Huokoleijonan maalaus/makulatuuripaperointi...kumpi ensin???

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Vastaa Viestiin
Oto Hascak
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2338
Liittynyt: La Huhti 08, 2006 15:26
Paikkakunta: Pirkanmaa/Sastamala
Kotisivu: www.suorakon.com
Paikkakunta: Sastamala
Viesti:

Re: Huokoleijonan maalaus/makulatuuripaperointi...kumpi ensin???

Viesti Kirjoittaja Oto Hascak »

Harrastelija kirjoitti:Naulankannat paikkasin paperipaloilla ja tuli hyvää jälkeä, mutta ongelmaksi on muodostunut kampanaulat. Naulojen kannat on alkanut tulla ulos levystä >> osaako kukaan sanoa mistä vika saattaa johtua
Voi olla niinkin yksinkertainen asia, että levy ei yksinkertaisesti ole kunnolla seinässä kiinni. Toisinsanoen se pääsee esimerkiksi painettaessa painumaan seinää kohden, jolloin naulat pysyvät paikoillaan ja korkkaavat luonnollisesti tapettiin reiän. Noita näkee välillä kipsiseinissäkin...

Toisekseen niissä kampanauloissa on huomattavasti pienemmät kannat kuin huopanauloissa. En myöskään ymmärrä, että minkä h*lvetin takia ohuelle huokolevylle on oltava niin jumalattoman pitkä naula??? :shock: Ikinä en ole nähnyt, että mistään talosta (olkoonkin ollut vaikka 50 vuotta kylmillään ja läpeensä kostea) olisivat lyhyet huopanaulat korkkaantuneet irti. Koittakaapa irroittaa huopanauloilla kiinnitetty huokolevy seinästä... On aikamoinen ihme, jos yksikin naula irtoaa levyn mukana! :lol: Eli unohtakaa kampanaulat ja käyttäkää huopanauloja (=pahvinauloja).

Mitä itse olen tapetoinut huokolevyseiniä tai katsellut muiden tapetoimia huokolevyseiniä, niin ei sieltä ole naulankantojen kittaukset/saumanauhat läpi paistaneet. Tuo makulatuuri, pinkopahvin liisteröinti, sanomalehtien liisteröinti jne ovat omaan makuuni hieman turhia töitä. Ei niistä mitään haittaa ole, mutta suoranainen hyöty jää verrattain pieneksi. Se etu "paperoinneissa" on, että pinkopahvin tapetointi jämäköittää pintaa reilusti ja muillakin paperoinneilla saadaan se huokolevyn struktuuri eli pinnan "röpeliäisyys" hoidettua pois. Omaan makuuni tuo huokolevyn röpöliäisyys ei silmää haittaava tekijä ole.
Rakennuskonservaattori, restaurointirakentaja ja restaurointikisälli
http://www.suorakon.com
Tuomo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 336
Liittynyt: La Touko 21, 2005 23:44
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Huokoleijonan maalaus/makulatuuripaperointi...kumpi ensin???

Viesti Kirjoittaja Tuomo »

hannam kirjoitti:Eli: meillä on jonkinasteinen vääntö levytysmateriaalista. Puoliskon mielestä huokoleijona on niin "haperoa", että siihen saa 'nojaamalla reiän'. Ehkä karrikoidusti mutta sen mielestä se on liian pehmeää seinän pintarakenteeksi (päälle paperoinnit ja tapetti) ja olisi kovin altis kolhuille. Onko se? Kokemuksia? Mä en voi uskoa tuohon. Seiniin olen ajatellut huokoleijonaa koska mun mielestä ei ole muuta vaihtoehtoa. Miten paljon esiliisteröinti "kovettaa" pintaa?
Pari vuotta ovat levyt olleet seinässä, eikä mitään ongelmia kestävyyden kanssa ole ollut. Levynä 12 mm huokoleijona, paperointi ja tapetti. Yhtään kolhua tai reikää ei ole tullut.

