Rintsikoiden tietokoneet (tai siis niiden ongelmat)

Rintamamiestaloista ja muusta
Vastaa Viestiin
Avatar
pelkka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2054
Liittynyt: Pe Heinä 20, 2007 23:58
Paikkakunta: Läntinen Uusimaa

Re: Rintsikoiden tietokoneet (tai siis niiden ongelmat)

Viesti Kirjoittaja pelkka »

vesahy kirjoitti:Ad-awarea ajaessani huomasin, että se kävi pitkään läpi hosts-tiedostoa ja sen näyttämissä osoitteissa vilahteli kaikenlaista asiatonta ja luvatonta, kuten esim. http://www.free-porn-movies.com. Tällaisessa osoitteeesa en ole koskaan käynyt eikä kukaan muu tätä konetta käytä. Katsoin notepadilla tätä tiedostoa ja sen viimeisellä rivillä lukee # End of entries inserted by Spybot - Search & Destroy. Tiedostoa on ylläpidetty viimeksi 8.1.2008 eli silloin kun poistin Spyboit koneelta sen aiheuttamien ongelmien vuoksi. Voinko pyyhkäistä tuon tiedoston puhtaaksi noin vain?
- Voit. Kyse on todennäköisesti Spybotin tekemästä listasta sellaisista sivustoista, joille ei kannata mennä / joista se ilmoittaa suuren virusriskin vuoksi. Aika useasti pöpöt leviää pornosivujen kautta. Itsekin poistin viime vuonna Spybotin koneeltani, koska se aiheutti niin paljon ongelmia (herjoja ja toimimattomuutta).

- Esimerkiksi sivustolta http://www.filehippo.com/ voit turvallisesti ladata koneellesi kelpo työkaluja, kuten CCleaner, Wise Registry Cleaner ja Wise Disk Cleaner. Niillä saa tarpeetonta ja häpeällistä dataa siivottua levyltä pois KUNHAN tietää mitä tekee. Aluksi kannattaa ottaa varmuuskopioita ja tehdä hiukan muistiinpanoja (lyijykynällä, paperille). Enempää en osaa kertoa, olen aika nuiva mitä näihin masiinoihin + softaan tulee.

pelkka (xp - koska se tuli koneen mukana - ja ilmaisohjelmien käyttäjä)
Avatar
Maatilallinen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1912
Liittynyt: Ke Tammi 02, 2008 15:40
Paikkakunta: Keski-Suomi

Re: Rintsikoiden tietokoneet (tai siis niiden ongelmat)

Viesti Kirjoittaja Maatilallinen »

Ei ole rintsikka mutta koneita löytyy seuraavasti: Nuo nimet vat koneiden verkkonimiä.
KONE1: AcerPower FV, viritelty. Alkuperäistä vain kotelo, virtalähde ja dvd-asema. Käyttökone.
KONE2: Itse kasattu kymmenisen vuotta sitten. Toimii testikoneena.
KONE3: Itse kasattu 5 vuotta sitten. Toinen käyttökone.
KONE4: Hp Pavilion dv6000 läppäri.
KONE5: Acer TravelMate joku numero en muista nyt.
SERV1: Osborne Pro, toimii palvelimena. Tämän kautta näkyy kaikki nettisivut, lämpökäyrä, kaikki verkkoyhteydet kulkee tämän kautta, koneesa 3kpl verkkokortteja.
KONE6: HP Brio joku numero, toimii käyttökoneena silloin tällöin.
KONE7: IBM kone, ainakin 10 vuotta vanha. Testi/varakone.
KONE8: Compaq ikivanha läppäri, muistia huimat 16mb ja 386 prosessori.

Ja meikäläinen on poistanut nyt viime tunnit viruksia.

Itselläni oli käyttökoneessa autorun-virus, joka lähti 4 tunnin tappelun jälkeen muutama viikko sitten ja nyt löysin vielä rippeet. Rootkittejä on löytynyt F-securella ja se sai ne nimettyä uudelleen ja sitten menin itse c:\windows\system32\drivers kansioon ja poistin ne sieltä.

Ja nämä viruksethan ovat tulleet siitä kun meikäläinen meni latailemaan pikkuisen torrentteja ja avasin yhden crack ohjelman ja secure varoitti ja ajattelin että nimestä johtuu se varoitus ja painon "älä tee mitään". Se oli troijan hevonen ja asensi koneeseen takaportin jonka kautta viruksia tuli ja nyt sain sen takaportin pois ja olen poistanut 20 virusta ja viimeisin skannaus Kaspersky online scannerilla näytti puhtaita tuloksia :-D Myös f-secure näyttää "Ei haittaohjelmia" ja jospa ne nyt pysyisi poissa.

