pintakojerasialla renovat saa pinta-asennukseen. kalliimpaa hintaa voi mielikuvituksessa muuten kompensoida sillä, että ostaa ennakkoon yhden kerrallaan aina tilipäivisin
ulkovalaisimet alunperin: ei minkäänlaisia tai roikkajohdon päässä ollut paljas lamppu...
seuraavaksi tuli niitä posliinikantoja seinään, ja siinä lasinen pallokupu tai sylinteri - niitä samoja oli sitten saunoissa, kellareissa, eteisissä jne.
Onko tietoa, missä määrin energialaitokset vaativat sähkökaapelin vaihtamista maakaapeliksi? Ottavat tietenkin siitä jonkin hinnan vai meneekö oman työn kustannuksilla?
... oletan, että jostain lippulappusesta tai vieressä seisomisesta pitää maksaa ittensä kipeäski. Sori, huonoja kokemuksia vesilaitoksen osalta
Ajattelimme, että maakaapelin voisi laittaa joka tapauksessa, nyt kun maa on auki salaojituksen tiimoilta JA jotta olisi jatkossa turvallisempi - vai onko? Nyt sähköjohdot huojuvat puiden lomassa ja kunnon maurimyrskyn aikana siihen päälle rojahtaa vielä jokin pihamme lukuisista puista .
No ainakin kannattaa laittaa putket kaapeleita varten valmiiksi. Minulla on putkitus odottamassa jos joskus tulisi halu maakaapeliin. Muutama vuosikymmen sitten paikallinen sähkönjakelija vaihtoi alueella ilmajohdot maakaapeleihin omalla kustannuksellaan. Talomme silloinen omistaja vaan ei halunnut muutoksia joten ilmajohtoa on vielä n. 15 metriä tolpasta taloon.
Ja putkeen pitää laittaa valmiiksi vahva vetonaru!
Salaojien yhteydessä kannattaa laittaa myös talon maadoituskaapeli, joka on 25 metrinen kuparikieppi, joka johdotetaan myöhemmin sähkökeskukseen (vara-)maadoitukseksi.
Kiepin pää tulee sinne mihin keskuskytkentärima tehdään. Meillä tuo kieppi molemmista päistä rimassa ja odottanut upotusta 1,5v. Tänä syksynä tuo upotus tulee salaojaremontin myötä. Rimasta menee maadoitusjohto keskukseen ja (tulo/lämmityskierto)vesiputkistoon.
maanma kirjoitti:
Kiepin pää tulee sinne mihin keskuskytkentärima tehdään. Meillä tuo kieppi molemmista päistä rimassa ja odottanut upotusta 1,5v. Tänä syksynä tuo upotus tulee salaojaremontin myötä. Rimasta menee maadoitusjohto keskukseen ja (tulo/lämmityskierto)vesiputkistoon.
ÄLKÄÄ HYVÄT IHMISET JÄTTÄKÖ SITÄ KIEPPIÄ UPOTTAMATTA HETI.
Koska mahdollisessa vikatilanteessa, jossa kunnan tarjoamasta sähköstä putoaa nolla pois eli silloin mökki pimenee, mutta! maan ja sen maadoituskiepin välissä on tappava jännite...
jonin kirjoitti:No ainakin kannattaa laittaa putket kaapeleita varten valmiiksi. Minulla on putkitus odottamassa jos joskus tulisi halu maakaapeliin. Muutama vuosikymmen sitten paikallinen sähkönjakelija vaihtoi alueella ilmajohdot maakaapeleihin omalla kustannuksellaan. Talomme silloinen omistaja vaan ei halunnut muutoksia joten ilmajohtoa on vielä n. 15 metriä tolpasta taloon.
Otettiinkin selkoa asiasta ja energiafirma ei ole aikeissa kustantaa ko. rojektia eikä meilläkään ole tässä vaiheessa siihen haluja.
Laitamme siis putket kaapeleita varten ja muutenkin siirrämme kojeet ulkona siten, että KUN ja JOS energialaitoksella tulee hinku upottaa sähköt maahan, niin homma ei vaadi meiltä sitten enää isoja investointeja.
Asiaa ihan vienosti sivuuten (ei jaksa avata omaa topikkia).
Meille sähkö tulee tolpasta ja johto kulkee tontilla olevan erittäin vanhan ja ison koivun oksien välistä. Onko teillä hyvät ihmiset sähköyhtiö käynyt kaatamassa puun jos on ollut samanlainen tilanne? Vai täytyykö itse ruveta räpeltää? Asia tietysti selvisi soittamalla Fortumille, mutta aattelinpa kysästä lämpimikseni
Funktio kirjoitti:Asiaa ihan vienosti sivuuten (ei jaksa avata omaa topikkia).