Esiliisteröinti ei mielestäni juuri "koveta" pintaa vaan pikemminkin "tiivistää". Ei se tee yhtään enempää levystä varsinaisesti iskun kestävää.
Pekka Huhta kirjoitti:Ei huokoleijona mitään haperoa ole.

On aika yleinen kuvitelma että haltex jotenkin menisi runttaan ja painuisi kasaan melkein itsestään. Normaaliasumista se kestää hyvin, ja jos pinnan kestävyys jännittää, niin siihen voi liimata kiinni pinkopahvin á la Kalevi Järvinen, jolloin se kestää jo hyvin vaikka lastenhuoneessa paiskottaisiin rekkoja seinään.

http://www.suomenkuitulevy.fi/files/dow ... 050613.pdf

Jos seinässä on selluvillaa tuon Haltexin alla, niin kyllähän se sitten notkuu jo aika lailla. Huokolevy on parhaimmillaan juuri lisäeristeenä vanhan lautarakenteen päällä ja noissa koolatuissa se ei ole omimmillaan. Vaihtoehtoina on laittaa alle 12 mm sekavaneri (joka mahdollistaa tavaroiden kiinnittelyn seiniin) tai sitten käyttää 24 mm huokoleijonaa.

Pekka
Missä meillä voitiin laittaa levy suoraan vaakalaudoituksen päälle, niin siellä se laitettiin. Missä taas piti kuljettaa lähinnä sähköjohtoja ja rasioita, niin ne seinät koolattiin 22 mm laudalla 400 välein. Koolatuissa seinissä siis levyn takana pelkkää ilmaa. Kun koolausten välistä levyä kädellä painaa, niin painuuhan se vähän sisäänpäin. Mutta ei meillä ainakaan ole ollut mitään merkitystä. Eihän seiniin nojailla normaalistikkaan.

Eli mielestäni toimii myös pelkän koolauksen kanssa. Eihän nyt sentään pelkät ilmavirrat saa levyä notkumaan, suorana se seinällä seisoo. Tukevampihan se tietysti on, jos alla on jotain kovaa. Ja ennen kaikkea, jos seinään aikoo jotain kiinnitellä, niin aina parempi kun levyn takana on kunnon tartuntapinta. Tosin 70 mm ruuvilla jo pieni taulu pysyy kiinni :wink:
leenamari
Jäsen
Jäsen
Viestit: 84
Liittynyt: Ti Heinä 24, 2007 14:18
Paikkakunta: Lpr

Re: Huokoleijonan maalaus/makulatuuripaperointi...kumpi ensin???

Viesti Kirjoittaja leenamari »

Nyt on haltexit liisteröity ja pitäis päättää..... Meillä tapetti on vähän kohokuvioitua ja huoneessa on yksi ainoa ikkuna pohjoiseen, eli ei kauhean valoisa. No, mä palaan asiaan kun on tapetit seinässä ja kerron sitten miten tehtiin ja miten kävi
:-D
Avatar
Hower
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1866
Liittynyt: To Elo 25, 2005 13:00

Re: Huokoleijonan maalaus/makulatuuripaperointi...kumpi ensin???

Viesti Kirjoittaja Hower »

Mihinkähäntä huokolevy kiinni?

Kellarista ylösnousemuksen kokeneena alkaa osittainen laajentaminen sivuvinttiin, pintaan kait huokolevyä....
On tääkin varmaan selvitetty jo miljoonaan kertaan mutta laiska :oops: kun olen niin kysyn:

Katto:
- peltikattolaudoituksen alle ilamrakoa n.5cm
- tuulensuojaksi Tuulileijona
- Vitalia sen verran kun mahtuu
- mahd. uutta rimoitusta/koolinkia / Vitalia
- ilmansulkupaperi
- sitten laudoitus vai riittääkö rimat, vaneri mitä?
- huokolevy paksuudeltaan mitä?


Ulkoseinä:
- ulkopanelointi
- paikallaan oleva originaali huokolevy
- Vitalia runkotolppien väliin
- ilmansulkupaperi
- laudoitus vai riittääkö rimat, vaneri mitä?
- huokolevy paksuudeltaan mitä?

