verran, tätä ei mittaukseen tule. Tuo ilmahan imaistaan vedon yhteydessä huoneesta ja se puhaltuu takaisin jäähdyttyään huoneeseen, eli lämmitystarve on mittaamaani suurempi. Mittarini näyttää 0.1 asteen tarkkuudella, eli mittaustulos on aika karkea johtuen pienistä astevaihteluista vetojen välillä.

Tulokset:
Mittausaika on 5 täyttä vuorokautta ja kaksi puolikasta, eli noin 6 vuorokautta.
Yhteensä tuo 6 litraa on lämmennyt 131.7 astetta, 51 tyhjennystä.
Korkein mitattu lämpötila on ollut 17.9 astetta, ja alin 9.9 astetta.
Suurin lämpötilan tiputus on ollut 6.3 astetta, ja pienin 0.9 astetta.

Tuosta olisi kiva laskea, paljonko tuo vie energiaa lämmittää, joten tein pikaisen googletuksen (kun en itse osaa suoralta käsin laskea) ja löysin tämän:
http://www.oph.fi/etalukio/opiskelumodu ... 2/l12.html
Tuosta mukaillen väänsin tällaisen laskutoimituksen:
(4.19*10^3*6*(131.7))/(0.95*10^3)/(60*60)/6*300
48.40552631578947368400
/6 koska vuorokausia oli 6, *300 koska ajattelin, että lämmityskautta on noin 10 kuukautta, tietysti tuossa voisi olla 365 jos olisi lattialämmitys vessassa.
Eli alle 50 kWh menisi energiaa suorasähkölämmityksellä hukkaan tuon vesimäärän lämmittämisessä vuodessa (alle 5€). Kuulostaa vähältä, ei tällä voi perustella mitään hankintaa! Toivottavasti joku löytää tästä nyt jonkin virheen? :roll:
Tai muita kommentteja :-D
Ja hyvää alkavaa perjantai-iltaa kaikille :-D
mich
Jäsen
Jäsen
Viestit: 243
Liittynyt: To Helmi 01, 2007 16:59
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja mich »

Liian monimutkaista matikkaa tähän aikaan viikosta. Mutta teinpä karkean laskelman vesikustannuksista:
Jos veto on 6l, ja meidän 6 henkisestä perheestä jokainen vetää 3 kertaa (?) päivässä, tekee se vuodessa 6x3x365 = 6570 vetoa eli 39420 litraa.
Puhdas vesi maksaa 1.15e kuutio ja jätevesi 1,54e kuutio, eli veden pöntösskäväisy maksaa 2,69 e/ kuutio.
Ja kun vettä menee vetelyyn 39,42 kuutiota vuodessa, tekee se 106 euroa ja hilut.

Tuo vetomäärä on ihihasta vedetty, voisi pitää pari viikkoa kirjaa todellisesta kulutuskesta. Toki pitäisi myös laskea oman pöntön iskutilavuus. Mutta kaiken kaikkiaan n 5-6 v kestäisi kuolettaa kuivakäymälä, ja sen jälkeen joka päkistys olisi silkkaa säästöä!
pikkumökki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 246
Liittynyt: Su Marras 26, 2006 11:25
Paikkakunta: Länsi-Suomi

Viesti Kirjoittaja pikkumökki »

http://www.naturum.fi/
Tuollaisen huippukäymälän hinnan kattaa siis 300 vuodessa säästyneellä sähköllä :lol: . Tosin siinä on oma röörinsä eli taitaa karata lämpöä enemmän kuin se 5e vuodessa. Vedenkulutuksesta tulee säästöä, mutta edellisen laskuista päätellen vasta n. 14 vuoden jälkeen laitteen hinta olisi katettu. Ekologisessa mielessä kuivakäymälä on fiksu ratkaisu, mutta sitten kannattaa satsata kunnolliseen laitteeseen, mitä jaksaa (ja kestää) käyttää. Perheen naisväki ainakin osaa arvostaa tuota bideemahdollisuutta, mitä käsittääkseni ei muissa ole.
RM-50
Jäsen
Jäsen
Viestit: 77
Liittynyt: To Touko 25, 2006 9:22
Paikkakunta: Suomi

Viesti Kirjoittaja RM-50 »

:shock: :shock: :shock:
Slyyda
Jäsen
Jäsen
Viestit: 151
Liittynyt: Ma Loka 08, 2007 12:05
Paikkakunta: Vaasan lähistö

Viesti Kirjoittaja Slyyda »

pikkumökki kirjoitti:http://www.naturum.fi/
Tuollaisen huippukäymälän hinnan kattaa siis 300 vuodessa säästyneellä sähköllä :lol: . Tosin siinä on oma röörinsä eli taitaa karata lämpöä enemmän kuin se 5e vuodessa.
Juuri tuo Biolanin Naturumi on kiikarissa, tosin uudempi malli mikä piti alunperin jo nyt syksyllä tulla. Tuo vanha malli on 3 senttiä liian leveä, joutuisin siirtämään käsienpesuallasta, uudempi malli oli jonkun kotiin tulleen mainoksen mukaan kapeampi.

