Mies päräytti moottorisahalla palasiksi katon kantavat rakenteet
HS 20.11.2008 9:20
Helsinkiläismies halusi rivitaloasuntoonsa lisää korkeutta ja päräytti moottorisahalla kattoristikot poikki koko olohuoneen leveydeltä.
Miehen mieleen ei tullut, että kattotuoleiksi kutsutut rakenteet kannattelevat talon kattoa, eikä niihin sen vuoksi saisi kajota. Hän ei myöskään pitänyt tarpeellisena ilmoittaa remontistaan taloyhtiön hallitukselle tai isännöitsijälle.
Hallituksen jäsenet panivat silti pitkään jatkuneet remonttipuuhat merkille ja kutsuivat paikalle Kiinteistöliitto Uusimaan neuvontainsinöörin Jari Hännikäisen. Kun Hännikäinen ehti paikalle, käynnissä olivat jo viimeistelytyöt.
"Sanoin, että kaikki pois sisältä nyt heti", Hännikäinen kertoo.
Hänen mukaansa katto olisi voinut romahtaa remontoijan päälle saman tien.
"Hirveä tuuri, että tämä tapahtui kevätkesällä, jolloin katolla ei ollut lunta. Jos lunta olisi ollut, katto olisi tullut alas."
Alun perin muutaman tuhannen euron remontista koitui kymmenkertaiset kustannukset, kun katon rakenteet piti suunnitella ja rakennuttaa uusiksi. Vastuu kuluista on remontin tehneellä osakkaalla.
Kalliita vahinkoja voi sattua, vaikka asialla olisi ammattilainenkin.
Helsinkiläinen isännöitsijä Mikko Astala muistaa kantakaupungista tapauksen, jossa sijoitusyksiön omistaja teetti asuntoon remonttia.
Kun remonttimies työviikon päätteeksi purki yksiön keittiökalusteita, lämpimän veden vesisulku vaurioitui huomaamatta. Lauantaiaamuna alakerran toimistossa huomattiin, että vesi on valunut yön ajan ja kastellut rakenteita viidessä kerroksessa asunnon alapuolella.
Asunnon omistaja ei ollut kysellyt remonttiyrittäjän vastuuvakuutuksista, eikä yrittäjällä sellaisia ollutkaan. Asia käsiteltiin hovioikeudessa, joka määräsi asunnon omistajan maksamaan 115 000 euron kuivaus- ja korjauskulut yhdessä remonttiyrittäjän kanssa.
Korko- ja oikeudenkäyntikulujen kera maksettavaa tuli lähes 150 000 euroa, eli osapuilleen asunnon arvon verran.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Mies ... 5241531330
katon muotoilu moottorisahalla
Re: katon muotoilu moottorisahalla
Aika rajupelkka kirjoitti:Helsinkiläismies halusi rivitaloasuntoonsa lisää korkeutta ja päräytti moottorisahalla kattoristikot poikki koko olohuoneen leveydeltä.
-En tee virheitä, ne teen tekemättäkin...
Re: katon muotoilu moottorisahalla
Tosta jotenkin tulee mieleen, kun AMK:ssa eräs meidänluokkalainen muija kertoi, kun olivat poikaystävänsä kanssa ostaneet huonekaluliikkeestä parvisängyn.
Kun osat eivät heti olleet sopineet kohdalleen, niin poikaystävä oli päättänyt ottaa sahan esille. Lopputuloksena oli kasa polttopuita.
Kun osat eivät heti olleet sopineet kohdalleen, niin poikaystävä oli päättänyt ottaa sahan esille. Lopputuloksena oli kasa polttopuita.