Vai jättäiskö huokolevyt pois ja naputtelisi vaan panelonnin seiniin ja kattoon :?:
kahekka
Uusi jäsen
Viestit: 9
Liittynyt: La Maalis 15, 2008 14:28
Paikkakunta: Kalajoki

Re: Huokoleijonan maalaus/makulatuuripaperointi...kumpi ensin???

Viesti Kirjoittaja kahekka »

Miten huokoleijonaan kiinnitetään taulut ja esim. koristehyllyt? Jos laittaa sitä paksumpaa, eli 24mm levyn, niin millaisen taulun siihen tohtii kiinnittää ja miten? Voiko huokolevyyn kiinnittää esim. niillä valkoisilla taulukoukuilla joissa on ne kolme lyhyehköä piikkiä? Jos taas kiinnittää jollakin naulalla, niin eikös se tee silloin reiän myös ilmansulkupaperiin, joka ei sitten olekkaan enää tiivis?
Oto Hascak
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2338
Liittynyt: La Huhti 08, 2006 15:26
Paikkakunta: Pirkanmaa/Sastamala
Kotisivu: www.suorakon.com
Paikkakunta: Sastamala
Viesti:

Re: Huokoleijonan maalaus/makulatuuripaperointi...kumpi ensin???

Viesti Kirjoittaja Oto Hascak »

kahekka kirjoitti:Miten huokoleijonaan kiinnitetään taulut ja esim. koristehyllyt? Jos laittaa sitä paksumpaa, eli 24mm levyn, niin millaisen taulun siihen tohtii kiinnittää ja miten? Voiko huokolevyyn kiinnittää esim. niillä valkoisilla taulukoukuilla joissa on ne kolme lyhyehköä piikkiä? Jos taas kiinnittää jollakin naulalla, niin eikös se tee silloin reiän myös ilmansulkupaperiin, joka ei sitten olekkaan enää tiivis?
Mikä sulla on seinärakenteena?

Lyöt naulan koukuksi taulua varten. Jos takana on hirsi, niin koita olla osumatta varaukseen (lue: "tyhjää" takana). Jos kyseessä on rankorakenne, jonka alla umpilaudoitus, niin koita olla osumatta lautojen saumaan (lue: "tyhjää" takana). Jos kyseessä on rankorakenne, jonka takana on suoraan villa, niin koita osua koolinkiin (lue: muualla on "tyhjää" takana). Jos taas naulan myötä pelkäät rikkovasi ilmansulun, niin mietippä, että onko siihen ilmansulkuun tullut jo noin miljoona reikää levyn kiinnityksen myötä. :wink:
Rakennuskonservaattori, restaurointirakentaja ja restaurointikisälli
http://www.suorakon.com
koulukoti
Jäsen
Jäsen
Viestit: 193
Liittynyt: La Tammi 26, 2008 20:15
Paikkakunta: halikko

Re: Huokoleijonan maalaus/makulatuuripaperointi...

Viesti Kirjoittaja koulukoti »

[*]Mitä itse olen tapetoinut huokolevyseiniä tai katsellut muiden tapetoimia huokolevyseiniä, niin ei sieltä ole naulankantojen kittaukset/saumanauhat läpi paistaneet. Tuo makulatuuri, pinkopahvin liisteröinti, sanomalehtien liisteröinti jne ovat omaan makuuni hieman turhia töitä. Ei niistä mitään haittaa ole, mutta suoranainen hyöty jää verrattain pieneksi. Se etu "paperoinneissa" on, että pinkopahvin tapetointi jämäköittää pintaa reilusti ja muillakin paperoinneilla saadaan se huokolevyn struktuuri eli pinnan "röpeliäisyys" hoidettua pois. Omaan makuuni tuo huokolevyn röpöliäisyys ei silmää haittaava tekijä ole.[/quote]


