Meidän talo ei varsinaisesti ole RMT, mutta täällä palstoilla tuntuu olevan sen verran tietotaitoa että ajattelin täältä kysyä. Toivottavasti ei häiritse ketään!
Ostimme keväällä 1900-luvun alkupuolella alunperin rakennetun pienen hirsitalon jota on 80-luvulla laajennettu. Talo sijaitsee kallionrinteessä. Takapuolella vanhan osan alin hirsi on osin pehmennyt koska maan pinta on ollut paikoin vain muutaman sentin päässä ja rännikin on sopivasti vuotanut pitäen homman kosteana. Ja tietysti vedet myös ovat valuneet rinteen myötäisesti taloa vasten. Ilmeisesti 80-luvun laajennuksen aikaan taakse on laitettu "salaoja" muovista. Maan pinnasta lukien kerrokset ovat menneet näin: sepeli/hiekkaseos->muovi->multa->kallio. Tuo muovi on ollut 10-20cm maan pinnasta.
Tätä kävi yksi rakennusmestari ihmettelemässä ja sanoi että salaojaputki kannattaisi laittaa talon taakse. No nyt ollaan tongittu takapihaa jonkin aikaa (käsin kun ei kone mahdu sinne, huh!) ja katsottu miten putken saisi valumaan kun ei tiennyt miten kallio maan alla menee. Paljastuikin, että parin metrin päässä talon vasemmasta kulmasta kallio tulee sokkelin reunasta lukien n. 35cm syvyydessä vastaan. Toisen kulman lähellä kallio tulee vielä lähemmäksi, joten kaato pitäisi mennä vasempaan päin. Putki jäisi siis kovin pintaan varsinkin toisesta päästä.
Mitenkäs tässä kannattaisi edetä? Voiko putkea noin pintaan laittaa vai tarvisko kalliosta ottaa pala pois jotta saisi syvemmälle? Ehkä 10cm sillä voittaisi nähdäkseni.. Ja mitenkäs ne salaojasorat ja suodatinkankaat kannattaa tässä tapauksessa laittaa? Saa vääntää rautalangasta kun ei ole juuri ollenkaan kokemusta!


