No niin, uudet rintamamiestalon omistajat ilmottautuvat!
Kaupat on tehty ja maksut maksettu. Vaikka tästäpä se kait vasta alkaa, se maksaminen siis.
Eilen kävimme jo bostailemassa omalla tontilla. Ihmeellinen tunne. Ilo, onni,ylpeys, pelko, paniikki ja into päällimäisinä tunteina. No, nämähän ovat jo tuttuja lapsen syntymän ajoilta.
Puuseppä on jo tilattu katselemaan kettiötä, sähkömiestä informoitu ja suunnittelu hyvässä vauhdissa. Viikon päästä on talkoot jossa puretaan kaikki purettava pois, jotta päästään kunnolla vauhtiin. 3 kk on aikaa saada kylpyhuone, keittö ja yksi makuuhuone valmiiksi, muut sitten hitaammalla tahdilla, muuton jälkeen.
Keittiön puuhella haluttaisiin säilyttää. Seuraava askel onkin, etsiä tietoa sen restauroinnista, jos joku täälä sellaista on suorittanut ja omaa hyviä vinkkejä, niin ilmottautukoot! Vähän on reppana ruostunut ja kulunut sieltä täältä, uuni osan kahva on irti yms. Mutta meistä se olisi sellainen kodin sydän, ettemme raaski vanhusta kaatopaikalle raahata.
Täytyy lisätä kuvia, kunhan alkaa kamera laulamaan. Taloa on remontoitu (onneksi ja eopäonneksi) 90-luvulla, joten esimerkiksi paljon ihanaa vanhaa on hävitetty. Kuten puulattiat. Tilalla ah niin ihanaa muovia.