Tosin ne on mennyt tallentavaan digipoksiin. F-secure varoittelee viruksista kun boksin kytkee koneeseen... Miten ne saa sieltä pois?
Avatar
Kauppis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 873
Liittynyt: To Huhti 10, 2008 10:34
Paikkakunta: Kiihtelysvaara - idässä
Kotisivu: http://palaios.com
Viesti:

Re: Rintsikoiden tietokoneet (tai siis niiden ongelmat)

Viesti Kirjoittaja Kauppis »

boksin levy tyhjäksi sen omilla työkaluilla pitäsi auttaa, siis ilman koneeseen kytkemistä.
isompi leka tänne!
Avatar
jtbo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 10878
Liittynyt: Ti Maalis 04, 2008 22:32
Paikkakunta: Ulkona palveluista

Re: Rintsikoiden tietokoneet (tai siis niiden ongelmat)

Viesti Kirjoittaja jtbo »

Kauppis kirjoitti:boksin levy tyhjäksi sen omilla työkaluilla pitäsi auttaa, siis ilman koneeseen kytkemistä.
Ja vielä parempi kun heittäisi f-securen kuikkaan ja asentaisi jonkin oikean virus_torjunta_ ohjelman :lol:
Avatar
pelkka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2054
Liittynyt: Pe Heinä 20, 2007 23:58
Paikkakunta: Läntinen Uusimaa

Re: Rintsikoiden tietokoneet (tai siis niiden ongelmat)

Viesti Kirjoittaja pelkka »

jtbo kirjoitti:Ja vielä parempi kun heittäisi f-securen kuikkaan ja asentaisi jonkin oikean virus_torjunta_ ohjelman :lol:
Samaa mieltä. Itellä on ollut jo pitkään toi F-Secure, koska se tulee ilmaiseksi opinahjon (yljopisto) kautta. Mutta kun pöpöt hyökkää koneeseen niin se on kyllä yhtä tyhjän kanssa. Muut ohjelmat putsaa mennen tullen virukset kun F-Secure vielä oottelee jotain päivityksiään, eikä sittenkään löydä vihulaisia. Firman tuotteet olivat ehkä edistyksellisiä 10 vuotta sitten, mutta tänäpänä... en kyllä rahalla ostaisi tämmöistä.

pelkka

(kuikkakin ansaitsee paremman virustorjunnan kuin F-Secure Client Security)
Villa Edita
Jäsen
Jäsen
Viestit: 464
Liittynyt: Pe Tammi 20, 2006 1:08
Paikkakunta: Espoo

Re: Rintsikoiden tietokoneet (tai siis niiden ongelmat)

Viesti Kirjoittaja Villa Edita »

Tiä mitään näistä koneista nykyään :( Aikasemman läppärin (IBM 600) vaihdoin syksyllä Aspire Oneen. Vaikka tässä joskus oikein tullut Unix:a lueskeltua ja kursseja käytyä, että Linux-pohjaisia käyttiksiä asenneltuakin, niin tänäpäivänä tuntuu kovin vaikialta. Onneksi toistaiseksi Linpus toiminut ongelmitta...näyttöä koputellen :mrgreen:
Avatar
Maatilallinen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1912
Liittynyt: Ke Tammi 02, 2008 15:40
Paikkakunta: Keski-Suomi

Re: Rintsikoiden tietokoneet (tai siis niiden ongelmat)

Viesti Kirjoittaja Maatilallinen »

Minusta F-Secure tehokkaimmalla suojauksella on hyvä ohjelma kunhan tehot riittää. Ei ole tullut viruksia, mutta menin tyhmyyksissäni painamaan "Älä tee mitään" yhdelle virukselle ja sitten tuli takaportti ja viruksia kone täysi.
Tässä FVssä tehoja on 3,5Ghz prossu ja 3,2gt ram-muistia. Hyvin pyörii F-secure.

Eniten minulla on ongelmia siinä, että kiintolevyt kosahtelee. Viimeisen vuoden sisään mennyt n. 10kpl. Seagaten ja WDn levyt kestää parhaiten.

En ole linuksiin koskenut, Windowsilla mennään. Tuo SERV1 jakelee langatonta verkkoa, ja siinä oli joskus ongelmia mutta kun sammutin Realtekin hallintasoftan ja estin sen käynnistymisen, ongelmat hävisivät.

