Palataampa itse asiaan...auvo27 kirjoitti:aloitin vihdoin-viimein tyhjentämään romua n5m2 kellaristamme jonka edelliset asukkaat riemuksemme täyttivät ja lähtivät.![]()
eli olisi tarkoitus ottaa se taas käyttöön ihan elintarvikkeiden säilyttämistä varten. ajatus olisi pestä koko hoito varmuudenvuoksi homepesulla ja mahdollisesti maalata seinät ja katto valkoisiksi. lattia on betonia jonka päälle ilmeisesti on joskus tuotu muutamia millejä hiekkaa. betoni on joistainkohdin kosteaa väristäpäätellen, mutta ei kauttaaltaan eikä kuitenkaan märkää. ajattelin tehdä kyllästetystä puusta vain ritilikön enkä mitään sen kummempaa kannattaisiko esim hiekkaa lisätä kosteuden sitomiseksi tai jotai vai kannattaako se poistaa??? tai onko jotain mitä pitäisi yleensäkkin ottaa huomioon elitarvikkeiden säilymisen kannalta.
Itse ainakin jättäsin sen rikinpolton pois, en usko että se on kenenkään terveydelle hyvästä.
Sitten se kellari pitää siivota. Eli kaikki laho, mätä ja muu lapioitava materiaali mäelle eli ulos kellarista. Ja kaikki muukin irtoroina mitä nyt löytyykin.
Tuon jälkeen harjataan seinistä ja katosta kaikki irtain pois vaikkapa teräsharjalla ja sen jälkeen imuroi loputkin pölyt seiniltä ja katosta.
Paikallisesta rautakaupasta haetaan säkki sammutettua kalkkia tai vaikka kaksi jos on tosi suuuuuri kellari
sekoitetaan velli suhteessa 1 kalkkia : 4-5 vettä kokeilemalla löytynee paras sekotus suhde. Nyt jätetään se velli siihen pänikkään ja mennään kostuttamaan se kellarin seinä esim. suihkekannulla kosteaksi
saat muuten melkomonta säkkiä kalkkia sen valmiin tehdaskalkkimaalin hinnalla....

