epäonnistunut puulattian maali

Maalaus ja varsinkin maalit jakavat mielipiteitä ja ansaitsevat oman osion
Vastaa Viestiin
Vili
Jäsen
Jäsen
Viestit: 29
Liittynyt: Ti Maalis 13, 2007 23:17
Paikkakunta: Lohja

epäonnistunut puulattian maali

Viesti Kirjoittaja Vili »

uusimme n vuosi sitten talomme lautalattian ja muuton lähestyessä kiireessä palkkasimme maalarin maalaamaan sen. Käytimme Permoa. No, nyt vuoden lattioita katsoneena ja harmitelleena kysyn kuinka suuri operaatio olisi maalata koko höskä uudelleen. Ongelmana on ensinnäkin se, ettei oksalakkaa käytetty (tämän huomasin vasta jälkikäteen) ja vaaleissa maaleissa oksankohdat paistavat läpi ikävinä likaläiskän näköisinä kohtina. Toisekseen maalisävyt eivät miellytä (liian tummia) ja kolmannekseen kotieläinten kynnet ovat raapineet pinnat niin että tumman maalin läpi näkyy vaaleaa puuta eli naarmut ovat tosi epäsiistit ja näkyvät -ja niitä on paljon :-)

Eli kysymys on, voiko oksalakkaa laittaa vanhan maalin päälle ja voiko vanhan maalin päälle maalata uutta ilman surempia hiontoja. Riittääkö käsihionta? Peittääkö uusi maali oksanläiskät vai tulevatko ne vähitellen läpi myös uudesta maalipinnasta ellei väliin laita oksalakkaa? Pitääkö vanha maali poistaa? Onko valittava yhtä tummia sävyjä vai voiko värisävyä vaalentaa? Mihinkään megaremonttiin ei nyt jaksaisi ryhtyä kun ollaan lattialistatkin jo tapeltu paikoilleen.
Avatar
auvo27
Jäsen
Jäsen
Viestit: 231
Liittynyt: Pe Loka 12, 2007 21:55
Paikkakunta: karkkila

Re: epäonnistunut puulattian maali

Viesti Kirjoittaja auvo27 »

jos homma on teetetty ammattimaalarilla ihmettelen kyllä ettei ole oksalakkaa käyttänyt.
lautalattia on todellakin melko huonovalinta eläimiä omistavilla perheillä kun ainakin mänty on senverran pehmeää että kynnet uppoavat helposti ja jättää ikävän naarmun. oksalakkaa voikyllä käyttää maalattuunkin lattiaan, mutta vanha väri tulee kyllä esiin uusien naarmujen alta. jos hiotte lattian kokonaan puhtaaksi on se kovahomma käsin ja suosittelisin puhtaaseenpintaa säytettyä öljyä. se imeytyy puun sisään ja antaa hieman anteeksi naarmuja, sekä on helppo paikata.
minkä nuorena varastaa sen vanhana omistaa
Avatar
pelkka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2054
Liittynyt: Pe Heinä 20, 2007 23:58
Paikkakunta: Läntinen Uusimaa

Re: epäonnistunut puulattian maali

Viesti Kirjoittaja pelkka »

Mitä puuta se lattianne on? Mä en ole kyllä kuullut, että ainakaan mäntylattiaan kukaan oksalakkaa laittaisi, mitä hyötyä siitä siinä olisi?

ihmettelee pelkka

Mihinkään megaremonttiin ei nyt jaksaisi ryhtyä kun ollaan lattialistatkin jo tapeltu paikoilleen.
Ne kyllä valitettavasti joutuu irroittamaan kun lattiaa hioo & maalaa.
Vili
Jäsen
Jäsen
Viestit: 29
Liittynyt: Ti Maalis 13, 2007 23:17
Paikkakunta: Lohja

Re: epäonnistunut puulattian maali

Viesti Kirjoittaja Vili »