Täällä takapajulassa ei toimi kuin 2m/512kbps laajakaista. TAHTOO 24M :!: :!: :!:

Juuri tein Elisan kanssa sopimuksen 12kk määräaikaisesta Puhepaketti 1500 liittymästä johon sisältyy mobiililaajakaista 2m. Ensi viikolla sitäkin pääsee testaamaan käyttämällä puhelinta modeemima.
Avatar
jtbo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 10878
Liittynyt: Ti Maalis 04, 2008 22:32
Paikkakunta: Ulkona palveluista

Re: Rintsikoiden tietokoneet (tai siis niiden ongelmat)

Viesti Kirjoittaja jtbo »

Toivottavasti 3g peittoa löytyy siellä, muutoin nopeus on jotain aivan muuta kuin luvatut 2 Megaa, tälläinen käpykylä kuin Mustasaari ihan Vaasan vieressä on sellainen, että 3g toimii/ ei toimi /toimii, melkoista hidastelua siis.

Oikeat virusten torjuntaan tehdyt ohjelmat torjuvat virukset ennen kuin ne pääsevät tiedostoihin, eikä konetehoakaan paljoa tarvita.
Avatar
Maatilallinen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1912
Liittynyt: Ke Tammi 02, 2008 15:40
Paikkakunta: Keski-Suomi

Re: Rintsikoiden tietokoneet (tai siis niiden ongelmat)

Viesti Kirjoittaja Maatilallinen »

No ei täällä mistään 3gstä voi edes uneksia. Hyvä jos EDGE toimii. Tuota mobiililaajakaistaa ei täällä ole tarkoitus käyttääkään.

Maatilalla on kuitenkin kuuluvuuskartan mukaan 3G verkko. Vanhempani asuu siellä vielä muutaman vuoden, mutta tila on minun ja teen siellä kaikki työt. Tuolla ei ole ADSL-yhteyttä vaan aivan tavallisella puhelinmodeemilla siellä surffaillaan minuuttihinnoittelulla. Sitä varten oikeastaan muutinkin liittymän Elisa Paketti 1000 :arrow: Elisa Paketti 1500 -liittymään vaikka tuo 1000 minuuttia ei ole mennyt "yli" kuin muutaman kerran vuodessa. Mutta aina keikutaan rajoilla.

Vanhempani eivät nettiä käytä, vaan itse käytän läppärillä siellä käydessäni. Eli tuo sopii erittäin hyvin puhelinmodeemin korvaajaksi vaikka olisikin vain EDGE verkko. Eli se saa korvata ADSL yhteyttä niin kauan kunnes muutan sinne asumaan, jolloin otan ADSL-yhteyden.
Avatar
Kauppis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 873
Liittynyt: To Huhti 10, 2008 10:34
Paikkakunta: Kiihtelysvaara - idässä
Kotisivu: http://palaios.com
Viesti:

Re: Rintsikoiden tietokoneet (tai siis niiden ongelmat)

Viesti Kirjoittaja Kauppis »

on teillä nopeuksia.

Täällä hitain liittymä on 5/2Mb, sillä tässä puksutellaan. Seuraavan sitten "vain" 20/2Mb.

Kunhan saavat valokaapelin nurkille, niin kiinnostaa loikata suoraan siihen.
Saattaa olla jo ensi kesän juttuja, tai siis se valokuiturunkokaapeli menee jo tuosta tien toista puolta, mutta tämä kylän tilaajaverkko on vielä pääosin kuparilla.

Ja kun vajaata 11 vuotta sitten muutimme tänne, nauroivat puhelinyhtiössä kun kysyin ISDN-linjaa. Ei kuulemma tule heille koskaan. Paria vuotta myöhemmin oli ja kiinteällä kk-maksulla. Taisin olla nurkkakunnan 1., joka laittoi ADSL:n, huimaan 512/256- nopeuteen. Oli siinä penskoila selittäminen kavereilleen, kun ei perheen aikuiset olleet selän takana naukumassa nettiajan käytöstä ja puhelinlinjan varaamisesta.

On tämä kanssa. Rapiat 15 vuotta taaksepäin ja tälläinen kone- ja nettiliittymäkanta oli vain märkää unta.
isompi leka tänne!
Avatar
jtbo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 10878
Liittynyt: Ti Maalis 04, 2008 22:32
Paikkakunta: Ulkona palveluista

Re: Rintsikoiden tietokoneet (tai siis niiden ongelmat)

Viesti Kirjoittaja jtbo »

Maatilallinen kirjoitti:No ei täällä mistään 3gstä voi edes uneksia. Hyvä jos EDGE toimii. Tuota mobiililaajakaistaa ei täällä ole tarkoitus käyttääkään.

