Kestääkö Fuktisol tiilitalon painon?

Keskustelua maanpinnan alapuolelta - kellari, salaojat, sokkeli jne.
Vastaa Viestiin
Yrjänä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 30
Liittynyt: Pe Marras 30, 2007 2:50
Paikkakunta: Pori

Kestääkö Fuktisol tiilitalon painon?

Viesti Kirjoittaja Yrjänä »

Päräytin hieman kellarin lattiaa rikki ja vesi nousi sentin päähän lattia pinnasta. Tarkoitus oli tehdä uusi sokkeli rivinteeraukselle, joka kantaa yläkertaan muurattavia seiniä, jotka kantavat betonista yläkerran lattiaa. Meni suunnitelma uusiksi siltä osin. Nyt aion edetä seuraavasti. Asennan fuktisolia seinään ulkopuolelle ja salaojitan kellarin, lisäksi johdatan sadevedet omaan putkistoonsa. Valan uuden 30cm *50cm sokkelin kymmen senttisen fuktisolin päälle ettei tarvitse kaivautua liian syvälle, koska pohjavesi on kovin ylhäällä. Kestääkö Fuktisol tiili talon painon?
JJ
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1559
Liittynyt: Ma Huhti 11, 2005 12:03
Paikkakunta: Vanda

Viesti Kirjoittaja JJ »

www.malander.fi kirjoitti:FUKTISOL salaojittavia lämmöneristeitä asennettaessa rakennuksen anturan alle tulee pääsääntöisesti käyttää kovempia levyjä 30 kg, 45 kg tai 55 kg. Levyjen kuorman kesto selviää kuormitustaulukosta, mikäli sellaista ei ole käytössä on syytä ottaa yhteyttä tekniseen neuvontaan. Paalutetun rakenteen ja kävelykuorman
Kantavien rakenteiden eristämiseen voidaan huoletta käyttää 19 kg:n levyjä. Älä rakenna kiinni kallioon, vaan käytä kallion ja rakennuksen välissä sepeli patjaa, jossa ei ole hienoja kiviaineksia vedenpaineen ja kapillaarisuuden eliminoimiseksi. FUKTISOL eristetty uudisrakennus oikein tehtynä Ei tule koskaan kärsimään kosteusongelmista, koska se kuivaa itse itsensä ulospäin."
http://www.malander.fi/tuotteet/uudisrakennukset.htm

Tuossa kappaleiden välissä on hieman outo lause, mutta varmaan asia tuli selväksi. Eli löytyy eri kovuusluokan levyjä eri tarkoituksiin.

Tuo rakenne kyllä muilla tavoin hieman ihmetyttää, mutta kai sillä on jokin tarkoitus? Tulisija yläkertaan? Kantavien rakenteiden kanssa kikkailu on aina tarkkaa puuhaa, mutta varmaan tiedät mitä teet tai sinulla on apuna joku joka tietää. Onkos talo ihan läpitiilitalo? Minkäslainen rakenne on nyt? Ihan siis asian vierestä...
Matti Alander
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2256
Liittynyt: To Tammi 13, 2005 20:36

Finnfoam 400 kpa

Viesti Kirjoittaja Matti Alander »

Mikäli eristettävä ala on pieni ja kuormitusta tulee paljon voidaan seinän alla käyttää paremmin kuormitusta kestävää Finnfoam levyä ja muualla lattian alla taas kuivumisen alaspäin sallivaa Fuktisol levyä.
Finnfoamin rikkoontumiskuormituksen kesto on parempi, kuin kovimmallakaan Fuktisol levyllä ja juuri pienellä kaistaleella suoraan seinäanturan alla ei kuivumista alaspäin välttämättä tarvita, koska ylimääräinen kosteus siirtyy rakenteessa kuivempaa kohti, pyrkien tasaantumaan. Lopulta lattian alla oleva Fuktisol tai kellarinseinän Fuktisol puskee kosteuden maaperään.
Finnfoam levy toimii kuitenkin kapillaarikatkona, vaikka ei sallikkaan rakenteen ulospäin kuivumista.
Yrjänä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 30
Liittynyt: Pe Marras 30, 2007 2:50
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Yrjänä »

Eli teen sokkeli erityksen finfoamista 10cm paksuna ja muutoin eristän fuktisolilla. Ei siis tarvitse laittaa 15- 20cm salaoja sepeliä alle pelkkä tasauskerros ja finfoam riittää. JJ: lle katso Ajatuksia peruskorjauksesta. Olen siinä kertonut motiiveista.
Vastaa Viestiin