Ensinnäkin kiitokset tästä hyvästä ja mielenkiintoisesta palstasta.
Oma rakennus projekti on kestänyt noin 5 vuotta tyylin hartiapankki.
Alkoi ikkunan vaihdolla tuohon "vanhaan"puoleen ja jatkunut lisäsiivellä,
http://kotisivu.dnainternet.net/tuujuh/rmtalo.htm löytyy pari kuvaa viime talvelta. Tänä kesä lisäeristystä ja uutta ulkovuoria seuraavaksi sitten yläkerran remontti. Tuosta laajennuksen "ulkonäöstä" voidaan olla montaa erimieltä, mutta tärkeintä asumis mukavuus.Vanhalla puolella kun ei ole kellaria juuri nimeksikään missä olisi sauna yms. . Lisäsiivessä n.80 m2, sauna, pesuhuone, kodinhoitohuone, wc, olohuone "vinosisäkatolla", pieni viherhuone (kongiksi nimitetään) jonka alla käyttämätön kellari sekä kuisti jatkeena.
Tuli tuossa itselläkin eteen tuo kosteus kellarissa jossa painesäiliö ja lämminvesivaraaja, kylmävesi hikoilua putkissa. Antaa välikerrokseen välillä ummehtuneen hajun. Muutaman päivän olen yrittänyt saada ilmastointi hormia toimimaan eri konstein mutta tuloksetta.
Tänään sain lainaan kameran jolla sain kuvattua hormiston, yllätys yllätys rakennus aikaan vuonna "5" :) on tippunut piippua tehdessä betonia hormin pohjalle tukkeeksi. Siitä sitä sitten jatketaa...
Laajennus ritsikan kylkeen
Tuo on kyllä aivan totta. Mutta tärkeintä kai on, että itse tykkää.Tuosta laajennuksen "ulkonäöstä" voidaan olla montaa erimieltä, mutta tärkeintä asumis mukavuus.
Itse olisin yrittänyt tehdä laajennuksen samalla tyylilä kuin vanhan osan, eli pienemmät ikkunat jne. Mutta kyllähän isot ikkunat antavat mukavasti valoa sisälle. Sauna lisäsiivessä on lisäksi paljon parempi ratkaisu kuin sauna kellarissa, ainakin omasta mielestäni.
Asumismukavuus nousee varmasti kertaheitolla
Ilmastointi hormi
No niin, nyt on sitten hormi auki.Homma oli aikaa viepää mutta kannatti. Eli sain kameran lainaan jolla sain kuvattua hormin, siellä oli muuraus vaiheessa tippunut laastia ja sitä oli n.30 cm:n matkalla. Homma meni näin että kuvasin hormin,mietintää millä konstilla saa laastin irtoamaan putkesta joka oli vaakaputkessa noin 4 metrin päässä kellarista. Ajatus syntyi kamerasta eli upoletti putkeen "junttapäähän" ja juntaten, sen jälkeen vanhoja imurinputkija peräjälkeen liittäen ja roinaa pois.
Kameraa,junttaa,imuria tätä rumpaten pari tuntia.kunnes viimein enää yksi mälli n.4cm:ä halkaisijaltaan, kameralla työntäen edessä kunnes tuli piippu vastaan, kamera piippuun ja mälli kameran ja hormiputken väliin eli eipä pakki enää toiminut kamerassa
, piippulla pituutta riittävästi n.8:n metriä taas mietintää että mitäs nyt, no junttaan viikset ja piipun yläkautta laskien ja nostaen kamera mukana ja kellarista samaan aikaan kaapelia syöttäen. Jopa piuhat tulivat ehjänä perässä. Kuuleman mukaan hyvin vetoa katolla, liekkö eilinen pakkanen ja tuuli aiheuttanut "vedon" mutta hormi toimii todella hyvin,kellarin lattiakin on alkanut kuivaa todella hyvin. http://kotisivu.dnainternet.net/tuujuh/rmtalo.htm sivulla kuvia noista jutuista.
Kameraa,junttaa,imuria tätä rumpaten pari tuntia.kunnes viimein enää yksi mälli n.4cm:ä halkaisijaltaan, kameralla työntäen edessä kunnes tuli piippu vastaan, kamera piippuun ja mälli kameran ja hormiputken väliin eli eipä pakki enää toiminut kamerassa