Maatilalla on kuitenkin kuuluvuuskartan mukaan 3G verkko. Vanhempani asuu siellä vielä muutaman vuoden, mutta tila on minun ja teen siellä kaikki työt. Tuolla ei ole ADSL-yhteyttä vaan aivan tavallisella puhelinmodeemilla siellä surffaillaan minuuttihinnoittelulla. Sitä varten oikeastaan muutinkin liittymän Elisa Paketti 1000 :arrow: Elisa Paketti 1500 -liittymään vaikka tuo 1000 minuuttia ei ole mennyt "yli" kuin muutaman kerran vuodessa. Mutta aina keikutaan rajoilla.

Vanhempani eivät nettiä käytä, vaan itse käytän läppärillä siellä käydessäni. Eli tuo sopii erittäin hyvin puhelinmodeemin korvaajaksi vaikka olisikin vain EDGE verkko. Eli se saa korvata ADSL yhteyttä niin kauan kunnes muutan sinne asumaan, jolloin otan ADSL-yhteyden.
Jep, kyllä se tuon puhelinmotukan korvaa mennen tullen ja mikäs sitä peltohommia tehdessä, kun voi samalla kurkkia nettiä ja onhan siitä todellista hyötyäkin nykyään maatilalla sen vähäisen tiedon mukaan mikä itselläni on (molemmat naapurit maanviljelijöitä) :-D

Eipä tännekkään saa kuin Soneran pätkivää ja tökkivää ADSL:ää noilla varsin alhaisilla nopeuksilla ja kovilla kuukausimaksuilla, onneksi 3g on tulossa tännekkin, joten toivossa on hyvä elää, että saisi edes jotain parannusta, reissussa ollessa kun tuo 384 mokkula pelaa nopeammin kuin tämä megainen kiinteä linja kotona, vaikka testien mukaan täälläkin pitäisi sitä vauhtia olla, mutta kun tök tök tökkii muutoin sivujen aukeaminen, pari sekuntiakin kestää välillä ennen kuin alkaa lataamaan sivua, samalla koneella mokkulalla reissussa ei mitään ongelmaa.
Eikä ole ainoa kerta kun samaan törmään Soneran yhteydessä, harvinaisempaa on sen sulava toiminta kuin toimimattomuus, vaan ei tänne muuta adsl:ää saa.
Avatar
vesahy
Jäsen
Jäsen
Viestit: 3354
Liittynyt: Ma Maalis 17, 2008 19:18
Paikkakunta: Stadi + läntinen Uusimaa

Re: Rintsikoiden tietokoneet (tai siis niiden ongelmat)

Viesti Kirjoittaja vesahy »

Ostin itselleni joululahjaksi usb-väylään liitettävän Fuj:techin digitv-tikun (Verkkokauppa #6545) ja se on pelittänyt upeasti koko kevään. Siis ohjelmien vastaanotossa ja nauhoittamisessa. Sitten kokeilin mainokatkojen poisleikkaamista mutta se aiheutti koko ohjelmiston täydellisen jumittumisen. Konettakaan ei saanut sammutettua muuta kuin ottamalla verkkotöpselit irti ja käynnistämällä uudestaan. Sen jälkeen ohjelmisto pelasi kuten ennenkin paitsi, että kolmoskanavan kuvaa ei tule näkyviin, vain ääni kuuluu. Kanavaa voi kyllä nauhoittaa ja nauhoituksia katsella mutta live tv ei sen kohdalla toimi.

Olen poistanut sekä katseluohjelman (TotalMedia) että laitteen ajurit ja asentanut kaiken uudestaan, monta kertaa. Samoin poistanut kanavat ja hakenut ne uudestaan, sekä automaattisesti että manuaalisesti. Eilen poistin taas kertaalleen kaikki mitä suinkin vaan asiaan liittyy. Katsoin myös rekisteriä ja sielläpä löytyi kymmenittäin viitteitä katseluohjelmaan. Remove-toiminto vissiin poistaa vain asennuksen aikana tehdyt rekisterimuutokset, käytön aikana syntyneet lisämerkinnät taitavat sinne jäädä, vai olenko väärässä. Miten saisin myös ne pois kun en halua rekisteriä manuaalisesti puukottaa (huonoja aikaisempia kokemuksia)? Muistan nähneeni joskus tietpja freeware-ohjelmista, joiden pitäisi poistaa kaikki ohjelman tiedostot, kirjastot ja rekisterimerkinnät. En vaan nyt löydä sellaista, tietääkö joku sopivan?
Avatar
pelkka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2054
Liittynyt: Pe Heinä 20, 2007 23:58
Paikkakunta: Läntinen Uusimaa