Hei,
teetkö esiliisteröinnin tai jonkinmoisen pohjamaalauksen huokolevyn päälle kuitenkin ennen tapetointia (ei sileyden takia vaan estämään liisterin imeytymistä sisään..)? Olen miettinyt makulatuurilla tapetoimista ja sen maalaamista - tai voimapaperilla. Onko sinulla kokemusta voimapaperin käytöstä tapettina: tarkoitan molemmin puolin mattaa kauniin ruskeaa pakkaus ym. paperia ?
Uula ei ilmeisesti myy enää makulatuuripapereita, mistä kannattaa hankkia - PaHu? Postin kautta tarvii tilata joka tapauksessa. Onko makulatuureissa eroa? Meillä kansalaisopistolla on jotain kirjapainosta saatuja makulatuurirullia: tavattoman ohutta ja heikkoa!

Katto on kanssa nyt huokolevytetty (pieni huone) - onnistuukohan makulatuuri/voimapaperitapetointi...mietin myös vaihtoehtoa: maalata niin että huokolevyn väri saa kuultaa läpi...itse asiassa pidän paljon tuosta huokolevyn väristä ja sen antamasta "valosta"..mutta saumojen ja naulojen takia sitä ei voi jättää näkyviin...jokin huokolevyn näköinen lumppupaperi seinässä olisi hieno - löytyykö sellaista? Siis pidän myös juuri tuosta huokolevyn "röpeliäisyydestä"

Vinkeistä kiitollinen - ehkä iloa muillekin!

koulukoti
Oto Hascak
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2338
Liittynyt: La Huhti 08, 2006 15:26
Paikkakunta: Pirkanmaa/Sastamala
Kotisivu: www.suorakon.com
Paikkakunta: Sastamala
Viesti:

Re: Huokoleijonan maalaus/makulatuuripaperointi...

Viesti Kirjoittaja Oto Hascak »

koulukoti kirjoitti:teetkö esiliisteröinnin tai jonkinmoisen pohjamaalauksen huokolevyn päälle kuitenkin ennen tapetointia (ei sileyden takia vaan estämään liisterin imeytymistä sisään..)?
Teen esiliisteröinnin. Itse olen esiliisteröinnin suorittanut aina kahteen kertaan lantraamattomalla liisterillä, mutta ilmeisesti yksikin kerta riittää... Ensimmäisessä opinahjossa nuo liisteröinnit tehtiin aina kahteen kertaan, mutta seuraavassa laitoksessa vain kertaalleen.
koulukoti kirjoitti:Onko sinulla kokemusta voimapaperin käytöstä tapettina: tarkoitan molemmin puolin mattaa kauniin ruskeaa pakkaus ym. paperia ?
Tekisi mieli sanoa, että yhdellä työmaalla tuolla tehtiin seinät sekä katot, mutta en uskalla varmaksi sanoa... Mua ei oo nuo "viimeisen pinnan" tekemiset sillä tavalla koskaan kiinnostaneet eli ole niihin tullut sillä tavoin tutustuttuakaan ja tieto menee yhdestä korvasta sisään ja seuraavasta ulos... :oops: :lol: Jotain ruskeaa paperia kuitenkin kattoihin sekä seiniin tuli ja se toimi hienosti.
koulukoti kirjoitti:Katto on kanssa nyt huokolevytetty (pieni huone) - onnistuukohan makulatuuri/voimapaperitapetointi...
En ole koskaan huokolevykattoa paperoinut. Ainakin raakalaudasta lyödyn katon paperointi onnistuu sekä säkkikankaalla verhoillun katon. Kummasti se paperi sinne kattoon vaan kiinni ottaa ja oikenee nätiksi pinnaksi. Tuo raakalaudasta lyödyn katon paperoinnin maalaaminen liimamaalilla hieman jännitti. Paperi oli pingoittunut tosi nätiksi pinnaksi ja sitten siihen sudittiin todella märästi liimamaalia ja paperit vettyivät sekä rypistyivät aivan älyttömän paljon. Tuolloin olin aivan varma, että paperit tulevat alas. Seuraavana päivän katto oli pingoittunut takaisin todella nätisti ja liimamaali näytti älyttömän hyvältä siinä pinnassa.
Rakennuskonservaattori, restaurointirakentaja ja restaurointikisälli
http://www.suorakon.com
kahekka
Uusi jäsen
Viestit: 9
Liittynyt: La Maalis 15, 2008 14:28
Paikkakunta: Kalajoki

Re: Huokoleijonan maalaus/makulatuuripaperointi...kumpi ensin???

