Alkuperäiseen kysymykseen-Pannuhuoneessa ei näy mitään,sitä kun ei ole..Mutta mittari näytti ulkona aamulla klo 08:11 -25,7oC.Sisälämmöt on saatu pysymään 19-21 välillä vielä kohtuuvaivalla.Torstaina oli molemmilla vapaapäivä ja aikaa lämmittää kolmea tulisijaa yhtäaikaa keskellä päivää.Seurauksena oli tietenkin korvausilma-kato.Kun niitä venttilejä ei saanut syksyllä asennettua niin eihän tämä yllätyksenä tullut...Huomasin sitten iltasella puhelimessa pölistessäni ja samalla nurkkia tiiraillessani että olohuoneen lattialistan raossa taitaa olla ilmiselvää jäätä! Siis todellakin aivan vahingossa tuon yllättävän havainnon tein.No sieltä se on sitten yrittänyt takkakin hönkiä happea aivan uuvuksissaan alipaineesta
Asettelin mittarin vähäksi aikaa lattian rajaan ja tulos oli -4oC.Sitten kokeilin huvin vuoksi mitä vaikuttaa jos vetää teipin listan ja lattian rakoa peittämään.Saavutin näin +5oC lämpötilan-hurjaa.Varmaan pitää kesällä korjata nuo seinän ja lattian väliset saumat mitkä ne on kaiketi kultaisella 80-luvulla muuten niin tiiviissä talossa jättäneet auki.
Toinen uusi ilmiö samana päivänä oli viemärikaasujen vetäytyminen sisätiloihin sen lämmitys-session aikana.Vessan poistoventtiilistä tunki kaasua sisälle (väärää reittiä kulkevan)korvausilman mukana koska röörin ulostulo sijaitsee katolla aivan viemärin tuuletusputken vieressä.
Kellarista tuli myös lievää samaa hajua;Lattian viemäristä puuttuu vieläkin lattiakaivo/vesilukko,ja korvausilmaa imeytyi kait sieltäkin yläkertaan.
Hajut tosin laantui melko pian kun suljin vessan lautasventtiilin kokonaan ja kellarin lattiassa olevan viemärin pään myös(kumihanskalla) sekä avasin yhden ikkunan raolleen tulien ajaksi.Pakko rako kun ei muitakaan tuloventtilejä ole,ja ei sitä ilmaa näytää ainakaan seinien tai ikkunapokien läpi riittävästi tulevan,jos lainkaan..
Samalla tuli eilen mittarin avulla todistettua että 50-luvulla saattoivat jotkut rakentaa paremmin kuin v.-84. Tutkailin lattianrajoja meidän talon "vanhalla" puolella ja lukemat olivat varsin hyvät,eikä lattiavetoa tunnu missään huoneessa.Makuuhuone vanhan osan päädyssä on kuitenkin hyvin vilpoinen huone,samoin eteinen siinä välissä.Makkarissakin oli vaivaiset +13oC alimmmillaan kun sähköpatteri on pidetty aivan minimissä ja pienessä puuhellassa on pidetty tulta vain joskus ennen nukkumaan menoa. Kyllä minulle ainakin piisaa untuvatäkki ja lämmin vaimoke

Vaikkakin lukeehan jossakin sisäministeriön paperissa että +13 lattianrajassa ja +18 metrin korkeudella on terveellisen sisäilman vähimmäisvaatimus,tai jotakin sinnepäin..niin eiköhän tässä tämän muutaman pakkaspäivän vielä pärjäile 8)