Tuosta lämmönkarkaamisesta sen verran, että jäähän se uloste sinne laitteen sisälle lämmittämään ja putkivetoa olisi jonkin verran sisätiloissakin, joten ei se ihan suoraan olisi kaikki pois. Lisäksi tarkoitus on laittaa se hormin kautta pihalle, joka muutenkin on (pitäisi olla) tuuletusreikänä. Bonuksena se ilma sitten lähtee wc/suihku-tilasta jossa ei tällä hetkellä ole mitään ilmastointia..

Näin siis minulla, tuo vedenlämmitysjuttu oli vaan niin helposti mitattavissa niin pitihän se mitata :-D. Ja samalla tuli laskettua wc-käyntien vedenkulutus..

Kävin tarkistamassa tuon vedenkulutuksen ja olipa iloinen yllätys, se onkin 8 litraa! Säästöni vuodessa onkin siis lähes 65kWh :-D
(4.19*10^3*8*(131.7))/(0.95*10^3)/(60*60)/6*300
64.54070175438596491200

Kaikkea kivaahan tosta voi pähkäillä, esim. vieraista saatava hyöty kasvaa lisäkompostin ja lannoitteen muodossa (ihminen tuottaa lämpöenergiaa myös, olikohan jotain 100wattia)! Kunhan vaan muistaa ettei tarjoile vieraille mitään niin jää plussalle..
vesamaan
Jäsen
Jäsen
Viestit: 370
Liittynyt: Ti Syys 26, 2006 22:03
Paikkakunta: Orimattila

Viesti Kirjoittaja vesamaan »

mich kirjoitti:Jos veto on 6l, ja meidän 6 henkisestä perheestä jokainen vetää 3 kertaa (?) päivässä, tekee se vuodessa 6x3x365 = 6570 vetoa eli 39420 litraa.
Ei kai Vinksi vielä vedä :shock: ?
pikkumökki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 246
Liittynyt: Su Marras 26, 2006 11:25
Paikkakunta: Länsi-Suomi

Viesti Kirjoittaja pikkumökki »

K-kka lämmittää wc:tä.. Tämä on sopiva foorumi näille pohdinnoille, naapureille ei kannata varmaan kertoa :lol:.
Avatar
rautarunnari
Jäsen
Jäsen
Viestit: 831
Liittynyt: La Loka 21, 2006 14:12
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja rautarunnari »

eiköhän vaan sijoiteta rahat siihen, että kun paskaputkea uusii, niin laittaa kaksi putkea. toinen sköndelle ja toinen harmaalle vedelle. lopputulos: helposti puhdistettava lämmönvaihdin autotallin lattian alle ennen kuin viemäri häviää kaupungin omistukseen. vaihdin siis vain harmaavesiputkeen. pitäisi olla kohtuuhelppo toteuttaa, esim. eristetyllä muovialtaalla, tms.

lopputuloksena iso osa suihku / tiskiveden sitomasta lämpöenergiasta takaisin kiertoon. miten suuri, se jää sitten niille hifisteille, jotka sitä lähtevät tekemään. itse olen vain tällainen katalyytti.

ja tämäkin on kännipuhetta, mutta ei ihan päätöntä ?
H
Kaikkien alojen erikoisasiantuntija
JJ
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1559
Liittynyt: Ma Huhti 11, 2005 12:03
Paikkakunta: Vanda

Viesti Kirjoittaja JJ »

rautarunnari kirjoitti: ja tämäkin on kännipuhetta, mutta ei ihan päätöntä ?
H
Oletkos nähnyt miltä harmaavesikaivo näyttää vuoden käytön jälkeen? Todella ikävältä... joten aika hankala tehä vaihdinta joka ei aika nopsaa mene ihan limaiseksi ja tukkoon.

Tosiasiahan on, jos tuo olisi mahdollista tehdä kannattavasti ja kätevästi ja vielä jopa toimivasti, joku olisi sen jo tehnyt.