Meille sähkö tulee tolpasta ja johto kulkee tontilla olevan erittäin vanhan ja ison koivun oksien välistä. Onko teillä hyvät ihmiset sähköyhtiö käynyt kaatamassa puun jos on ollut samanlainen tilanne? Vai täytyykö itse ruveta räpeltää? Asia tietysti selvisi soittamalla Fortumille, mutta aattelinpa kysästä lämpimikseni
Meillä sama juttu.
Puun kaatavat vain jos on ihan pakko, heidän mielestään. Mutta, oksia enimmäkseen raivaavat pois sähköjohtoja häirittemästä.
Hinnat ihmetyttää. Ei taida eurolla olla mitään arvoa näissä asioissa. Valmiin 140 m2 talopaketin (avaimet käteen) saa 126 000 eurolla. Miten ihmeesä pelkät sähkötyöt tarvikkeineen vanhaan taloon voisi maksaa 60 000 - 70 000 euroa ? Siinä talopaketissa on ne johdot valmiiksi asennettuina.
Vahiksen mamma kirjoitti:Onko tietoa, missä määrin energialaitokset vaativat sähkökaapelin vaihtamista maakaapeliksi? Ottavat tietenkin siitä jonkin hinnan vai meneekö oman työn kustannuksilla?
Nämä ovat varmaan aika paikkakuntakohtaisia. Meillä tilanne on se, että laitoin kesällä putket sähkö- ja telekaapeloinnin myöhempää asennusta varten viemärihomman yhteydessä. Nyt iski kuitenkin hinku tehdä nuo pois seisomasta ja neuvottelun tulos Fortumin kanssa Espoossa on se, että ilmakaapelin(sähkö) vaihtaminen maakaapeliksi maksaa mulle 255.- sis alv. Hinta sisältää kaivuutyön kadun päässä, noin 80m kaapelin, kytkennän ja pintavetona alumiiniputkessa talon seinään noin 10m. Ite kaivoin talon seinustaa pari metriä auki.
Kannattaa näköjään tuostakin sähköyhtiön kanssa keskustella, Fortumin eka ehdotus oli yli tonnin.
Sampo kirjoitti:--
Muuten kyllä 3x25A piisaa hyvin pitkälle,harvemmin se on koko teholtaan käytössä jos huushollissa suht normaalimeininki eikä valtavia sorveja tai hitsausmuuntajia perässä. 3x35A on sitten isompi pykälä,lähinnä tarpeen jos on todellakin pienimuotoista tuotantotoimintaa ja hallin lämmitystä asumisen ohessa.
Huh, meille sähkäri on puhunut 3x35A sydeemistä.
Lämmitysmuotona suorasähkö, kellariin tulee lattialämmitys, muuten patterit. Ei sähkökiuasta, mutta varaus sille, muuten normaalit kodinkoneet (liesi, apk, jne). Onko tosi, että tarvitaan tommonen pienen tuotantolaitokset sähkötaulu?
Meillä on laajennusosa jossa 2h+k mutta keittiö on purettu. Eli ei siellä enään isoja virtasyöpöjä.
Pesukoneet, kuivausrummut ym. nykypömpelit löytyy ja suorasähkölämmitys.
Viimetalven paukkupakkasilla sai muutamaan otteeseen vaihella pääsulakkeita, 3x25A. Alkuun homma oli tehty niin typerästi että lähes koko talon lämmitys ja hella ja jotain muutakin, oli yhden pääsulakkeen takana. Vaikka sulakkeet on ulkona ei -25 asteen pakkasella meinannu vartin päästä sulakkeen palamisesta pystyä vielä sitä vaihtamaan, oli pikkasen lämpimän puolella
Pari sähkömiestä kävi onneks jakamassa vaiheet uusiksi ja sen jälkeen paloi vain yksi sulake, varmaan vanhuuttaan. Meillä ainakin 3x25A riittää normaalikäytössä, kovilla pakkasilla joutuu hieman miettimään mitä kaikkea pistää yhtäaikaa päälle. Ei välttämättä kestä uunia, pesukonetta, kuivausrumpua ja astianpesukonetta ja kaikkia sähköpattereita yhtäaikaa hehkuttaa.
"Hyvä tuppaa tuleen vaikka keskinkertasta yrittää "