Kysymykseni koskee kellarin kosteus ja lämmöneristystä.
Haulla löytyy tosiaankin paljon aiheesta mutta ei kuitenkaa vastaavanlaisia tapauksia.
Tarkoituksena ottaa siis kellari asuinkäyttöön ja tehdä salaojat ja asianmukaiset eristeet sekä lattiian että seiniin. Lattian osalta näyttää että päätyisinn salaojittavaan lämmöneristeeseen(fuktisol)
Ongelmana on kellarin seinät ulkopuolelta, seinät on muurattu luonnonkivestä missä on paljon ulokkeita ja ihan ensimmäisenä en haluaisi alkaa tasoittamaan ja oikomaan betonilla vaan kysyn että onko muuta vaihtoehtoa toteuttaa kosteuseristys ulkoseinään kuin patolevyt ja salaojittavat eristeet. Nuo vaativat melko tasaisen pinnan.
Kysymykseeni tuli asiantuntijalta rakentaja-palstalla vastaus:
"Jos asennus tuntuu täysin mahdottomalta, seinän viereen kannattaa asentaa karkea kiviaines, joka kuljettaa kosteutta ylös. Tällöin ei myöskään kannata pystyyn asentaa eristettä, pelkästään vaakaan."
Onko kellään kokemuksia muista ratkaisuista ja mitähän tuolla lauseella tarkkaanottaen tarkoitetaan?
Versioita on niin monia ja niiden sekoituksia, kun lukee tätä foorumia niin menee pää pyörälle.
Kiitos jos joku näkee vaivaa vastata jälleen kerran tähän aiheeseen.