Mutta mukavahan näitä on pohdiskella.
Slyyda
Jäsen
Jäsen
Viestit: 151
Liittynyt: Ma Loka 08, 2007 12:05
Paikkakunta: Vaasan lähistö

Viesti Kirjoittaja Slyyda »

rautarunnari kirjoitti:eiköhän vaan sijoiteta rahat siihen, että kun paskaputkea uusii, niin laittaa kaksi putkea. toinen sköndelle ja toinen harmaalle vedelle. lopputulos: helposti puhdistettava lämmönvaihdin autotallin lattian alle ennen kuin viemäri häviää kaupungin omistukseen. vaihdin siis vain harmaavesiputkeen. pitäisi olla kohtuuhelppo toteuttaa, esim. eristetyllä muovialtaalla, tms.

lopputuloksena iso osa suihku / tiskiveden sitomasta lämpöenergiasta takaisin kiertoon. miten suuri, se jää sitten niille hifisteille, jotka sitä lähtevät tekemään. itse olen vain tällainen katalyytti.

ja tämäkin on kännipuhetta, mutta ei ihan päätöntä ?
H
Tarkoitatko tällaista systeemiä:
http://www.builditsolar.com/Experimenta ... barrel.htm
Tuo JJ:n mainitsema mahdollinen puhdistusongelma on itseäkin hieman vaivannut, mutta kokeilemallahan se selviää :-D
Näillä kahdella ei tuota ongelmaa ole, mutta hyötysuhde lienee huomattavasti heikompi:
http://www.builditsolar.com/Projects/Wa ... g.htm#GWHX
plaanaa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 554
Liittynyt: Pe Marras 18, 2005 2:40
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja plaanaa »

Ei jumalauta ja tää sama porukka sanoo vakavalla naamalla että uudet ikkunat ei maksa itseään takaisin!!

:lol: :lol: :mrgreen:
Tume_t
Jäsen
Jäsen
Viestit: 148
Liittynyt: Pe Touko 04, 2007 21:23
Paikkakunta: krs

Viesti Kirjoittaja Tume_t »

plaanaa kirjoitti:Ei jumalauta ja tää sama porukka sanoo vakavalla naamalla että uudet ikkunat ei maksa itseään takaisin!!

:lol: :lol: :mrgreen:

Juuri sama tuli mieleen...
:lol:
Slyyda
Jäsen
Jäsen
Viestit: 151
Liittynyt: Ma Loka 08, 2007 12:05
Paikkakunta: Vaasan lähistö

Viesti Kirjoittaja Slyyda »

Tume_t kirjoitti:
plaanaa kirjoitti:Ei jumalauta ja tää sama porukka sanoo vakavalla naamalla että uudet ikkunat ei maksa itseään takaisin!!

:lol: :lol: :mrgreen:

Juuri sama tuli mieleen...
:lol:
Ensinnäkään en ymmärrä mitä tekemistä tuolla on tämän ketjun aiheiden kanssa, ja toisekseen en itse ole tuollaista missään väittänyt. Eli niinku täh, mitä tarkoitatte / mitä haluatte viestittää?

Selvennetään nyt omalta osaltani vielä se, että kyllä tuolla aloitusviestillä oli tarkoitus olla sekä tieto- että hupi-arvoa. Tuota ikuista ikkunanvaihtotaistelun tähän vetämistä en vain ymmärrä.


Ja jottei aivan turhaksi tämäkin viesti päätyisi, niin lisäisin vielä tuohon lämmityskustannusjuttuun sen, että siinä pitäisi varmaankin ottaa huomioon sen veden kokonaislämmitystarve. Se vesihän kerkeää putkistossa lämmetä jo ennen vessanpöntön säiliöön menoa.
8 asteella lämpötilaeroksi tulee 279.4, joka on noin 137kWh
9 asteella lämpötilaeroksi tulee 227.4, joka on noin 111 kWh
Lisäksi tulisi varmaan huomioida vesilukkoon jäävä vesi, Ja vielä tuosta mittaustavasta on todettava, että mittarin sijoitus pöntön alaosaan oli huono ratkaisu, pönttöä vetäessä lämpötila ensiksi nousee usein useita asteen kymmenyksiä.
JJ
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1559
Liittynyt: Ma Huhti 11, 2005 12:03
Paikkakunta: Vanda

Viesti Kirjoittaja JJ »

Slyyda kirjoitti: Ensinnäkään en ymmärrä mitä tekemistä tuolla on tämän ketjun aiheiden kanssa, ja toisekseen en itse ole tuollaista missään väittänyt. Eli niinku täh, mitä tarkoitatte / mitä haluatte viestittää?
Et vaan tainnut tajuta tuon kommentin hauskuutta ja hymiöitä lopussa.
Slyyda
Jäsen
Jäsen
Viestit: 151
Liittynyt: Ma Loka 08, 2007 12:05
Paikkakunta: Vaasan lähistö

Viesti Kirjoittaja Slyyda »

JJ kirjoitti:Et vaan tainnut tajuta tuon kommentin hauskuutta ja hymiöitä lopussa.
Joo, en tajunnut, eikä se vieläkään auennut... ehkä sitten joskus, olen vielä ihan noob täällä. Kiitos selvennyksestä :-D
Vastaa Viestiin