Kiitos kommenteista. Lattia on mäntyä. Suoraan sanottuna ihmettelen itsekin miksi oksalakkaa ei käytetty, maalari ei tehnyt kovin kummoista työtä muutenkaan ja mietin mahtoiko oikaista siksi, että olimme sopineet urakkapalkasta. Miksi mäntyyn ei tarvitsisi käyttää oksalakkaa?
Avatar
pelkka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2054
Liittynyt: Pe Heinä 20, 2007 23:58
Paikkakunta: Läntinen Uusimaa

Re: epäonnistunut puulattian maali

Viesti Kirjoittaja pelkka »

Olen ymmärtänyt, että oksalakalla estetään pihkan ym. puun omien huruujen läpi tulemista (maali)pinnan läpi. Sisätiloihin tulevan (havu)puun kosteusprosentti on yleensä sitä luokkaa - on siis kuivaa tavaraa - ettei niistä pitäisi pihkaa lykätä.

Ei kait se oksalakka niiden oksien näkymistä sieltä maalin alta estä. Jos ei tykkää oksista, olisi hankittava oksatonta / vähäoksaista puutavaraa, joka taas on tyyristä. (tätä ei ole tarkoitettu vinoiluksi taikka jälkiviisaudeksi - kirjoitettuna se herkästi näyttää siltä)
Vili kirjoitti:maalari ei tehnyt kovin kummoista työtä muutenkaan ja mietin mahtoiko oikaista siksi, että olimme sopineet urakkapalkasta.
Maalaria, kuten muitakin ison rahan remonttimiehiä, pitää / pitäisi valvoa kuin pientä pahatapaista lasta. Sopimus tehtävästä työstä olisi tehtävä kirjallisesti, työtapaselostukset olisi tehtävä, ja tarkastettava homman eteneminen sovitussa budjetissa ja aikataulussa ja sovituilla materiaaleilla. Silti ei auta jos tekijä vaan ei osaa / halua / ilmesty. Ne, joilla ei ole työmoraalia, oikaisevat heti kun silmä välttää. Ja niitä tuntuu olevan nykyään valitettavan paljon.

(pitää varmaan aloittaa uusi ketju tästä aiheesta, muuten menee ihan OT:ksi)


pelkka
Avatar
auvo27
Jäsen
Jäsen
Viestit: 231
Liittynyt: Pe Loka 12, 2007 21:55
Paikkakunta: karkkila

Re: epäonnistunut puulattian maali

Viesti Kirjoittaja auvo27 »

kyllä oksalakka estää oksan tummentuman näkymisen vaalean maalin alta. oksalakka on loistava esimerkiksi sprii tussin jälkien peittämiseen ilman oksalakkaa voit vetää vaikka 10 lateksikerrosta ja aina tussi tulee esiin.
minkä nuorena varastaa sen vanhana omistaa
Vili
Jäsen
Jäsen
Viestit: 29
Liittynyt: Ti Maalis 13, 2007 23:17
Paikkakunta: Lohja

Re: epäonnistunut puulattian maali

Viesti Kirjoittaja Vili »

Kiitos taas. On se vaan harmi kun työmoraali tuntuu olevan aika hakusessa suurella osaa remppamiehistä. Mutta siis käytännössä, voiko oksalakkaa laittaa nyt maalin päälle ilman hiontaa ja voiko sen päälle maalata uudelleen tai laittaa sävytettyä öljyä? Sorry tyhmät kysymykset...
Avatar
juh
Jäsen
Jäsen
Viestit: 500
Liittynyt: Pe Touko 12, 2006 13:39
Paikkakunta: Jyväskylä
Viesti:

Re: epäonnistunut puulattian maali

Viesti Kirjoittaja juh »

Varmin tieto tulee varmaan, kun kilautat tikkurilan maalilinjaan ja kysyt sieltä.
peukalo keskellä kämmentä...
Vastaa Viestiin