Viesti Kirjoittaja kahekka »

Oto Hascak kirjoitti:
kahekka kirjoitti:Miten huokoleijonaan kiinnitetään taulut ja esim. koristehyllyt? Jos laittaa sitä paksumpaa, eli 24mm levyn, niin millaisen taulun siihen tohtii kiinnittää ja miten? Voiko huokolevyyn kiinnittää esim. niillä valkoisilla taulukoukuilla joissa on ne kolme lyhyehköä piikkiä? Jos taas kiinnittää jollakin naulalla, niin eikös se tee silloin reiän myös ilmansulkupaperiin, joka ei sitten olekkaan enää tiivis?
Mikä sulla on seinärakenteena?

Lyöt naulan koukuksi taulua varten. Jos takana on hirsi, niin koita olla osumatta varaukseen (lue: "tyhjää" takana). Jos kyseessä on rankorakenne, jonka alla umpilaudoitus, niin koita olla osumatta lautojen saumaan (lue: "tyhjää" takana). Jos kyseessä on rankorakenne, jonka takana on suoraan villa, niin koita osua koolinkiin (lue: muualla on "tyhjää" takana). Jos taas naulan myötä pelkäät rikkovasi ilmansulun, niin mietippä, että onko siihen ilmansulkuun tullut jo noin miljoona reikää levyn kiinnityksen myötä. :wink:
Kiitos vastauksesta. Ehdin äskön samaa kyselemään uudella aiheella, ennen kuin muistin jotta oon tainnu tätä jo tiedustella :oops:
erow
Jäsen
Jäsen
Viestit: 125
Liittynyt: La Maalis 01, 2008 11:14
Paikkakunta: Helsinki

Re: Huokoleijonan maalaus/makulatuuripaperointi...kumpi ensin???

Viesti Kirjoittaja erow »

Vedettiin kahteen huoneeseen tosiaan jokusen aika sitten hesarit seinille vehnäjauholiisterillä. Ei natsannut kuten haluttiin eli ryppyjä siellä täällä ja varsinkin maalin alta varmasti loistaisivat. 120:llä hiekkapaperilla hioin rypyt sileiksi ja vedin tapettitalon makulatuurilla päälle a' 7€/rla. En aio koskeakaan hesariin enää. Joo säästäähän siinä jokusen euron, mutta näissä kinkereissä ei kymppi siellä täällä tunnu enää missään. Ja säästöä tulee omasta liisteristä johon kyllä luotan enemmän kuin moniin valtion päämiehiin.
JHakkinen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 307
Liittynyt: Su Marras 09, 2008 1:39
Paikkakunta: Nokia

Re: Huokoleijonan maalaus/makulatuuripaperointi...kumpi ensin???

Viesti Kirjoittaja JHakkinen »

Ihan selvennyksen vuoksi kysyn, eli ymmärränkö oikein. Huokolevy täytyy siis esiliisteröidä ennen paperointia, eli liisterillä vedetään seinät kauttaaltaan. Kuinkas kauan tuon pitäisi kuivua enenenkuin alkaa paperoida saumakohtia ja nurkkia. Entäs kuivuminen tämän jälkeen ennen koko seinän paperoinitia. Paperoinnin jälkeen siis kunnon kuivuminen ennen tapetointia/maalausta. Millaisia aikoja olette siis antaneet kuivua aina ennen seuraavaa työvaihetta?
Tuomo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 336
Liittynyt: La Touko 21, 2005 23:44
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Huokoleijonan maalaus/makulatuuripaperointi...kumpi ensin???

