Sokkelin tukeminen?

Keskustelua maanpinnan alapuolelta - kellari, salaojat, sokkeli jne.
Vastaa Viestiin
tetsa
Uusi jäsen
Viestit: 5
Liittynyt: Ma Marras 10, 2008 0:35
Paikkakunta: kotka

Sokkelin tukeminen?

Viesti Kirjoittaja tetsa »

Hei.
Talossamme on melko korkea rossipohja ja sen alla hiekkamaata ja muuta rojua.
Korkeimasta kohdasta maata on kaivettu vähemmäksi ja laitettu sepeliä päälle ja sitten laudasta rallit lattiaksi.
Rossipohja toimii siis pihavarastona osittain.
Talon alla on kallio melko lähellä,paikoitellen maata on n:30 cm ja se on tietysti märkää koska kallio laskee koko matkalla jonkun verran ja vesi valuu kalliota pitkin.
kaivoin maata pois sokkelin vierestä ja huomasin että kallion päälle on ensin kasattu kiviä ja sitten valettu sokkeli päälle,ilmeisesti on säästetty betonia?

Eli jos tuolta talon alta poistaisi tota maata niin sokkelin alla olevat kivet jää näkyviin ja voi lierähtää pois alta?
Onko kenellekään sattunut tuollaista rakennetta eteen ja miten sitä kannataisi tukea?
Tuli mieleen että tekisi vanerista muotin ja valaisi tuolta sisäpuolelta sokkelin juureen semmoisen valun mikä tukisi noita kiviä ja sokkelia.
Vai onko turha hommaa poistaa maata tuolta talon alta?Tuuletus pelaa hyvin ja rakenteet on hyvässä kunnossa,lähinnä kiinnostaa tuo tilan käyttö varastona kun olisi tuo maa aines pois sieltä.

Pahoittelen sekavaa selostusta ja kiitän hyvistä vinkeista... :-D
havirtaja
Jäsen
Jäsen
Viestit: 145
Liittynyt: Ti Helmi 26, 2008 18:19
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Sokkelin tukeminen?

Viesti Kirjoittaja havirtaja »

käsittääkseni tuo on melko yleinen ratkaisu kallioille perustetuissa vanhoissa taloissa. Kai sen voisi niinkin hoitaa, kunhan valun kiinnittää tartunnoilla kallioon. Sitä en tiedä, että minkälainen puro talon alle tulee jos maa-aineksen poistaa ja vesi pääsee vapaasti virtaamaan kallion pinnalla... :neutral:
Homma hanskassa ja hanskat hukassa
tetsa
Uusi jäsen
Viestit: 5
Liittynyt: Ma Marras 10, 2008 0:35
Paikkakunta: kotka

Re: Sokkelin tukeminen?

Viesti Kirjoittaja tetsa »

Semmonen ajatus tosiaan tuli mieleen että poraisi harjateräksiä kallioon tartunnaksi.
Kaivaisi vähän kerrallaan maata pois ettei tulis mitään ongelmia.
Vesi varmaan tulisi valun alta kuitenkin tuonne talon alle,mutta alimpaan kohtaan voisi jättää aukkoja veden poistoa varten.

Meillä on tuo pohjan korkeus matalimmasta kohdasta n.metri ja siintä vielä maat pois niin tulis korkeutta lisää.
Jossai keskustelussa tais olla alle jääneiden maa-aineiden päälle laitettu lekasoraa tai sepeliä.

Olisko kenelläkään kokemusta jossa kaikki hiekat olisi poistettu ja kallion päälle laitettu pelkästään sepeliä? :roll:
Vastaa Viestiin