Re: Rintsikoiden tietokoneet (tai siis niiden ongelmat)

Viesti Kirjoittaja pelkka »

vesahy kirjoitti:Muistan nähneeni joskus tietpja freeware-ohjelmista, joiden pitäisi poistaa kaikki ohjelman tiedostot, kirjastot ja rekisterimerkinnät. En vaan nyt löydä sellaista, tietääkö joku sopivan?
Kokeileppa tuota: Wise Registry Cleaner 4.41 täältä http://www.wisecleaner.com/upgrade.html

pelkka
Avatar
Maatilallinen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1912
Liittynyt: Ke Tammi 02, 2008 15:40
Paikkakunta: Keski-Suomi

Re: Rintsikoiden tietokoneet (tai siis niiden ongelmat)

Viesti Kirjoittaja Maatilallinen »

Olenkin unohtanut kirjoittaa käyttökokoemuksia mobiililaajakaistasta.

Puhelimena on Nokia 6120 ja pikkuinen musta bluetooth tikku. Hyvin toimii. Puhelin voi olla kymmenen metrin säteellä tietsikasta ja yhteys aukeaa kun vaan yhdistää kyseisen "puhelin"verkkoyhteyden. Tietokone jakaa myös ristiinkytketyn kaapelin kautta yhteyttä vanhalle pöytäkoneelle. Hyvin toimii sekin.

Nopeudesta: Puhelinmodeemia hitusen nopeampi, ei 3G peittoa. Jos puhelimen pakottaa 3Ghen niin tulee kaksi tolppaa signaalia, mutta ping on ihan hirveä. Joutuu kauan odottamaan että sivut alkavat aueta. Sitten kun alkaa niin aukeaakin sitten ADSL tapaan. Tämä siis 3Ghen pakotettuna.

EDGEllä nopeus on n. 20kt/s ja sivut aukeavat mukavasti. Jos kahdelt koneelta käyttää samaan aikaan, saattaa esiintyä hitautta.

Yhteys aukeaa aika hitaasti, nopeasti "soittaa" ja tsekkaa tunnukset mutta sitten IP osoitetta etsitään 10 sekuntia. Kertaakaan ei ole pätkäissyt yhteyden aikana tai jättänyt yhdistämättä (paitsi silloin kun kännykkä oli autossa ja kone sisällä). PC Suiten asensin, ja se toimii esim. tekstiviestien lähettämiseen, mutta en käytä sitä yhteydessä ja kytkin pois automaattisen käynnistyminen ja loin uuden puhelinverkkoyhteyden Elisan sivuilla olevien ohjeiden mukaan.

En tiedä miten mokkuloilla, mutta tällä tavalla puhelimella toimii hyvin.
Avatar
lapanen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 596
Liittynyt: Ti Huhti 10, 2007 13:12
Paikkakunta: Salo

Re: Rintsikoiden tietokoneet (tai siis niiden ongelmat)

Viesti Kirjoittaja lapanen »

Maatilallinen kirjoitti:EDGEllä nopeus on n. 20kt/s....En tiedä miten mokkuloilla, mutta tällä tavalla puhelimella toimii hyvin.
Hmm, aika hidasta. Itse samalla puhelimella ja ELISAn liittymällä, tosin en BT:n kautta vaan piuhalla, sain GPS-yhteydellä tuon n. 20kt/s, EDGE:llä nopeus oli n. 45kt/s ja nyt megaisella 3g:llä n. 120kt/s. Tosin nyt käytössä jo uudempi puhelin, mutta ei kai sillä pitäisi eroa olla. Käsittääkseni EDGE ei jaa kaistaa muitten liittymien kanssa niinkuin 3G tekee, joten vaikuttas et pullonkaulana on joko BT-yhteys tai puhelinverkkoasetukset. Kokeile piruuttas kaapelilla.

3G kyllä pätkäsee silloin tällöin, EDGE ei koskaan, niinkuin sanoit. Onneks ei ole muita käyttäjiä lähellä, että pääsee tuohon megan nopeuteen. Sonera pystyy tarjoamaan kiinteätä laajakaistaa tänne huimalla 256k/256k nopeudella 39,90e/kk! :lol: Elisan megan mobiililaajakaista 19,90e/kk. Et ei ollu vaikea valinta.
Vastaa Viestiin