Jeps ois pari nättiä vaihtoehtoa mitä ollaan mietitty.
Toinen ois pienempi, mutta tuntuisi olevan oikein hyvässä kunnossa...ja halvempi
Tässä ei ole saunaa ollenkaan joka pitäisi siis tehdä.
Vaihtoehdot ois laajennukseen tehtyyn täysin turhaan huoneeseen tai kellariin.
Kuis paljon (villejä heittoja voi antaa) maksaa tuommonen kellarin syvennys salaojituksineen ja viemäreineen kun se nyt on jotain 170cm korkea betonilattialla. (itse ei osata paljon muuta tehdä kun lapiota heiluttaa)
Tässä on sitten yläkerta sellainen jossa vain keskellä mahtuu kävelemään suorassa. Voiko näihin tehdä jotain kattoremonttiratkaisuja joille sais rakennusluvan ja sillä tuon yläkerran pelikorkeuteen?
Sitten toinen joka on isompi ja yläkerta ihan oikean korkuinen.
Vanha puusauna kellarissa jolla varmasti pärjäisi muutaman vuoden kun toipuu taloudellisesti ja miettii sitten uusiksi.
Tässä vaan kun menee kellariin niin haiskahtaa selkeästi ja käsittääkseni aika ajoin vesi nousee hieman kellariin. Kellarissa on seinissä styroksi jonka päälle on lyöty joku levy joka sitten on kosteutta kerännyt. Tietoa ei ole oisko kosteus mennyt kattoon, mutta jos nyt olettaa että ei ole niin minkälaisia operaatioita tuommoseen pitää tehdä että siitä ei jatkossa koidu ongelmia? Tässä paikassa ei välttämättä kellaria edes lähdettäisi tulevaisuudessa tekemään asuintilaksi kun tonttia ja rakennusoikeutta tuntuu piisaavan.
ei oikeen tiedä kumpaan kallistuisi
Pari vaihtoehtoa, mutta kumpaan kääntyä
Re: Pari vaihtoehtoa, mutta kumpaan kääntyä
Tuleeko saunattomassa vaihtoehdossa kysymykseen pihasauna (vaikka ihan pikkunen saunatupa?) ja suihku sisälle? Meillä kun tuo kellariremppa vaan siirtyy ja siirtyy (tai no on se alotettu...) ihan vaan sen takia, että siinä on aivan hitosti hommaa, on alkanut pieni pihasauna kummasti kiinnostamaan. Ajatella... saisi vaan rakentaa! Ei purkamista, ei oikomista, ei kaivamista, ei sitä ja tätä ja tota.. vois vaan paukuttaa seiniä pystyyn!
En ota kantaa kumpi olisi parempi vaihtoehto. Kunhan heitin tämmösen ajatuksen.
En ota kantaa kumpi olisi parempi vaihtoehto. Kunhan heitin tämmösen ajatuksen.
"Huojuva talo, äiti kuule minua, voimat ei riitä, en tiedä mitä tehdä..." laulaa Anna E kauniisti.
Re: Pari vaihtoehtoa, mutta kumpaan kääntyä
Joo no toisessa johon se sauna pitäisi tehdä on jo pihasauna, mutta siellä ei ole lämpöjä. Elikkä sitä ollaan muutenkin suunniteltu käytettävän kesäsaunana, mutta talvella ja "arkisaunana" sen käyttö voipi olla vähän nihkiätä kun ei oo suihkua vaan perus mökkimeininki.
Yks tuttu kirvesmies meinas että sen pihasaunan fiksailu arkikäyttöön eli eristäminen, lämmittäminen ja putkien veto voipi olla ihan yhtä tuskanen taival kun sen kellarin fixaaminen.
Toinen mitä tuossa pohdittiin että tekis tähän paremmassa hapessa olevaan kellari ihan oleskelutilaksi eli ei mitään saunahommia. Minkälaiseenhan budjettiin tällaisessa pitäisi varautua?
Yks tuttu kirvesmies meinas että sen pihasaunan fiksailu arkikäyttöön eli eristäminen, lämmittäminen ja putkien veto voipi olla ihan yhtä tuskanen taival kun sen kellarin fixaaminen.
Toinen mitä tuossa pohdittiin että tekis tähän paremmassa hapessa olevaan kellari ihan oleskelutilaksi eli ei mitään saunahommia. Minkälaiseenhan budjettiin tällaisessa pitäisi varautua?
-
inkeroinen
- Jäsen

- Viestit: 142
- Liittynyt: Ke Heinä 23, 2008 7:44
- Paikkakunta: anjalankoski
Re: Pari vaihtoehtoa, mutta kumpaan kääntyä
Vaikeata sanoa mitään budjettia,summia voi tietysti heitellä ilmaan,riippuen vaatimustasosta ym.harpa kirjoitti:Minkälaiseenhan budjettiin tällaisessa pitäisi varautua?
Mutta perussääntönä voi pitää että kaikki rahat mitä varaat menee,eikä edes riitä
Re: Pari vaihtoehtoa, mutta kumpaan kääntyä
Osaksi juuri tämän vuoksi purimme vanhan lahon pikku pihasaunan, piippu ja perustus jäi vaan pystyyn. Laajensimme perustusta ja nyt rakennetaan uutta ehtaa pihasaunaa nykyajan mukavuuksilla ja vielä tilavalla saunakammari/takkatupavirityksellä :) - Tuo kellari on niiiin toivottoman näköinenkin, meillä kun pitäs vielä syventää sitä ym ym ym... paree antaa olla kylmillään issesseen...Anu kirjoitti:Tuleeko saunattomassa vaihtoehdossa kysymykseen pihasauna (vaikka ihan pikkunen saunatupa?) ja suihku sisälle? Meillä kun tuo kellariremppa vaan siirtyy ja siirtyy (tai no on se alotettu...) ihan vaan sen takia, että siinä on aivan hitosti hommaa, on alkanut pieni pihasauna kummasti kiinnostamaan. Ajatella... saisi vaan rakentaa! Ei purkamista, ei oikomista, ei kaivamista, ei sitä ja tätä ja tota.. vois vaan paukuttaa seiniä pystyyn!
....niiin siis, tais mennä asian vierestä koko juttuni, tuohon alkuperäiseen kysymykseen ens osaa kommentoida mitään... itse valittiin aikanaan se talo minkä henki tuntui kotoisimmalta
"Ihanuus" vm. 1946, patti kylkeen v. 1988