Viesti Kirjoittaja Tuomo »

JHakkinen kirjoitti:Ihan selvennyksen vuoksi kysyn, eli ymmärränkö oikein. Huokolevy täytyy siis esiliisteröidä ennen paperointia, eli liisterillä vedetään seinät kauttaaltaan. Kuinkas kauan tuon pitäisi kuivua enenenkuin alkaa paperoida saumakohtia ja nurkkia. Entäs kuivuminen tämän jälkeen ennen koko seinän paperoinitia. Paperoinnin jälkeen siis kunnon kuivuminen ennen tapetointia/maalausta. Millaisia aikoja olette siis antaneet kuivua aina ennen seuraavaa työvaihetta?
Eikai sitä ole pakko esiliisteröidä mutta ideahan on, että esiliisteröinti sulkee/tiivistää huokoisen pinnan, jolloin varsinaisesti liisteröitäessä ei tarvita niin paljon liisteriä ja ennen kaikkea paperi pysyy varmemmin kiinni, kun kaikki liisteri ei imeydy levyn sisään.

Muistaakseni tehtiin periaatteella liisterikerros päivässä. Eli vaihe, kuin vaihe niin seuraavana päivänä pystyy tekemään seuraavan kerroksen.
Pekka Huhta
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 3433
Liittynyt: Ma Loka 18, 2004 15:40
Paikkakunta: Espoo

Re: Huokoleijonan maalaus/makulatuuripaperointi...kumpi ensin???

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta »

Ei sen liisterin tartte vuorokautta kuivua, mutta kuitenkin sen verran että levyn pinta ei ole ihan sormiin jäävän märkä. Liisteriä menee kumminkin esiliisteröidessä aika tavalla, niin että kyllä se vesi hyvän aikaa kuivuu levystä. Täysin kuiva sen ei kumminkaan tartte olla, joskus olen ruvennut vetämään sanomalehteä päälle samantien kun oon juossut esiliisteröinnin huoneen ympäri. Ihan hyvä siitäkin tuli.

Pekka
Askartelua ja ajanhukkaa: http://www.sihistin.fi/
JHakkinen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 307
Liittynyt: Su Marras 09, 2008 1:39
Paikkakunta: Nokia

Re: Huokoleijonan maalaus/makulatuuripaperointi...kumpi ensin???

Viesti Kirjoittaja JHakkinen »

Mitenkäs nuo nurkat tulisi paperoida jotta eivät jäisi pyöreiksi? Laitanko paperin molemmista sunnista ns. puskuun nurkkaan, vai vienkö nurkan yli? Mutta eikö tällöin paperi kuivuessaan vedä itsensä pyöreäksi nurkkaan?
Aapeli
Jäsen
Jäsen
Viestit: 95
Liittynyt: Ke Syys 20, 2006 23:03
Paikkakunta: Hyvinkää

Laita pinkopahvi

Viesti Kirjoittaja Aapeli »

Kerronpa omat kokemukset. Me laitettiin pinkopahvi puukuitulevyn päälle Järvisen metodilla. En ollut koskaan ennen moista tehnyt ja se onnistui todella hyvin ja helposti. Yhdellä rullalla tahtiin koko huone, maksoi n. 50 e. Sen lisäksi, että se on halpa tulee valmista pintaa todella nopeasti ja on siistiä tehdä.

Onhan se aika hurjaa kun se on märkänä seinässä ihan kuprulla, mutta pingottuu komeesti kun kuivuu. Sama juttu kun tapetoi.

Pinko on siksikin loistava, että silloin voi käyttää pienetkin palat puukuitulevystä, epätasaisuus ja saumat eivät näy seinässä. Tulee käytettyä näin tavara tarkkaan.

Tapetointi näyttää siinä ihan priimalta, ei näy saumoja. Teen sillä kokemuksella kaikki muutikin seinät pinkopahvilla, loistavaa tavaraa.
Vastaa Viestiin